ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 279077
شهادت فرزند امام خميني؛
شهادت مصطفي،آتش انقلاب را فروزان کرد+تصاوير
تاریخ انتشار : 1395/08/01
نمایش : 506
يکم آبان سالگرد شهادت حاج سيد مصطفي خميني است، «مرگ مشکوکي» که انقلابيون آن را شهادت ناميدند و مراسم چهلم آن زنجيره‌اي از اعتراضات را رقم زد که به انقلاب بهمن 1357 انجاميد.
 

به گزارش خبرنگار زنگ خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ ، يکم آبان سالگرد شهادت حاج سيد مصطفي خميني است، «مرگ مشکوکي» که انقلابيون آن را شهادت ناميدند و مراسم چهلم آن زنجيره‌اي از اعتراضات را رقم زد که به انقلاب بهمن 1357 انجاميد.

شهيد مصطفي خميني‌ در 21 آذر 1309 ه‍ ش برابر با 21 رجب 1349 ه‍ ق در محله الونديه شهرستان قم در منزل اجاره‌اي متولد شد. به مناسبت نام پدر بزرگ پدري‌اش «شهيد سيدمصطفي موسوي‌» او را نيز مصطفي ناميدند.

شهادت مصطفي،آتش انقلاب را فروزان کرد+تصاوير
مادر گرامي‌اش خانم خديجه ثقفي در زمان قيد حيات تعريف کردند:

سيد مصطفي ديرتر از کودکان ديگر زبان باز کرد، به‌گونه‌اي که تا چهار سالگي فقط چند کلمه را مي‌توانست بگويد؛ اما ديري نپاييد، او را به مکتب‌خانه‌اي در نزديکي منزلشان گذاشتند. اين اقدام تأثير فراواني در حرف زدن وي بر جاي گذاشت و نگراني اطرافيانش برطرف شد.

او در دامن مادري با تقوا و پدري دانشمند و در محيطي آکنده از معنويت و عرفان رشد کرد. گرچه در بسياري از رفتارهاي فردي و اجتماعي مانند ساير کودکان بود، ولي گه‌گاه با رفتار و کردارش که از نبوغ و استعدادي سرشار حکايت مي‌کرد، ديگران را به شگفتي وا مي‌داشت‌.

پس از طي دوران کودکي راهي دبستان شد. تا پنجم ابتدايي در دبستان «باقريه‌» و «سنايي‌» قم به تحصيل پرداخت‌.4 در چهارده سالگي به تحصيل مقدمات علوم و معارف ديني پرداخت‌. او داراي نبوغ و هوش سرشاري بود و بدين جهت به سرعت از همرديفان خود پيشي گرفت‌. (موسسات مطالعات و پژوهش هاي سياسي)

 شهادت مصطفي، آتش انقلاب را فروزان کرد

سيد مصطفي ، در هفده سالگي‌ پس از پايان دوره مقدمات حوزه معمم شد و در بيست و يک سالگي در درس خارج آيات عظام سيدحسين طباطبايي بروجردي‌، و سيدمحمد حجت کوه‌کمري حضور يافت‌. نزديک به سيزده سال فقه و اصول را نزد والد گرامي‌اش فرا گرفت‌.

حاج مصطفي در بيست و چهار سالگي با معصومه حائري، دختر آيت اللّه شيخ مرتضي حائري ازدواج کرد. اولين فرزند سيد مصطفي، محبوبه بود که بيماري مننژيت گرفت و فوت کرد. دومين فرزندشان حسين نام دارد که معمم شد. سومين فرزندشان دختري است به نام مريم که مدتي در دوبي و بعدها در سوئيس به شغل پزشکي مشغول شد.(سراچ)

شهادت مصطفي، آتش انقلاب را فروزان کرد

 ويژگيهاي اخلاقي ، منش ديني و عرفاني حاج آقا مصطفي
آيت الله سيد مصطفي خميني مبارزه با شيطان دروني را لازم مي ديد و تقوا و پرهيز از تبعیّت هواي نفس را بزرگ ترين جهاد مي شمرد. او علاوه بر تحصيل دانش، رسيدن به قرب الهي را در توسل به اهل بيت عليهم السلام، مي ديد و حل همه مشکلات را در توسل به ائمه مي دانست و در اين راه همه مشکلات را به جان مي خريد.

 

فعاليت هاي سياسي سيد مصطفي خميني

از همان روزهاي نخستين فعاليت‌هاي سياسي امام خميني بر ضد حکومت پهلوي، در کنار او به فعاليت سياسي پرداخت و در پيشبرد حرکت اسلامي نقش بسزايي داشت. آيت‌الله خميني در روز 4 آبان 1343 عليه لايحه کاپيتولاسيون و انقلاب سفيد سخنراني کرد و چند روز بعد در 13 آبان شبانه دستگير و به ترکيه تبعيد شد.

شهادت مصطفي، آتش انقلاب را فروزان کرد

 

پس از اين ماجراها، نيروهاي امنيتي ايران، مصطفي خميني را دستگير و به ترکيه و سپس عراق تبعيد کردند. او در نجف به مبارزه بر ضد حکومت پهلوي پرداخت.(فارس)

رهبرمقام معظم رهبري  در خصوص حوزة تدريس حاج آقا مصطفي مي‌فرمايند:
»او يک مدرس معروف بود. فلسفه درس مي‌داد، فقه درس مي‌داد و به‌عنوان يک چهره برجسته در ميان طلاب حوزه و فضلا و مدرسين معروف بود.15«

شهادت سيد مصطفي خميني
وقتي حکومت هاي ايران و عراق نتوانستند فعاليت هاي سياسي حاج آقا مصطفي را متوقف کنند و وجودش را خطري جدي براي حکومت هايشان تشخيص دادند، به فکر عملي کردن تهديدهاي خود افتادند و سرانجام در روز يکشنبه اول آبان 1356 ش، در حالي که امام خميني در کشور عراق بودند حاج سيد مصطفي رادر سن 47 سالگي و به طرز مشکوکي مسموم کرده و به شهادت رساندند.

حاج سيد احمد خميني در اين باره گفته بود: «آنچه مي توانم بگويم و شکي در آن ندارم اين که ايشان را شهيد کردند؛ زيرا علامتي که در زير پوست بدن ايشان روي سينه، روي سر و دست و پا و صورت ايشان بود، حکايت از مسموميت شديد مي کرد و من شکي ندارم که او را مسموم کردند. اما چگونه اين کار صورت گرفته، نمي دانم، ولي همين قدر بگويم که ايشان چند ساعت قبل از شهادت در مجلس فاتحه اي [ختمي] شرکت کردند که در آن جا بعضي از ايادي رژيم پهلوي دست اندرکار دادن چاي و قهوه بوده اند. «

 

امام (ره) پس از شهادت فرزندش، در پيامي خطاب به ملت ايران، گفت:
»اين طور قضايا مهم نيست، خيلي پيش مي آيد، براي همهٔ مردم پيش مي آيد و خداوند تبارک و تعالي الطافي دارد به ظاهر و الطافي خفيه است، يک الطاف خفيه اي خداي تبارک و تعالي دارد که ما علم به آن نداريم اطلاعي بر او نداريم و چون ناقص هستيم از حيث علم، از حيث عمل از هر جهتي ناقص هستيم، از اين جهت در اين طور اموري که پيش مي آيد جزع و فزع مي کنيم، صبر نمي کنيم، اين براي نقصان معرفت ماست به مقام باري تعالي، اگر اطلاع داشتيم از آن الطاف خفيه اي که خداي تبارک و تعالي نسبت به عبادش دارد و «انه لطيف علي العباد» و اطلاع بر آن مسايل داشتيم، در اين طور چيزهايي که جزيي است و مهم نيست، آن قدر بي طاقت نبوديم، مي فهميديم که مصالحي در کار است، يک الطافي در کار است، يک تربيت هايي در کار است. «

شهادت حاج آقا مصطفى آتش انقلاب را فروزان کرد. تظاهرات ، راهپيمايى ها و افشاگريهايى که در پى شهادت ايشان آغاز گرديد باعث آگاهى و از خودگذشتگى مردم شد بطورى که به فـاصـله کـوتـاهـى سـراسـر ايـران يـکـپـارچـه بـه صـحـنـه مـبـارزه و خـروش ‍ مبدل گرديد.

مرقد سيد مصطفي خميني، در ايوان طلا ( مناره شمالي) حرم اميرالمؤمنين عليه‌السلام

شهادت مصطفي، آتش انقلاب را فروزان کرد

شهادت مصطفي، آتش انقلاب را فروزان کرد

 

  کبري دريکوند

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن