ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289157
حسين فهميده؛ افسانه‌اي حقيقي
تاریخ انتشار : 1395/08/10 08:39:13
نمایش : 585
امروز «روز جوان و نوجوان» است و مناسبت آن هم شهادت يک نوجوان بسيجي -شهيد حسين فهميده- است. اين از آن مواردي است که شخصيتهاي حقيقي، به نماد و به حقايق اسطوره‌گون تبديل ميشوند.

 

 

 

امروز «روز جوان و نوجوان» است و مناسبت آن هم شهادت يک نوجوان بسيجي -شهيد حسين فهميده- است. اين از آن مواردي است که شخصيتهاي حقيقي، به نماد و به حقايق اسطوره‌گون تبديل ميشوند.

ما در تاريخ خود از اين موارد بسيار داريم. اي بسا حوادثي که امروز وقتي گفته شود، از بس عجيب است همه تصوّر کنند که اسطوره و افسانه است؛ اما حقيقت است. نمونه‌هاي آن را ما در زمان خودمان بارها و بارها ديده‌ايم و شنيده‌ايم و از جمله زيباترين آنها، شهادت اين نوجوان بسيجي است.

او سيزده ساله بود؛ اما با رشد، با شعور، با اراده و مصمّم، که کشور خود را ميشناخت، امام خود را ميشناخت، دشمن خود را ميشناخت، اهميت وجود و فعّاليت خود را هم ميشناخت و رفت اين سرمايه را تقديم عزّت کشور و آينده انقلاب و منافع و مصالح مردم کرد. جسم او رفت؛ اما روحش زنده ماند، يادش ابدي شد و خاطره‌اش به صورت اسطوره درآمد. اين الگوست.
 
جوانان و نوجوانان عزيز من! همه شما ميتوانيد در کشورتان نقش پيدا کنيد. يک روز نقش، نقش «حسين فهميده» بود؛ يک روز نقشهاي ديگر است.
در زمينه مسائل ديني، مسائل فرهنگي، مسائل سياسي، مسائل اخلاقي، آينده‌نگري، اميدبخشي، نشاط دادن به محيط پيرامون خود و تعبّد و تقیّد و پايبندي به شريعت اسلامي -که سرمايه سربلندي فرد و جامعه است- ميتوان مجاهدت کرد. البته در آنها، دادنِ جان مطرح نيست؛ اما همّت و اراده و تصميم لازم دارد.

همه ميتوانيد در مدارس، در دانشگاهها، در محيطهاي کار و غيره، نقش ايفا کنيد. جوانِ زنده و بانشاط و پُراميد و پاکدامن، ميتواند يک تاريخ را بيمه کند. به همين جهت است که روي جوانان کشورهاي دنيا، صهيونيستها و استعمارگران و کمپانيداران عالَم، سالها کار و تلاش کردند تا شايد بتوانند نسلهاي جوان را فاسد کنند؛ اراده و اميد را از آنها بگيرند؛ آينده را در چشم آنها تيره و تار کنند؛ آنها را به آينده مأيوس نمايند و دچار مشکلات عصبي و اخلاقي کنند. آنچه در دنيا ميبينيد، تصادفي نيست.
 

بيانات حضرت آيت‌الله‌العظمي سيدعلي خامنه‌اي در خطبه‌هاي نماز جمعه ۱۳۷۷/۸/۸

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن