ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 12992
انجام بازي هاي فکري در پيشگيري از آلزايمر موثر است
تاریخ انتشار : 1393/05/09 10:45:04
نمایش : 507
‌محققان دريافتند افرادي که پازل، جدول و انواع ديگر بازي هاي فکري را انجام مي دهند عملکرد بهتري در يادگيري، آزمون و پردازش اطلاعات دارند و باعث کند شدن روند بيماري آلزايمر مي شود.
به گزارش زنگ خبر به نقل از ايسنا، مطالعات جديد نشان مي دهد انجام بازي ها و سرگرمي هاي مختلف همچنين چيدن پازل مي تواند به دفع آلزايمر کمک کند. اين تحقيقات که در کنفرانس بين المللي انجمن آلزايمر آمريکا در کپنهاگ ارائه شد، نشان داد انجام فعاليت هايي که براي مغز نوعي محرک محسوب مي شود مي تواند در حفظ ساختار آسيب پذير مغز اثر گذار باشد اما پس از ارائه اين تحقيقات سرپرست انجمن خيريه آلزايمر بريتانيا در اين باره بيان کرد: نمي توان گفت صرف انجام فعاليت هايي که باعث تحريک مغز مي شود، از ايجاد بيماري آلزايمر جلوگيري مي کند. اين تحقيقات تنها نشان مي دهد که فعاليت ها و بازي هاي فکري صرفا محرکي براي مغز هستند.

 

محققان از موسسه و مرکز تحقيقات ويسکانسين در ايالات متحده، 329 فرد سالم با ميانگين سني 60 سال را مورد بررسي قرار دادند که به دليل زمينه ژنتيکي يا سابقه خانوادگي در معرض خطر بالايي از بيماري آلزايمر قرار داشتند. در اين تحقيقات، دانشمندان يک سري آزمايش‌ها را که شامل اسکن مغزي و ارزيابي آن بود انجام دادند سپس از شرکت کنندگان خواسته شد به سوالاتي در خصوص اينکه چند وقت يکبار مطالعه مي کنند، به موزه مي روند و بازي هاي فکري از قبيل پازل انجام مي دهند پاسخ دهند. پس از اين تحققيقات يافته ها حاکي از اين بود؛ افرادي که اين قبيل فعاليت ها را انجام مي دهند شانس بيشتري در خصوص در گير نشدن با بيماري آلزايمر دارند.

 

دکتر لورا فيپس، مدير مرکز تحقيقاتي آلزايمر انگلستان درباره اين مطالعه مي گويد: اين تحقيقات نتايج علت و معلولي ارائه نمي دهند اما به هر حال مي توان گفت انجام چنين فعاليت هايي فرد را کمتر در معرض خطر بيماري آلزايمر قرار مي دهد. شواهد پيش از اين تحقيقات نشان مي داد که فعال نگه داشتن مغز مي تواند در جلوگيري از آسيب رساندن به مغز در طولاني مدت کمک کند. لازم به ذکر است که افراد در اين تحقيقات بيماري زوال عقل نداشتند.

 

در نهايت انجام فعاليت هاي ساده اي مانند پازل و بازي هاي فکري و مصرف مواد غذايي به ميزان لازم، تغذيه سالم، بررسي فشار خون و وزن مي تواند در داشتن زندگي سالم بسيار اثرگذار باشد. عواملي همچون استرس بسيار در تشديد آلزايمر موثر است و ژنتيک نيز نقش مهمي را در اين روند ايفا مي کند.

 

انتهاي پيام

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن