ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 13098
کاهش ظرفيت گريبان کنکوري‌ها را هم گرفت+پاسخ مسئولين
تاریخ انتشار : 1393/05/16 08:16:24
نمایش : 588
اين بار دود اين مصوبات به چشم داوطلبان کنکور رفته است که قرباني افزايش ظرفيت‌هاي بي‌ضابطه رشته‌هاي علوم پزشکي سال هاي گذشته شده‌اند و در سالي کنکور شرکت کرده اند که دولت يازدهم ترمز توسعه کمي بي‌رويه دانشگاه ها را کشيده است.
به گزارش زنگ خبر به نقل از ايسنا، روز شنبه 11 مرداد ماه در حالي نتايج کنکور سال 93 اعلام و دفترچه هاي انتخاب رشته توزيع شد که پس از آزمون کارشناسي ارشد علوم پزشکي، ظرفيت رشته هاي تجربي نيز تفاوت چشمگيري نسبت به سال هاي قبل داشت.

انتخاب رشته داوطلبان کنکور درحالي تا ساعاتي ديگر آغاز مي‌شود که کاهش ظرفيت رشته‌اي علوم پزشکي شانس قبولي بسياري از داوطلبان علوم تجربي را کاهش مي‌دهد. سال گذشته در رشته‌هاي پزشکي 4700 نفر پذيرش مي شدند که ظرفيت‌هاي امسال بنا به اعلام سازمان سنجش به 2800 نفر تقليل يافته است به عنوان مثال در رشته دندانپزشکي سال گذشته 1600 نفر پذيرش شدند که امسال اين ظرفيت به 800 نفر کاهش يافته است البته اين کاهش ظرفيت‌ها در تمامي رشته هاي تجربي ديده مي‌شود.

دکتر حسين توکلي، مشاورعالي سازمان سنجش نيز در گفت‌وگويي با ايسنا درباره کاهش ظرفيت‌ رشته‌هاي گروه تجربي مي‌گويد: سازمان سنجش مجري مصوبات مراجع قانوني است و رشته‌هايي که مربوط به وزارت بهداشت هستند ظرفيت آنها توسط وزارت بهداشت اعلام مي شود.

در همين رابطه نيز دکتر پور کاظمي، رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي نيز با ابراز بي اطلاعي نسبت به کاهش ظرفيت‌هاي رشته‌هاي گروه تجربي اظهار مي‌کند: ظرفيت‌ها از سوي مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام نمي شود، اما در آخرين جلسه وزارت بهداشت تصميم بر اين گرفته شد تا رشته‌هاي پزشکي ، دندان پزشکي و دارو سازي همان ظرفيتي که دانشگاه‌ها اعلام مي کنند اختصاص پيدا کند. به طور کلي نيز ظرفيت‌هاي دولتي را نيز دانشگاه‌ها با توجه به امکانات و شرايط به سازمان سنجش و وزارت بهداشت اعلام مي کنند.

دکتر برناک، پزشک و مشاور انتخاب رشته باابرازنگراني نسبت عدم اطلاع رساني اين موضوع به ايسنا مي گويد : اين مسئله مي تواند در انتخاب رشته داوطلباني که رتبه هاي نسبتا بهتري کسب کرده اند بسيار موثر باشد چرا که برخي افراد به اتکاي آمار سال گذشته فقط رشته هاي پزشکي را در فرم انتخاب رشته وارد مي کنند غافل از اينکه با اين کاهش ظرفيت شانس قبولي آنها کاهش يافته و ممکن است پس از اعلام نتايج انتخاب رشته ضربه روحي سنگين بخورند .

البته در ظاهر امر شايد کاهش ظرفيت ها براي داوطلباني که سوداي پزشک شدن در سر دارند در نگاه آنها ناعادلانه به نظر برسد اما آنچه که به نظر مي رسد دليل اين امرافزايش ظرفيت هاي غير منطقي در دولت گذشته است که بدون ضابطه افزايش دو برابري در ظرفيت رشته هاي علوم پزشکي را به همراه داشت و در آن زمان نيز مورد انتقاد روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي نيز قرار گرفت ولي از سوي مسئولان وقت وزارت بهداشت بي‌پاسخ ماند .

دکتر برناک، مشاور تحصيلي در رشته هاي پزشکي در اين رابطه مي گويد :کاهش ظرفيت هاي رشته هاي گروه تجربي از سوي وزارت بهداشت عمل اشتباهي نبوده است اما اين مسئله بايد با يک برنامه ريزي درست و با اطلاع رساني دقيق انجام شود . در دولت گذشته شاهد افزايش غير منطقي ظرفيت هاي پزشکي بوده ايم که باتوجه به کاهش رشد جمعيت کشور نسبت پزشک به جامعه را دوبرابر افزايش داده واين مسئله باعث بيکاري فارغ التحصيلان رشته هاي پزشکي شده است .

انتهاي پيام/
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن