ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 13284
مضرات شيرخشت و ترنجبين براي نوزادان !
تاریخ انتشار : 1393/05/30 19:32:30
نمایش : 300
متأسفانه با استناد به يک باور قديمي و سنتي که حتي در ميان افراد باسواد ما جا افتاده است، به‌محض اين ‌که نوزاد از بيمارستان به ‌منزل منتقل مي‌شود، براي رفع هرنوع درد و مرض احتمالي، براي پاک‌ کردن روده‌هاي نوزاد، اين معجون همه‌کاره و اما مملو از آلودگي را به نوزاد مي دهند.
به گزارش زنگ خبر به نقل از ايسنا، شيرخشت و ترنجبين شيره‌ پرورده چند نوع گياه از طايفه‌ زبان‌ گنجشک‌ (Frene) است.

يک متخصص اطفال با تاکيد بر اينکه برخلاف باور عمومي مردم، نبايد به نوزاد ترنجبين و شيرخشت داد، گفت: مصرف اين مواد تاثيري در پاک‌ کردن روده‌هاي نوزاد ندارد.

دکتر فهيميان با اشاره به اينکه شيرخشت و ترنجبين شيره‌ پرورده چند نوع گياه از طايفه‌ زبان‌ گنجشک‌ (Frene) است که خود به‌ خود و يا توسط ايجاد شکاف با دست يا در ‌نتيجه‌ گزش حشرات از برگ ها و شاخه‌هاي جوان آنها به‌ دست مي‌آيد، گفت: شيرخشت و ترنجبين اقسام بسيار دارند و به دو دسته شيرخشت‌هاي ملين و شيرخشت‌هاي خلط‌ آور تقسيم مي‌شوند.

 

وي گفت: يک ‌نوع شيرخشت، مخصوص ايران است که ترنجبين نام دارد. گياه آن داراي خارهايي بسيار ريز و برگ هاي کوچک و ساقه‌ نازک است که در‌ نقاط خشک مي‌رويد و از ‌آن صمغي ترشح مي‌شود که به ‌شکل ذرات و دانه‌هاي ريز مخلوط با خارهاي گياه در بازار به فروش مي‌رسد. اين گياه را در جنوب ايران خارشتر و خاربز مي‌نامند. در طب ‌قديم آن را در قدري آب ‌گرم حل کرده و به ‌عنوان ملين در حالات تب‌دار و در يبوست‌هاي ساده به‌عنوان ملين و يا مسهل مصرف مي‌کردند.

فهيميان گفت: ترنجبين و شيرخشت از همان ابتداي ترشح خود که به‌ تدريج روي ساقه‌ گياه روي ‌هم انباشته مي‌شود، بنا‌ به مزه‌ ‌شيرين و خاصيت مغذي‌اش، انواع حشرات، قارچ‌ها و شته‌ها را به ‌سوي خود جذب مي‌کند و وقتي انواعي از اين موجودات ريز و درشت روي آن ‌چسبيدند، قادر به فرار نبوده و پيکر آلوده‌ آنان در درون اين ترشحات صمغي ‌شکل مدفون مي‌شود.

وي افزود: بعداز ترشح مقدار کافي اين صمغ و خشک‌ شدن آن، کشاورزان به ‌سراغ برداشت آنها مي‌روند و بعد ‌از جداسازي، آنها را در مکان‌هاي غيربهداشتي و آلوده به انواع فضولات گاو و گوسفند، سوسک و مگس انبار مي‌کنند.

اين متخصص اطفال يادآور شد: متأسفانه با استناد به يک باور قديمي و سنتي که حتي در ميان افراد باسواد ما جا افتاده است، به‌محض اين ‌که نوزاد از بيمارستان به ‌منزل منتقل مي‌شود، براي رفع هرنوع درد و مرض احتمالي، براي پاک‌ کردن روده‌هاي نوزاد، اين معجون همه‌کاره و اما مملو از آلودگي را به نوزاد مي دهند.

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن