ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289164
برخي مي‌گويند: آيا لازم است در اربعين به کربلا برويم؟ خُب يک وقتي مي‌رويم که خلوت‌تر باشد!
تاریخ انتشار : 1395/08/10 08:53:15
نمایش : 540
فقط اين نيست که به حرم برسي؛ مهم اينست که جمعيت را زيادتر کني، اين تجمع مؤمنين خيلي مهم است؛ چون باعث پيروزي حق مي‌شود!/ مهمترين شرط احقاقِ حق و ظهور، جمع شدن مردم است/ اما شرط بعدي، همدلیِ جمعيت و باطن و نیّت اين حرکت است؛ خيلي بايد روي باطن و نيت کار کنيم!/ آيا نيت ما در مورد کمک به حسين(ع) صادقانه است؟/ هر قدمي که به سمت حرم برمي‌داري بگو: حسين! من راست مي‌گويم: آمادۀ جانفشاني ام

 

حجت الاسلام پناهيان:

  •  بنده تعجب مي‌کنم که هنوز برخي سؤال مي‌کنند: «آيا لازم است اربعين برويم کربلا؟ خُب وقت ديگري مي‌رويم که خلوت‌تر باشد!» به آنها مي‌گوييم: فقط اين نيست که تو خودت را به حرم برساني! مهم اين است که اين جمعيت را زيادتر کني. بگو: «چون همه آمده‌اند، من هم آمدم» اين تجمع مؤمنين خيلي مهم است.
  •  پياده شدنِ حق که سخت نيست، فقط يک‌سري شرايط مي‌خواهد. مهمترين شرط احقاقِ حق(لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ کُلِّهِ؛ فتح/28) جمع شدنِ مردم است. لذا ما خيلي به اين راهپيمايي عظيم اربعين اميدواريم، در طول تاريخ هيچگاه اين‌قدر که امروز شما در اربعين جمع شده‌ايد، مؤمنين جمع نشده بودند. اما قدمِ بعدي همدلي‌اي است که بايد در اين جمعيت باشد که همان باطن و نیّت اين حرکت است.  
  •  شرط اول که جمعيت است محقق شده، اما شرط دوم که «دل» و باطن است چه؟ بايد از خودت بپرسي: «آيا واقعاً حاضر بودي تا پاي جان به امام حسين(ع) کمک کني؟» يک‌مقدار عميق‌تر روي اين مسأله فکر کنيد. شما در اين مسير پياده‌روي فرصت داريد صداقت خودتان را در اين معنا روشن کنيد که «آيا نيتِ ما در مورد کمک به امام حسين(ع) صادقانه است؟...»
  •  بله، همۀ ما مي‌گوييم: «اي کاش من کربلا بودم و امام حسين(ع) را کمک مي‌کردم» و در زيارت اربعين هم مي‌گوييم: «آماده‌ام براي ياري شما؛ وَ نُصْرَتِي لَکُمْ مُعَدَّة». اما بايد ببينيم که آيا اين‌را از ما مي‌پذيرند؟ خُب اگر از همه پذيرفته بودند که امام زمان(ع) ظهور کرده بود! حضرت 313 نفر مي‌خواهد ولي الان بيش از 20 ميليون نفر اربعين مي‌آيند، پس معلوم مي‌شود که يک‌مقدار سخت‌گيري هم هست!
  •  فرمود: «مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ؛ از ميان مؤمنين، برخي به عهدي که باخدا بستند وفا کردندد»(احزاب/23) خدا مي‌خواهد ببيند ما راست مي‌گوييم يا نه؟ دوستان! در اين پياده‌روي اربعين، جدّي و مصمّم قدم برداريد. از يک حدّي به بعد، ديگر به باطن آدم نگاه مي‌کنند. همين‌که به سمت کربلا قدم برمي‌داري، به سمت باطنِ اين عهدي که با خدا مي‌گذاري، قدم بردار. هر يک قدمي که بر مي‌داري، در دلت بگو: «حسين! من راست مي‌گويم» هرچه بيشتر به اعماق وجود خودت برو و روي خودت کار کن.
  •  در اين مسير پياده‌روي وقتي به سمت کربلا مي‌رويم، بالاخره جسم ما به حرم مي‌رسد ولي آيا قلب ما هم به آن‌جايي که بايد برسد، مي‌رسد؟ يک عزم عميق دروني مي‌خواهد. فقط به گفتن نيست؛ البته اينکه بگويي و در اين راه قدم برداري، خيلي خوب است، يعني «در اين راه قرار گرفته‌اي و به سوي مقصدِ خوبي حرکت مي‌کني» اما وقتي در اين راه افتادي، بيکار نباش؛ ذهن و روح خودت را بيکار نگذار! دنبال باطن باش.
  •  اينکه خدا واقعاً از شما قبول کند، خيلي مهم است. مي‌دانيد اگر خدا اين سفر معنوي را-در آن درجۀ عالي‌اش- از شما قبول کند، به کجا مي‌رسيد؟ در اين صورت، ديگر شما يک سفر ظاهري نکرده‌ايد. اگر خدا از شما قبول کند، تحت حفاظت خدا قرار مي‌گيريد، ديگر شيطان غلط مي‌کند به شما نزديک شود! انتظارتان از اين سفر معنوي و قدسي، اصلاً کم نباشد.
  •  براي اينکه معنويت و صداقت شما در اين سفر بالا برود، چه‌کار بايد کرد؟ اين‌قدر با قلبتان اصرار کنيد که «خدا مرا بپذير!» اصرارهاي شما را مي‌شنوند و مي‌شمرند. در نهايت تواضع اين‌قدر التماس کنيد، تا بپذيرند.
  •  يک راه خوب به شما نشان بدهم براي اينکه از شما بپذيرند. ما که مثل حضرت ابراهيم(ع)، اسماعيلي نداريم که به قربانگاه ببريم-و امر به قرباني هم نداريم- پس چه‌کار کنيم؟ با شنيدن روضه‌هاي حسين(ع) زجر بکشيد و شرمندۀ حسين(ع) بشويد، اين شما را بالا مي‌برد. ابراهيم(ع) هم وقتي نتوانست اسماعيلش را قرباني کند، دلش گرفت و عرض کرد: خدايا! من که قرباني ندادم! خدا فرمود: فرزند خودت برايت عزيزتر است، يا فرزند آخرين پيامبر؟ گفت: فرزند آخرين پيامبر. خدا کربلا را نشانش داد، و ابراهيم(ع) آن‌قدر سوخت و گريه کرد...(خصال/1/59)

منبع : بنيان معنوي
http://bayanmanavi.ir/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن