ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 13038
حفظ باروري مبتلايان سرطان با تکنيک فريز تخمدان/تسهيل تکنيک‌هاي شبيه سازي
دستاوردهاي تازه رويان در گفت‌و‌گوي رييس پژوهشگاه با ايسنا
تاریخ انتشار : 1393/05/12 07:54:45
نمایش : 427
رييس پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي از موفقيت در کاربرد عملي تکنيک فريز تخمدان و توليد چند قلم ديگر از فاکتورهاي رشد وارداتي در پژوهشگاه خبر داد.
به گزارش زنگ خبر، دکتر گورابي در گفت‌و‌گو با ايسنا اظهار داشت: در راستاي اقتصاد مقاومتي و کاهش هزينه‌هاي تحقيقات، محققان پژوهشگاه رويان موفق به توليد چند قلم از پروتئين‌هاي نوترکيب شده اند که به عنوان فاکتور رشد استفاده مي‌شوند. تاکنون چند قلم از اين پروتئين‌ها با کمک ستاد سلول‌هاي بنيادي توليد شده و به مرحله تجاري سازي و عرضه به ساير مراکز تحقيقاتي رسيده اند.

 

موفقيت تازه رويان در کاربرد عملي تکنيک فريز تخمدان

 

گورابي با اشاره به فعاليتهاي گسترده پژوهشگاه رويان در زمينه پزشکي توليدمثل و درمان ناباروري خاطرنشان کرد: يکي از روش‌هاي جديد در زمينه پزشکي توليد مثل، فريز و نگهداري بافت تخمدان براي حفظ باروري زناني است که به دليل ابتلا به سرطان تحت راديوتراپي و شيمي درماني قرار گرفته‌اند. با توجه به موفقيت روزافزون درمان سرطان، ذخيره اسپرم و تخمک براي حفظ باروري در مردان و زنان بالغ مورد توجه قرار گرفته که البته گرفتن تخمک و فريز کردن آن تا چند سال پيش کار سختي بود که در سالهاي اخير توفيقات زيادي در تسهيل اين روش حاصل شده است. البته اگر ناچار باشيم در فاصله کمي از تشخيص، بيمار سرطاني را تحت درمان قرار دهيم بايد بخشي از تخمدان را برداريم و نگه داريم تا بعدا پيوند بزنيم.

 

وي خاطرنشان کرد: بانک تخمدان مدتهاست که در پژوهشگاه رويان راه اندازي شده ولي تاکنون بيشتر کاربرد آزمايشگاهي داشته و براي بررسي زنده ماني سلول‌ها استفاده شده ولي با تحقيقاتي که طي سالهاي اخير انجام داده ايم در اين زمينه موفقيتهاي چشمگيري کسب کرده ايم که ما را نسبت به زنده ماني آنها مطمئن کرده و وقت آن رسيده که روي پيوند مجدد بافتهاي فريز شده متمرکز شويم که اين کار در ساير کشورها نيز در مراحل اوليه است.

 

گورابي در ادامه در خصوص فعاليتها و دستاوردهاي جديد رويان در حوزه جنين‌شناسي گفت: عمده فعاليتهاي ما در اين حوزه به بهبود روش‌ها و بررسي اثرات سوء روي حاصل فريز تخمدان متمرکز است و در بخش پزشکي ناباروري هم عمدتا در زمينه عوامل شکست‌هاي مکرر در درمان ناباروري، سقط، اختلالات اسپرم و مباني ژنتيکي آنها فعاليت داريم که مقالات متعددي نيز در يک سال گذشته داشته ايم.

 

وي افرود: محققان زيست فناوري پژوهشگاه هم که اغلب در مرکز اصفهان متمرکز هستند در حال استخراج پروتئين از شير حيوانات تراريخته هستند که حاوي فاکتور TPA است. در اين راستا شير زيادي از دام‌هاي حاصل از اين تکنيک را فريز کرده و تحقيقات فراواني در زمينه استخراج فاکتور انجام داده ايم که اميدواريم بتوانيم تخليص را در حجم بالا انجام دهيم.

 

گورابي تصريح کرد: يکي از زمينه هاي فعاليت پژوهشکده اصفهان تکثير دام‌هاي با شيرآوري بالا است که به اقتصاد روستاييان کمک شاياني مي‌کند. کاري که خيلي وقت محققان ما را مي‌گيرد، ساده سازي روش‌هاي معمول شبيه‌سازي است که مستلزم تجهيزات پيچيده مي باشيم که اميدواريم با به ثمر نشستن اين تحقيقات مراکز تحقيقاتي کشور با امکانات کمتر هم بتوانند به اين عرصه وارد شوند.

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن