ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 278979
يادداشت
چرا عزاداري امام حسين(ع) از اول محرم شروع مي‌شود؟"
تاریخ انتشار : 1395/07/13 09:27:10
نمایش : 636
حجت‌الاسلام پناهيان:عزاداري دهۀ اول محرم يک نوع اعلام آمادگي براي نصرت است تا صرف سوگواري.


حجت الاسلام و المسلمين عليرضا پناهيان در يادداشتي  مبني بر اينکه چرا عزاداري حضرت سيدالشهدا عليه السلام از ابتداي ماه محرم آغاز مي شود، پاسخ دادند که مشروح آن در ادامه آمده است.

اينکه چرا مراسم عزاداري براي اباعبدالله(ع) از اول دهۀ محرم آغاز مي‌شود، دلائل مختلفي مي‌تواند داشته باشد:

شايد به اعتبار فرمايش امام رضا(ع) است که مي‌فرمايد از اول دهۀ محرم حزن و اندوه در چهرۀ پدرم ديده مي‌شد و حالت عزادار به خود مي‌گرفتند. در روايت آمده است که امام رضا(ع) فرمودند: هنگامي که ماه محرم شروع مي‌شد، ديگر کسي پدرم را خندان نمي‌ديد و هر روز ناراحتي او بيشتر مي‌شد تا روز دهم محرم. پس وقتي روز دهم مي‌رسيد، آن روز روز مصيبت و اندوه و گريۀ او بود. (کَانَ أَبِي ع إِذَا دَخَلَ شَهْرُ الْمُحَرَّمِ... امالي صدوق/128) در روايت مشهور ديگري وقتي پسر شبيب در اول محرم بر امام رضا(ع) وارد شد، حضرت براي او ذکر مصيبت شهادت و اسارت اهل بيت(ع) را کردند. (دَخَلْتُ عَلَى الرِّضَا ع فِي أَوَّلِ یَوْمٍ مِنَ الْمُحَرَّمِ.. امالي صدوق/130)

شايد به اين دليل باشد که عزاداران قبل از عاشورا با ده شب عزاداري بتوانند خود را براي حضور در غم بزرگ عاشورا آماده کنند. چرا که پس از يک هفته عزاداري، حضور در ذکر مصيبت هولناک عاشورا قابل تحمل‌تر خواهد بود. تمام عزاداران مي‌دانند که اگر عزاداري از روز عاشورا شروع مي‌شد چقدر ذکر مصيبت‌ها در عاشورا دردناک‌تر و غيرقابل تحمل‌تر مي‌شد. اينکه پيامبر اکرم(ص) فرمودند: «إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَةً فِي قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ لَا تَبْرُدُ أَبَداً»(مستدرک الوسائل/10/318) اين حرارت را هر کسي حس کرده باشد، مي‌داند بي‌مقدمه وارد روز عاشورا شدن بسيار دشوار است.

از طرف ديگر ممکن است يک دهه عزاداري قبل از عاشورا براي بعضي‌ها کسب توجه و آمادگي براي ايجاد سوز در روز دهم باشد. کساني که دل غافلي دارند يا در اثر توجه به تعلقات دنيا احساس محبتشان به امام حسين(ع) کم شده باشد ده روز فرصت دارند تا در محافل عزاداري با شنيدن مواعظ و معارف ديني آمادگي لازم را کسب نمايند تا مبادا در روز مصيبت بزرگ اباعبدالله الحسين(ع) بي‌احساس و بي‌توجه حضور پيدا کنند.

و شايد حکمت آن اين باشد که در واقع اين عزاداري دهۀ اول محرم يک نوع اعلام آمادگي براي نصرت است تا صرف سوگواري، و گويي عزاداران به قصد ياري اباعبدالله الحسين(ع) از همان ابتداي محرم به خيمۀ اباعبدالله الحسين(ع) مي‌روند که مولايشان را غريب نگذارند. به همين دليل عزاداري دهۀ عاشورا رنگ و بوي حماسي دارد و دسته‌هاي عزا با علائم دسته‌هاي رزمي در ميادين ديده مي‌شوند. در حالي که عزاداري از عصر عاشورا و شام غريبان به بعد تنها رنگ و بوي غم به خود مي‌گيرد و حتي رسم شده است از ظهر عاشورا به بعد بيرق‌ها را به علامت شهادت اباعبدالله الحسين(ع) مي‌خوابانند و ديگر برافراشته نگه نمي‌دارند
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن