ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 13114
بيماري هاي کبد
تاریخ انتشار : 1393/05/18 08:09:33
نمایش : 723
در ايران هم مثل ساير کشورها موج بيماريهاي کبدي رو به گسترش است و در ميان بيماريهاي کبدي ، بيماري وجود دارد بنام کبد چرب که شامل 2 نوع کبد چرب الکليک و غيرالکليک ميباشد ، ما در اين فرصت به لحاظ اينکه کبد چرب غيرالکليک شيوع بيشتري داشته و فراگير شده در مورد اين نوع کبد چرب بحث را دنبال ميکنيم .

بيماري کبد چرب :

کبد چرب يکي از بيماري هاي شايع است ، معمولا به دلايل عادات غذايي نامناسب و عدم تحرک حاصل مي شود که در صورت درمان نشدن مشکلات زيادي براي سلامتي افراد ايجاد مي کند

 

کبد چرب شايع ترين بيماري کبدي در سراسر جهان است در کشور خودمان هم کبد چرب حداقل 30 الي 40 درصد جامعه ايراني را به خود مبتلا کرده است.

 

بطور کلي اين بيماري 3 مرحله  از پيشرفت دارد. مرحله اول بيماري، کبد چرب درجه يک نام دارد که درآن تجمع چربي تنها در بخش خارجي کبد صورت مي گيرد. در اين نوع ، سلول هاي چربي عملکرد کبد را تحت تاثير قرار نمي دهند

 

در کبد چرب درجه دو و درجه سه، چربي به داخل سلول ها راه مي يابد و عملکرد کبد را با اشکال روبه رو مي کند. در نتيجه بيمار به درمان کامل و سريع نياز دارد.

 

اين بيماري بيشتر در افراد چاق بروز ميکند. به گفته پزشکان ۷۵ درصد افراد چاق در خطر ابتلا به اين بيماري قرار دارند. اما کبد چرب فقط مختص افراد چاق نيست و لاغر بودن، لزوما به اين معنا نيست که شخص در بدنش چربي ندارد.

 

افراد لاغر هم مي ‌توانند با مصرف چربي و روغن فراوان گرفتار کبد چرب شوند. آنها با توجه به نداشتن علايم واضحي چون شکم بزرگ و کم بودن وزنشان تصور ميکنند سالم هستند. در نتيجه غذاهاي چرب و شيرين فراوان مي خورند و براي سوزاندن اين مواد چندان فعاليتي نمي کنند.

 

مهمترين علل ابتلا به کبد چرب :
1- زياده روي درمصرف چربيهاي غير طبيعي
هر نوع چربي باعث ايجاد کبد چرب نميشود بلکه فقط تكه‌هاي‌ بافت‌ چربي‌دار، كه‌ حاوي‌ ليپوپروتئين‌ كم‌چگال‌ (همان‌ كلسترول‌ بد) هستند و سريع رسوب ميکنند ، اغلب‌ در کبد انباشته مي شوند و موجب بيماري کبد چرب مي شوند .

 

2- کم تحرکي
بطور کلي کم تحرکي ميتواند عامل بسياري از بيماريها واقع شود ، بدن اشخاص کم تحرک بسيار ضعيف و آسيب پذير است بنابراين بستر بسيار مناسبي براي رسوب چربي و مواد زائد خواهد بود .

 

3- مصرف برخي از داروها و مواد شيميايي
آميودارون ، نيفيديپين ، ديلتيازوم ، کلوروکين ، ترکيبات کورتيکو استروئيدي، تتراساکلين داروهاي هستند که مصرف آنها مي تواند با ايجاد کبد چرب همراه شود.

 

4-  هضم ناقص مواد در معده
بطور کلي هر عاملي که باعث ايجاد سوءهضم شود کبد چرب ايجاد مي کند. معده هضم غذا را برعهده دارد و مواد غذايي از معده به کبد مي روند، در نتيجه هر عاملي که در معده ايجاد سوء هضم کند مي تواند در کبد انسداد هاي ريز ايجاد کند و در نهايت اين انسدادهاي ريز، کبد چرب را به وجود مي آورند. بنابراين محصول هضم معده که وارد کبد مي شود بايد از کيفيت مناسب برخوردار باشد

 

کبد چرب, بيماري کبد چرب

 

عوامل موثر در پيشرفت بيماري :
اضافه وزن
ضميمه شدن بيماريهاي ديگر
رژيم غذايي غير اورگانيک

 

تذکر مهم : کساني که اضافه وزن دارند بايد دقت داشته باشند ، کاهش وزن بايد به تدريج و در يک بازه زماني مناسب انجام شود و مناسب ترين آن ، کم کردن نيم تا يک کيلو وزن در هفته است زيرا لاغري سريع نيز خود يکي از عوامل زمينه ساز ابتلا به کبد چرب است

 

علائم ابتلا به کبد چرب :
بيماري کبد چرب معمولا بدون علامت بوده و تشخيص دقيق و تعيين سطح آن فقط با سونوگرافي مشخص مي شود .
در مواردي وجود درد در قسمت سمت راست زير دنده و يا احساس خستگي، ضعف و بي حالي از جمله علائم غير اختصاصي اين بيماري است. يعني ممکن است اين علائم مربوط به بيماري ديگري باشد

منبع:پارسي تب

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن