ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 279082
آمريکا کلاهبرداري‌کرد/ دولت يقه داخلي‌ها را گرفت!
تاریخ انتشار : 1395/08/01 09:36:53
نمایش : 559به گزارش خبرنگار زنگ خبر به نقل از  کيهان حسن روحاني رئيس جمهور کشورمان در بازگشت از سازمان ملل متحد از قول آمريکايي‌ها براي اجراي تعهداتشان در برجام گفت. همان موقع اين باور دولتمردان مورد انتقاد بسياري قرار گرفت که چگونه دولتي که سابقه طولاني در بدعهدي دارد و پاي معاهده مکتوب خود نيست چگونه مي‌توان اميد بست که به قول شفاهي خود پايبند باشد؟
کارنامه دولت
 در ايجاد اشتغال
با اين حال به جاي آنکه نوک پيکان انتقادات تند دولتمردان عليه عهدشکنان غربي خاصه آمريکا باشد اما متاسفانه همچنان به سمت داخل است. رئيس جمهور در مراسم گراميداشت روز ملي صادرات تعامل سازنده را نه راه رفتن و نشستن و غذا خوردن با غربي‌ها بلکه مناسب کردن محيط بين الملل براي صادرات کالا و اشتغال جوانان عنوان کرده است. با اين وصف که درست هم به نظر مي‌رسد بجا بود دولت محترم که چند ماهي تا اتمام دوره چهار ساله‌اش باقي مانده از دستاوردهاي خود در مناسب کردن محيط بين‌الملل براي صادرات و ايجاد اشتغال به مردم گزارش دهد. چرا که آمار، چيزي خلاف آمال دولت (که در گفتار رئيس آن تجلي يافته است) مي‌گويد. به راستي کارنامه دولت در همين شاخصهايي که در گفتار رئيس جمهور به عنوان دغدغه دولت معرفي مي‌شود چگونه است؟
رئيس جمهور از دو کشور مالزي و ويتنام به عنوان نمونه‌هايي موفق از رشد صادرات در دهه‌هاي گذشته نام برده است و در بيان چرايي اين موفقيت گفته است که اين کشورها روابطشان را با دنيا بر مبناي تعامل سازنده قراردادند. روحاني در ادامه افزوده است که از داخل دعوا با دنياي صادرات بيرون نمي‌آيد!
دعوا با دنيا؟!
تقليل علت رشد صادرات کشورهاي مذکور تنها به تعامل سازنده با دنيا، سطحي نگري نسبت به اين موضوع است. دلايل بسيار ديگري نيز بر اين رشد صادرات مترتب است که از آنچه رئيس دولت به آن اشاره کرده مهمتر مي‌نمايد. ديگر آنکه بايد از رئيس جمهور پرسيد مگر کسي يا گروهي در داخل کشور معتقد است که بايد با دنيا دعوا کرد؟! مگر کسي يا گروهي مخالف «تعامل سازنده» که منفعت ملت ايران را نيز در بر داشته باشد مخالف است؟ موضوع عدم اعتماد به دشمني مثل آمريکا به معناي جنگ با دنيا نيست، مگر آنکه آمريکا را تمام دنيا در نظر بگيريم!
موضوع ديگر مورد اشاره رئيس جمهور خريد هواپيما بوده است. ايشان گفته است که «اگر هواپيما نخريم، مي‌گويند، نتايج برجام چه شد و اگر بخريم، مي‌گويند که لوکس و ساخت جديد است. مشخص نيست برخي‌ها در چه وادي سير مي‌کنند و يا اينکه عمرشان خيلي طولاني است ما خبر نداريم.»
باز هم در فقره خريد هواپيما رئيس جمهور موضوع را به گونه‌اي از جانب منتقدان مطرح کرده که با واقعيت آن انتقادها فاصله دارد. نوسازي ناوگان هواپيمايي کشور در حد لزوم موضوعي نيست که با آن مخالفت شده باشد. ديگر آنکه گفته منتقدان آن است که غربي‌ها و خاصه آمريکا در روند تحويل همين هواپيماهاي مسافربري نيز بسيار مانع تراشي کردند. آنچه مورد انتقاد واقع شد اين مانع تراشي بر سر تحويل هواپيماي مسافربري از يک سو و خريد برخي مدلهاي غيرضروري هواپيما از سوي ديگر بود ضمن آنکه در گرگ و ميش برجام دولت محترم ناگهان صحبت از قرارداد تعداد انبوه هواپيما براي کشور کرد که آن تعداد، مورد بحث و انتقاد قرار گرفت.
 گزيده گفته‌هاي
 رئيس جمهور
رئيس‌جمهور در اين مراسم گفت :‌ برخي فکر مي‌کنند وقتي ما مي‌گوييم تعامل سازنده يعني برويم و بنشينيم با غربي‌ها و اروپايي‌ها لبخند بزنيم، با هم صحبت کنيم و ناهار بخوريم نه اينطور نيست، تعامل سازنده مناسب کردن محيط روابط بين‌المللي براي صادرات کالا و اشتغال جوانان است.
به گزارش فارس، حسن روحاني رئيس‌جمهور کشورمان صبح پنجشنبه در مراسم گراميداشت روز ملي صادرات که در محل اجلاس سران برگزار شد، طي سخناني اظهارداشت: صادرات همواره بايد با رقابت در داخل همراه باشد و در صحنه بازارهاي هدف بايد بتوانيم به لحاظ کيفيت، قيمت و بسته بندي کالا به نقطه‌اي برسيم که در مقابل رقباي خارجي موفق و پيروز باشيم.
روحاني ادامه داد: اساس اقتصاد مقاومتي هم توليد درون زا است لذا بايد در داخل کشور توليد کنيم، اگر توليد ما با استانداردهاي جهاني منطبق نباشد و کيفت لازم را نداشته باشد و اگر شرايط کشور باعث شود آن محصول گران‌تر از محصول رقيب بدست ما برسد قطعا ما در صادرات کالا اگر هم موفق باشيم نمي‌توانيم در ميان مدت و بلند مدت ادامه دهيم.
وي افزود: کنترل توليد در داخل، استاندارد بودن توليدات داخل و محصولات داخل و خدمات به عنوان اولين زنجيره مهم است و اگر خدمات و کالاي ما استاندارد نباشد نه تنها بازار خارجي را از دست مي‌دهيم حتي بازار داخلي را هم از دست خواهيم داد.
مبارزه با قاچاق کالا مهم
 و ضروري است
رئيس جمهور با بيان اينکه مبارزه با قاچاق کالا نيز در حمايت از توليدات داخل بسيار مهم و ضروري است، تصريح کرد: اين دولت بيشترين توان خود را براي مبارزه با قاچاق کالا گذاشته و موفقيت‌هاي خوبي هم کسب شده به طوري که اين ميزان از 25 به 15 ميليارد رسيده که موفقيت خوبي بوده و اين روند ادامه خواهد داشت زيرا يکي از راه‌هاي رونق توليد مبارزه جدي با کالاي قاچاق است.
چرا آنها پيشرفت کرده‌اند و ما ...!
وي ادامه داد:  شما برگرديد به سال 1980 يعني يک سال بعد از انقلاب. فکر مي‌کنيد صادرات ويتنام چقدر بوده است؟ 300 ميليون دلار. در حالي که امروز اعلام کردند صادرات‌مان 170 ميليارد دلار بوده است، ‌از طرف ديگر مالزي در گذشته حدود 12 ميليارد دلار صادراتش بوده که طبق آمار 2014 اين ميزان 234 ميليارد دلار شده است.
روحاني با طرح اين سوال که چرا اين کشورها صادرات بالايي دارند گفت: اولا روابط‌ شان را با دنيا بر مبناي تعامل سازنده قرار دادند، دعوا با دنيا داخلش صادرات درنمي‌آيد.
وي تاکيد کرد: برخي فکر مي‌کنند ما وقتي مي‌گوييم تعامل سازنده يعني برويم و بنشينيم با غربي‌ها و اروپايي‌ها لبخند بزنيم و با هم صحبت کنيم و با هم ناهار بخوريم نه اينطور نيست. تعامل سازنده يعني مناسب کردن محيط روابط بين‌المللي براي صادرات کالا، اشتغال جوانان، واردات راحت‌تر کالاهاي سرمايه‌اي و مواد اوليه ،‌ مگر در دنياي امروز مي‌تواند کشوري بگويد من بدون رابطه با دنيا به پيشرفت مي‌رسم.
روحاني ادامه داد: خود قرآن هم به ما گفته دنيا باز است ،‌ زمين وسيع است و راه بيفتيد. حالا اين هجرت مي‌تواند براي فرهنگ، تجارت و يا صادرات باشد، بعضي‌ها مي‌گويند ارض الله فقط ايران است. از مرز ايران بخواهيم خارج شويم افکار ما را مي‌دزدند. ما را گول مي‌زنند. بعضي‌ها عظمت ملت ايران را هنوز باور نکرده‌اند. ملت ايران در طول تاريخ با دنيا رابطه داشته است.
فقط چهار نيروي امنيتي نمي‌توانند مورد اعتماد باشند
وي افزود:‌ بايد به ملت ايران اعتماد کنيم، ‌چهار نفر نيروي امنيتي نمي‌توانند آنها فقط مورد اعتماد ما باشند. جوانان، تجار و دانشجويان ما مورد اعتماد ما هستند، اما حالا امکان دارد ميان اين همه محصول پرطراوت در اين باغ يک سيب پوسيده هم پيدا شود. بايد برگرديم به قرن جديد، بعضي‌ها در قرن قبلي و حتي قرن‌ها قبل زندگي مي‌کنند، ما بايد شرايط را براي روابط خارجي که البته روابط خارجي فقط سياسي نيست شامل روابط اقتصادي، علمي، فناورانه و... هم مي‌شود که بايد اين فضا را آماده کنيم تا بتوانيم در مسير صادرات حرکت کنيم که يک راهش تعامل سازنده با دنيا بوده است.
روحاني ميهمان‌پذيري را راه ديگر اين کشورها براي توسعه کالاهاي صادراتي برشمرد و افزود: براي صنعت گردشگري و همچنين تجارت بايد ميهمان‌پذير باشيم و بازرگان و سرمايه‌گذار بايد بتواند به آساني به کشور رفت و آمد داشته باشد.
رئيس‌ جمهوري تصريح کرد: تمام تلاش دولت تدبير و اميد به ويژه در برجام بر اين مبنا بود که موانع از پيش پاي تجار، کارآفرينان، صادرکنندگان، توليدکنندگان، بخش خدماتي، روابط بانکي و همچنين ورود سرمايه برداشته شود و درعين حال مقررات زايد، غيرمفيد و دست و پاگير توليدکنندگان نيز حذف شوند.
روحاني با بيان اينکه تلاش دولت يازدهم بر اين اساس بوده که ايران‌هراسي را از بين ببرد، ادامه داد: با ايران‌هراسي نمي‌توان کار تجاري و اقتصادي کرد. اقتصاد زماني مي‌تواند برون‌نگرا باشد که بتوانيم ايران‌هراسي ظالمانه‌اي را که ديگران ايجاد کرده‌اند، بزداييم. دولت يازدهم در اين زمينه کار بزرگي انجام داده و اين روند بايد ادامه يابد.
رئيس‌ جمهوري تأکيد کرد: بزرگترين هدف سفرهاي خارجي دولت يازدهم تسهيل در مسير تجارت، توسعه اقتصادي، صادرات کالاي ايراني، جذب سرمايه و فناوري‌هاي خارجي بوده است.
بايد گذشته را جبران کنيم
روحاني با اشاره به  آمار 88 ميلياردي صادرات کالا در سال 2014 نسبت به آمار 12 ميلياردي در سال  1980 ميلادي، ادامه داد: البته قبول داريم دوران 8 ساله جنگ تحميلي و تحريم‌هاي ظالمانه عليه کشور وجود داشت، اما امروز بايد گذشته را جبران کنيم و از هر منظر در جايگاه عزت و عظمت قرار گيريم.
رئيس‌ جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه از دست دادن بازار بسيار آسان بوده اما به دست آوردن آن کار سختي است به ضرورت توجه به اموري که در کنار صادرات کالا ضروري است، اشاره کرد و ادامه داد: بايد حمل و نقل درست باشد. خريد هواپيما براي تقويت صنعت توريسم، عظمت ايران و تلف نشدن وقت مردم و اينکه محصولات داخلي به دنيا صادر شود، لازم است.
روحاني افزود: اگر هواپيما نخريم، مي‌گويند، نتايج برجام چه شد و اگر بخريم، مي‌گويند که لوکس و ساخت جديد است. مشخص نيست برخي‌ها در چه وادي سير مي‌کنند و يا اينکه عمرشان خيلي طولاني است ما خبر نداريم.
رئيس جمهوري افزود: بايد کاميون‌ها و کانتينر‌ها، هواپيماها و کشتي‌ها و بطور کلي، سيستم حمل و نقل کشور مجهز شود.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن