ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 13039
چرا تومورهاي مغزي در مردان شايع‌ترند؟
تاریخ انتشار : 1393/05/12 09:26:08
نمایش : 452
مطالعه جديد دانشمندان دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن توضيح مي‌دهد چرا تومورهاي مغزي بيشتر در مردان رخ‌ مي‌دهند و اغلب در آن‌ها مضرتر از تومورهاي مغزي زنان هستند.

به گزارش زنگ خبر، به طور مثال، گليوبلاستوم که شايع‌ترين تومور بدخيم مغزي است، دو برابر بيش از زنان در مردان رخ مي‌دهد و مردان مبتلا به اين تومور از نارسايي شناختي بيشتري رنج مي‌برند، در حالي که زنان بيشتر شانس زنده‌ماندن از آن را دارند.

 

محققان دريافتند پروتئين رتينوبلاستوما (RB) در سلول‌هاي مغزي مردان تا حد قابل‌توجهي کمتر از سلول‌هاي مغزي زنان فعال است.

 

تيم علمي حاضر از مدل سلولي گليوبلاستوم براي اثبات اين موضوع استفاده کرد که تبديل‌شدن سلول‌هاي مغزي مردان به تومورها آسان‌تر است. در آزمايش‌هاي انجام‌شده نيز مشخص شد سلول‌هاي مغزي مردان در مقايسه با سلول‌هاي مغزي زنان، سريع‌تر سرطاني شدند.

 

دانشمندان دريافتند پروتئين RB در سلول‌هاي مغزي مردان نسبت به سلول‌هاي مغزي زنان احتمالا غيرفعال‌تر است. زماني که اين محققان پروتئين مزبور را در سلول‌هاي مغزي زنان ناتوان کردند، سلول‌هاي مغزي آن‌ها به همان نسبت سلول‌هاي مردان در مقابل سرطاني‌شدن آسيب‌پذير شدند.

 

اين مطالعه نشان مي‌دهد دانشمندان بايد تمايزهاي مرتبط با جنسيت در سطح سلولي را در نظر بگيرند چون اين تمايزها شايد بر خطر ابتلا به سرطان اثري نداشته باشند، اما مي‌توانند بر کارآيي درمان‌هاي اين بيماري اثرگذار باشند.

 

جزئيات اين دستاورد علمي در مجله Clinical Investigation منتشر شد.

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن