ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289446
يادداشت/
به جاي دستاوردها بايد از دست‌داده‌ها را بشماريم!
تاریخ انتشار : 1395/09/13 09:07:06
نمایش : 602
در پيدايش نتيجه تلخ برجام و دستاورد تقريبا هيچ آن که امروزه با آن روبرو هستيم، نمي‌توان برخي از مسئولان، مشاوران و از جمله نمايندگاني که با عجله و در فاصله 20 دقيقه‌اي اجراي آن را بدون توجه به گزارش مستند کميسيون ويژه بررسي برجام تصويب کردند، بي‌تقصير دانست.
  

به گزارش زنگ خبر به نقل از خبرگزاري فارس «حسين شريعتمداري» در سرمقاله شماره امروز «کيهان» نوشت:

1- اين نوشته در پي ناديده گرفتن تلاش سه ساله تيم محترم هسته‌اي کشورمان نيست و قصد آن ندارد که زبان و قلم به ملامت آنان بگرداند که چرا آزموده را آزموده‌اند و با کم‌توجهي نزديک به بي‌توجهي نسبت به هشدارهاي مستند و پي‌درپي منتقدان دلسوز، برنامه هسته‌اي کشورمان را به نقطه‌اي کشانده‌اند که امروزه شاهد آنيم و به جاي شمارش دستاوردهاي مذاکرات که آنهمه درباره آن داد سخن داده بودند، بايد از دست‌داده‌ها را بشماريم! مروري گذرا بر مسير طي شده در سه سال گذشته که موضوع يادداشت پيش روي است مي‌تواند عبرت‌انگيز باشد و از تکرار ماجرا که «خسارت محض» گوياترين واژه‌ براي توصيف آن است، پيشگيري کند. اگرچه، به گونه‌اي که اشاره خواهد شد و با عرض پوزش همراه با خسته نباشيد به تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي بايد گفت کشتي هسته‌اي کشورمان در امواج پرتلاطم نيرنگ‌ها به ناخداي ديگري نياز دارد که دشمن‌شناس و موج‌آشنا باشد... و دراين‌باره گفتني‌هايي هست.
2- در آخرين دقايق پنج‌شنبه شب 13 فروردين‌ماه 94، وقتي مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و کشورهاي 5+1 به توافق لوزان منجر شد و آقاي ظريف و خانم موگريني در يک کنفرانس خبري بيانيه مشترکي را قرائت کردند، موج گسترده‌اي از تقديرها و تحسين‌ها سراسر کشور را فرا گرفت؛ «کليد چرخيد، ايران خنديد»! «دنيا به احترام ايران ايستاد»!  «آغاز عصر ايراني»! «جهان تغيير کرد»! «انفجار اميد»! «پيروزي بدون جنگ»! «حصر ايران شکست»!  «قدرت‌هاي بزرگ دنيا در برابر ايران تسليم شدند»! و... همان هنگام با مراجعه به متن توافق لوزان به وضوح ديده مي‌شد که حريف کلاه‌ گشادي براي برنامه هسته‌اي کشورمان تدارک ديده است، اين واقعيت تلخ!  با آنهمه  تعريف و تمجيد  نه فقط ناهمخوان که در تناقض آشکار بود و بر اين باور بوديم که «اسب زين شده را داده‌ايم و افسار پاره تحويل گرفته‌ايم» و روز شنبه 15 فروردين ماه که اولين نسخه روزنامه بعد از پايان تعطيلات نوروزي منتشر مي‌شد، تيتر «برد-برد نتيجه داد، هسته‌اي مي‌رود و تحريم‌ها مي‌ماند»!  را براي گزارش کيهان از توافق لوزان برگزيديم و يادداشت روز کيهان را با عنوان «دستاوردها يا از دست‌داده‌ها»؟!  به تشريح توافق ياد شده اختصاص داديم. در بخشي از يادداشت روز کيهان 15 فروردين‌ماه 94 آمده بود؛
* آقايان ظريف و عراقچي اعضاي محترم تيم هسته‌اي کشورمان تا آخرين دقايق قبل از اعلام نتيجه مذاکرات تصريح مي‌کردند که آنچه قرار است منتشر شود «بيانيه‌مشترک‌مطبوعاتي» است. گفتني است، بيانيه در تعريف حقوقي آن يک سند توضيحي يا توصيه‌اي است که اجراي مفاد آن الزام‌آور نيست و چنانچه تعهد و الزامي در آن باشد، ديگر «بيانيه» نخواهد بود، بلکه نام آن «توافق» است ولي انتشار اين - به قول آقايان بيانيه- نشان داد سند ياد شده حاوي تعهداتي است که ايران ملزم به اجراي آن است.
* در بندهاي مربوط به ايران در متن اصلي توافقنامه، از عبارت «IRAN  HAS  AGREED  TO...- ايران موافقت کرده است که...» استفاده شده است و بايد پرسيد در کدام فرهنگ رسمي و شناخته شده حقوقي يا سياسي، AGREEMENT مفهوم و معنايي غير از «توافق» دارد؟ بنابراين چرا در مواجهه با مردم، اين «توافقنامه» را بيانيه- DECLARATION- قلمداد کرده‌ايد؟!
* تأکيد شده بود که فردو مرکز تحقيق و توسعه باشد و در آن دستکم 1000 دستگاه سانتريفيوژ براي غني‌سازي به کار گرفته شود اما، آقايان موافقت کرده‌اند که در اين مرکز حداقل براي 15 سال نه‌فقط غني‌سازي اورانيوم صورت نپذيرد بلکه هيچگونه فعاليت تحقيق و توسعه‌اي که مرتبط با غني‌سازي اورانيوم باشد نيز انجام نشود و معلوم نيست ديروز جناب رئيس‌جمهور با چه توجيهي در گزارش تلويزيوني خود از حفظ تحقيق و توسعه در فعاليت هسته‌اي کشورمان به مردم خبر مي‌دهد؟!
* در توافقنامه لوزان تعهد کرده‌اند که از حدود 20 هزار سانتريفيوژ فعال فقط تعداد 5060 دستگاه آنهم از نوع IR-1 که نسل اول سانتريفيوژهاست در تاسيسات نطنز استفاده شود و متعهد شده‌اند دستکم براي مدت 10 سال از سانتريفيوژهاي پيشرفته مدل‌هاي 2 و 4 و 5 و 6 و 8 که دستاورد دانشمندان هسته‌اي کشورمان است استفاده‌اي نشود! آيا مي‌توان از اين تعهد که به معناي از دست دادن دستاوردهاست با عنوان دستاورد لوزان ياد کرده و به آن افتخار کرد؟!
*ايران در توافق لوزان متعهد شده است که حداقل براي مدت 15 سال ذخاير اورانيوم غني شده خود را از 10 هزار کيلوگرم کنوني به 300 کيلوگرم کاهش دهد و 9700 کيلوگرم ديگر را اکسيده کرده و از تيپ اورانيوم غني شده خارج کند، آيا کاهش 9700 کيلوگرم اورانيوم غني‌شده از ذخاير کشورمان که حاصل زحمات شبانه‌روزي و ايثار و شهادت دانشمندان هسته‌اي است، درخور تقدير است يا...؟!
 در همان يادداشت پيش‌بيني شده بود که تحريم‌هاي تعليق - و نه لغو - شده نيز در اولين بازه زماني مجددا برقرار خواهد شد و آمده بود گام بعدي حريف انگشت اعتراض به توان موشکي ايران اسلامي است چرا که چالش هسته‌اي فقط تابلوي هسته‌اي دارد و اصل ماجرا، تقابل دشمن با اقتدار جمهوري اسلامي ايران است.
3- همين جا گفتني است که آنچه در گزارش آن روز کيهان و گزارش‌هاي فراوان بعدي آمده بود و امروزه بي‌کم و کاست تحقق يافته است، مسائل پيچيده‌اي نبود که کشف آن به اذهان پيچيده و درک عميق نياز داشته باشد، بلکه فقط مروري گذرا بر متن توافق لوزان و محتواي برجام به وضوح نشان مي‌داد که ماجرا با آنچه دست‌اندرکاران توافق هسته‌اي در تعريف و تمجيد از آن بر زبان و قلم دارند، فاصله‌اي پرناشدني دارد و در نگاه اول نمي‌توان باور کرد که واقعيت تلخ توافق لوزان و متن خسارت‌آفرين برجام از نگاه آنان دور مانده باشد. بنابراين بزرگنمايي‌ها و اظهارات اغراق‌آميز دوستانمان در توصيف توافق هسته‌اي را در خوشبينانه‌ترين حالت مي‌توان برخاسته از ساده‌انديشي و يا اعتماد غيرقابل توجيه آنها به حريف دانست که اولا؛ با صراحت بر دشمني خود با ايران اسلامي تاکيد ورزيده است، ثانيا؛ هيچ فرصتي را براي توطئه و کينه‌توزي عليه کشورمان از دست نداده است. ثالثا؛ بارها نشان داده است که به هيچ عهد و پيماني پايبند نيست و...
برخي از دولتمردان محترم تنها به بزرگنمايي توافق هسته‌اي و سند اجرايي آن - برجام - اکتفا نکردند و ضمن آن که برجام را «آفتاب تابان»!  «معجزه قرن»!  «فتح‌الفتوح»!  و... معرفي مي‌کردند، هرگونه انتقادي را با بدگويي و اهانت به منتقدان پاسخ مي‌گفتند.
اشاره به آنهمه اغراق و بزرگنمايي درباره برجام و اينهمه ناسزا و درشت‌گويي که نثار منتقدان شده است براي گلايه نيست بلکه وقتي آن اغراق‌ها و اين ناسزاها را کنار هم گذاشته و با نتيجه امروز برجام مقايسه کنيم، به اين نتيجه قطعي مي‌رسيم که دولت محترم در هر دو مورد با اشتباه فاحشي روبرو بوده است - با اين توضيح که از دست‌داده‌هاي برجام را دستاورد تلقي کرده و هشدار منتقدان دلسوز را، به حساب دشمني با دولت نوشته است! اما، از سوي ديگر و از آنجا که هر دو مورد ياد شده نه فقط يک بار و دو بار و سه بار، بلکه به فراواني تکرار شده‌اند، بديهي است که نمي‌توان و نبايد آن را فقط در حد و اندازه يک خطاي معمولي ارزيابي کرد، و بايد پذيرفت که دولت محترم در چالش هسته‌اي به بيراهه رفته است و اين مسير نياز جدي به تجديدنظر اساسي و بنيادين دارد و البته اين پرسش نيز به طور جدي در ميان است که آيا دست‌اندرکاران کنوني که در سلامت آنان ترديدي نيست، توان حرکت در مسير بعدي را دارند؟
4- در پيدايش نتيجه تلخ برجام و دستاورد تقريبا هيچ آن که امروزه با آن روبرو هستيم، نمي‌توان برخي از مسئولان، مشاوران و از جمله نمايندگاني که با عجله و در فاصله 20 دقيقه‌اي اجراي آن را بدون توجه به گزارش مستند کميسيون ويژه بررسي برجام تصويب کردند، بي‌تقصير دانست. برخي از آنان، امروزه که طشت بدعهدي و غيرقابل اعتماد بودن آمريکا با سر و صدا از بام افتاده است، به گونه‌اي درباره اين ماجراي تلخ اظهارنظر مي‌کنند که انگار نه انگار در پديدآوردن اين نتيجه زشت و پلشت نقش موثري داشته‌اند. اين جماعت  نيز وظيفه دارند همراه با ساير دست‌اندرکاراني که به هشدارهاي مستند منتقدان بي‌توجهي کرده و ماجراي هسته‌اي را به نقطه کنوني رسانده‌اند، در مقابل ملت پاسخگو باشند.
5- اقدام اخير آمريکا در تمديد 10 ساله تحريم‌هاي ضدايراني موسوم به ISA
(IRAN  SANCTIONS  ACT)  همانگونه که دست‌اندرکاران هسته‌اي نيز بر آن تاکيد دارند، نقض آشکار برجام است؛ چرا که تحريم‌هاي ISA  مربوط به فعاليت‌هاي تجاري، حوزه انرژي، نظامي و بانکي مرتبط با برنامه هسته‌اي و موشکي ايران بوده است. و حال آن که در مقدمه برجام (بند ه‍ ) تاکيد شده است؛ «برجام موجب لغو جامع کليه تحريم‌هاي شوراي امنيت، سازمان ملل متحد و همچنين تحريم‌هاي چندجانبه و ملي مرتبط با برنامه هسته‌اي ايران است» در ماده 21 برجام آمده است «ايالات متحده مطابق اين توافق، اعمال تحريم‌هاي مشخص شده در پيوست 2 را با اثربخشي همزمان با اجراي اقدامات توافق شده مرتبط با برنامه هسته‌اي ايران به نحو مشخص شده در پيوست 5 متوقف مي‌کند و به اين توقف ادامه خواهد داد».
در ماده 24 برجام آمده است «اتحاديه اروپايي و نيز آمريکا، فهرست کامل و جامعي از تحريم‌ها يا اقدامات محدودکننده مرتبط با هسته‌اي را مشخص و لغو خواهد کرد».
در ماده 26 برجام تاکيد شده است «ايالات متحده با حسن‌نيت، نهايت تلاش خود را براي دوام اين توافق (برجام) و پيشگيري از ايجاد تداخل در تحقق برخورداري ايران از لغو تحريم‌ها به کار خواهد گرفت... و دولت ايالات متحده در چارچوب قانوني رئيس‌جمهور و کنگره از بازگرداندن يا تحميل مجدد تحريم‌هاي پيوست 2 خودداري مي‌کند».
6- تمديد 10 ساله تحريم‌ها عليه ايران را، مجلس نمايندگان باتفاق آراء و تنها با يک رأي مخالف و مجلس سناي آمريکا باتفاق آراء  با يک رأي غايب به تصويب رسانده‌اند، يعني هر دو حزب دموکرات و جمهوري‌خواه در خصومت با ايران اسلامي کاملا اتفاق نظر داشته‌اند، بنابراين برخي از دوستان که اصرار دارند ميان اين دو حزب بازي کنند و آن دو را متفاوت تلقي مي‌کنند بايد بپذيرند که آب در هاون کوبيده‌اند. و به عنوان مثال، آيا اين اظهارنظر يکي از اعضاي تيم اسبق مذاکره‌کننده خنده‌دار نيست که درباره آثار برجام مي‌گويد؛ « اين زلزله سياسي که به خاطر مذاکرات هسته‌اي بين ايران و آمريکا رخ داده در تاريخ يکصد ساله آمريکا استثنايي است... شکافي که در داخل حاکميت اسرائيل رخ داده نيز استثنايي است. شکاف در روابط آمريکا و اسرائيل به دليل مذاکرات هسته‌اي بي‌نظير است و...»!
7- اين روزها برخي از جريانات نه چندان سالم سياسي ادعا مي‌کنند که اگرچه اوباما اعلام کرده است، مصوبه سنا را امضاء مي‌کند ولي رئيس‌جمهور آمريکا مطابق قوانين اين کشور مي‌تواند اجراي آن را براي 3 تا 6 ماه ناديده بگيرد و اصرار دارند که در صورت استفاده اوباما از اختيار اغماض - WAIVE - مصوبه سنا نقض برجام تلقي نمي‌شود!  و حال آن که قانون ياد شده در صورت استفاده اوباما از آن به معناي لغو مصوبه نيست بلکه فقط آن را براي 3 تا 6 ماه به تأخير مي‌اندازد. و تعجب‌آور است که جماعت مورد اشاره هنوز هم در پي فريب ملت و بزک کردن چهره منفور و عهدشکن آمريکا هستند.
8- و بالاخره اثبات اين واقعيت را که آمريکا قابل اعتماد نيست، مي‌توان و بايد اصلي‌ترين دستاورد مذاکرات دانست و از اين روي چاره کار بازگشت به توانمندي‌هاي مثال‌زدني خود است که شرح آن به فرصت ديگري نياز دارد و اين وجيزه را با بخشي از بيانات رهبر معظم انقلاب در تاريخ 94/1/20 به پايان مي‌بريم؛
«‌به طرف مقابل اعتماد نکنيد. به لبخند او فريب نخوريد. به وعده نقد که مي‌دهد - وعده‌نقد، نه عمل نقد- اعتماد نکنيد. چون وقتي خرش از پل گذشت، برمي‌گردد و به ريش شما مي‌خندد! اينها اينقدر وقيحند.»

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن