ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 13205
مردم دانشگاه آرام مي‌خواهند، نه سربازخانه سياسي/ استيضاح وزير علوم فراکسيوني نيست
تاریخ انتشار : 1393/05/25 10:17:39
نمایش : 696
عضو کميسيون آموزش با رد اين موضوع که استيضاح وزير علوم محدود به يک فراکسيون مجلس است، اظهار داشت: نمايندگاني که استيضاح وزير را امضا کردند، از هر ۲ فراکسيون اصولگرايان و رهروان ولايت هستند و ما بحث فراکسيوني نداريم.
به گزارش زنگ خبر، حجت‌الاسلام سيدمحمود نبويان عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگارتسنيم ضمن رد سياسي بودن استيضاح وزير علوم، اصل استيضاح را براي دفاع از حقوق مردم عنوان کرد و گفت: در ابتدا که رئيس‌جمهور آقاي فرجي دانا را به مجلس معرفي کرد، با وي صحبت کرديم و گفتيم مردم دانشگاه آرام مي‌خواهند.

وي افزود: دانشگاه‌ها زماني مي‌توانند به مسائل علمي و پژوهشي و حل مشکلات مردم در بخش صنعت و تکنولوژي برسند که محققين و پژوهشگران با آرامش مشغول کار شوند.

عضو کميسيون آموزش مجلس با بيان اينکه هر زمان اغتشاش و فعاليت‌هاي افراطي سياسي را در دانشگاه‌ها شاهد بوديم، در پيشرفت و رشد علمي با شکست مواجه شديم، اظهار داشت: يکي از راهبردهاي دشمن در جلوگيري از پيشرفت جوانان و اساتيد ما در دانشگاه‌ها، مشغول کردن آنها به مسائل افراطي سياسي است.

نبويان ادامه داد: همان ابتدا به وزير گفتيم و شرط کرديم که آرامش، جزء حقوق مردم است؛ در حالي که مردم با فشار اقتصادي روبه‌رو هستند، فرزندان خود را با هزينه بالا به دانشگاه مي‌فرستند تا علم‌آموزي کنند و لذا انتظار ندارند که دانشگاه «سربازخانه سياسي» شود.

وي خاطرنشان کرد: يک گروه خاص افراطي که در فتنه دست داشتند سعي مي‌کنند آرامش مردم در بستر جامعه را از بين ببرند، مانند 18 تير 78 که آرامش مردم را برهم زدند و مساجد و بازارها را به آتش کشيدند و در سال 88 آرامش مردم تهران و برخي شهرها را در مدت 8 ماه گرفتند و اقتصاد و تجارت و رفت و آمد آنها را با مشکل مواجه کرده بودند با سلب آرامش از دانشگاه‌ها مانع پيشرفت علمي مي‌شوند.

نماينده مردم تهران در مجلس با بيان اينکه معتقديم هم مردم به دنبال آرامش هستند و هم پيشرفت کشور به رشد علمي دانشگاه وابسته است، تصريح کرد: به لطف خدا چند سالي که دانشگاه‌هاي کشور آرامش داشتند، موفق شديم مقام شانزدهم علمي جهان را به دست آوريم و حتي خود دشمن اعتراف کرد اگر با همين روند، رشد و پيشرفت علمي را داشته باشيم، افتخارآفريني جوانان و دانشجويان و اساتيد ما بيشتر خواهد شد و در سال 2018 به مقام چهارم توليد علم دنيا دست مي‌يابيم که بزرگترين افتخار است.

نبويان ادامه داد: دشمنان مي‌دانند اگر مي‌خواهند مانع رشد اين ملت شوند، راهش اين است که جلوي پيشرفت اين ملت را بگيرند و دانشگاه‌هاي ما را درگير مسائل افراطي سياسي و جناحي و حاشيه‌اي کنند که در 18 تير 78 در اين امر موفق شدند و در سال 88 نيز توانستند اندک دانشجوياني را با خود همراه کنند. بنابراين سابقه دشمنان در اين مورد واضح و مشخص است که پيشرفت کشور را از لحاظ علمي متوقف کنند.

ما اين مسايل را به وزير علوم تذکر داديم و فرجي دانا نيز گفت که اتفاقا وي به دنبال آرامش در دانشگاه‌ها است و بدين ترتيب ما نيز به وزير علوم راي داديم، بنابراين مجلس تاکنون با وزير تعامل داشته، کما اينکه در همه موارد با وزير تعامل کرده و به اکثر وزراي دولت نيز راي بالايي داده است. اگر نمايندگان مي‌خواستند برخورد سياسي داشته باشند، به بسياري از وزرا راي اعتماد نمي‌دادند چرا که معلوم نيست خط سياسي آنها با خط نمايندگان سازگاري داشته باشد. پس موضوع اختلاف سياسي نيست، بلکه دفاع از حقوق ملت در برخورداري از يک دانشگاه پيشرفته است که مشکلات علمي، صنعتي و اقتصادي را حل کند.

وي به حرکت به سمت حل مشکلات صنعت و افزايش  شرکت‌هاي دانش بنيان تاکيد کرد و گفت: افزايش توليدات علمي و محصولات با کيفيت نيازمند تحقيق و پژوهش گسترده در سطح دانشگاه‌هاست که آن نيز منوط به آرامش دانشگاه‌هاست.

عضو کميسيون آموزش با بيان اينکه نمايندگان به آرامش دانشگاه‌ها تاکيد داشتند و فرجي دانا هم آن را تاييد کرد، افزود: متاسفانه پس از اندک زماني وزير علوم افرادي که سردمدار اغتشاشات و برهم زننده آرامش مردم در  فتنه 78 و 88 بودند را مانند مشاور و معاون آموزشي و امور دانشجويي و هيئت امناي دانشگاه‌ها در راس کار منصوب کرد.

نبويان اضافه کرد: بارها از وزير علوم توضيح خواستيم و گفتيم اين اقدامات برهم زننده آرامش دانشگاه ها و جامعه و خيانت به کشور است و اعلام کرديم نمايندگان هيچ گاه از حقوق ملت عقب‌نشيني نمي‌کنند، به وزير گفتيم از هر کسي مي‌خواهي استفاده کن، اما آرامش دانشگاه‌ها که خواست مردم است و پيشرفت کشور را در پي دارد، بايد حفظ شود. اما وزير علوم افرادي چون ميلي‌منفرد، توفيقي، سمنانيان، صديقي و افرادي از اين دست را در راس دانشگاه‌ها منصوب کرد که سردمدار آشوب در دانشگاه‌ها بودند.

وي اظهار داشت: بارها به فرجي دانا تذکر داديم و گفتيم با اين اقدامات و انتصابات چگونه مي‌خواهي آرامش دانشگاه‌ها را حفظ و انتظار مردم و نمايندگان را برآورده کني و اعلام کرديم که نمايندگان مجلس در برابر افرادي که به حقوق ملت خيانت مي‌کنند، هيچگاه عقب‌نشيني نخواهد کرد.

وزير علوم صراحتا به ما توهين کرد

عضو کميسيون آموزش مجلس با بيان اينکه 3 ماه است استيضاح وزير علوم مطرح شده، گفت: چندين بار مهلت داديم، چرا که دعوا نداريم و دنبال استيضاح نيستيم و مي‌خواستيم اين موارد حل شود، حتي رئيس مجلس ريش گرو گذاشت و از استيضاح‌کنندگان خواست يک ماه فرصت بدهند و وزير در اين مدت يک ماهه به صورت هفتگي گزارش بدهند. همه اين اقدامات را انجام داديم، اما مطالبات اصلي برآورده نشد.

نبويان خاطرنشان کرد: وزير علوم صريحا به ما توهين کرد و حتي به شخص بنده 2 بار توهين کرد، اما بحث بنده شخصي نيست. هرچه تلاش کرديم تا به استيضاح نرسيم، نتيجه نداد. به وزير علوم گفتم ما با شما دعوا نداريم. اگر اصلاح‌طلب هستي باش،‌ اصلا بحث ما اصلاح‌طلب و اصولگرا نيست، بلکه بايد دست به دست هم بدهيم تا کشور را رشد و شرکت‌هاي دانش بنيان را افزايش دهيم و آرامش کشور را حفظ کنيم و حقوق مردم، جوانان و اساتيد حفظ شود اما فرجي دانا اصرار دارد افرادي که سردمدار برهم‌زدن آرامش دانشگاه‌ها بودند و هستند، در جايگاه خود باقي بمانند.

وي تصريح کرد: وزارت اطلاعات هم در دوره قبل و هم در دوره فعلي نسبت به اين افراد استعلام منفي داده و اعلام کرده اين افراد شايسته تصدي مسئوليت نيستند، اما وزير علوم دست‌بردار نيست و به هيچ وجه زير بار اين موضوع نمي‌رود که اين افراد مانع پيشرفت علمي ما هستند، بنابراين چاره‌اي جز استيضاح نداشتيم.

عضو کميسيون آموزش با رد اين موضوع که استيضاح وزير علوم محدود به يک فراکسيون مجلس است، اظهار داشت: نمايندگاني که استيضاح وزير را امضا کردند، از هر 2 فراکسيون اصولگرايان و رهروان ولايت هستند و ما بحث فراکسيوني نداريم.

نبويان با تاکيد بر اينکه هر نماينده‌اي خود را موظف به دفاع از حقوق مردم مي‌داند، خاطرنشان کرد: حقوق مردم با آرامش دانشگاه‌ها و در نتيجه پيشرفت علمي کشور به وجود مي‌آيد و هر نماينده‌اي خود را موظف به صيانت از اين موارد مي‌داند. بنابراين بحث فراکسيون اصولگرايان و رهروان نيست و همه در دفاع از حقوق ملت ايستاده‌اند.

انتهاي پيام/
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن