ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289462
ويژگي‌هاي دانشجويان از نگاه رهبر معظم انقلاب
تاریخ انتشار : 1395/09/14 16:13:52
نمایش : 584
از نگاه مقام معظم رهبري دانشجويان داراي ويژگي‌هايي هستند که در اين گزارش با اين خصايص آشنا مي‌شويد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب در ديدار اساتيد و دانشجويان در دانشگاه علم و صنعت‌ در 24 آذرماه سال 1387 در بخشي از سخنانشان به بيان خصايص دانشجويان پرداختند.

 

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري در اين ديدار به شرح ذيل است.


حالا دانشجو به حيث دانشجو، عضو جنبش دانشجوئي است. ممکن است آن کسي که خودش در تسخير لانه‌ي جاسوسي فعال بوده، بعد از مدتي از کار خودش پشيمان شود - کمااينکه ما پشيمان‌شده‌هائي هم داريم! خيلي از کساني که در جنبش دانشجوئي حضور داشتند، در برهه‌ي ديگري، گرفتاريهاي زندگي و انگيزه‌هاي مختلف، ثبات قدم را از اينها گرفت - لکن حرکت بزرگ مربوط به دانشجوست، که اين حرکتِ تسخير لانه‌ي جاسوسي يکي از مهمترينِ اين حرکات است.


حالا اين يک تاريخچه است، تا امروز هم ادامه دارد. در تمام دورانهاي مختلف، در طول انقلاب، حوادث گوناگون، لحظه‌هاي حساس و خطير، حضور دانشجويان مؤمن، متعهد، عدالتخواه، باگذشت، توانسته فضا را در جهت صحيح هدايت کند. اين برداشت من از جنبش دانشجوئي و نگاه من به جنبش دانشجوئي است: ضد استکباري، ضد فساد، ضد اشرافي‌گري، ضد حاکميت تجمل‌گرايانه و زورگويانه، ضد گرايشهاي انحرافي؛ اينها خصوصيات جنبش دانشجوئي است. در همه‌ي اين سالهاي انقلاب، حضور دانشجويان در اين صحنه‌ها، حضور فعال و مؤثري بوده. دانشجوها گفتمان‌ساز بوده‌اند، فضاي فکري ساخته‌اند، گفتمانهاي سياسي و انقلابي را در جامعه حاکم کرده‌اند، که در موارد زيادي اين وجود داشته.


البته من قضاوتم روي بدنه‌ي دانشجوست. ممکن است افرادي، بخشهائي از مجموعه‌ي دانشجوئي جور ديگري باشند. نه تعجب ميکنيم، نه انکار ميکنيم؛ مطمئناً اين است؛ اما بدنه‌ي دانشجوئي، طبيعت کار دانشجوئي و روحيه‌ي دانشجوئي، ايني است که عرض کردم. دانشجو ضد ظلم است، ضد استکبار است، ضد سلطه‌ي خارجي است، عاشق آرمانهاي بزرگ است، اميدوار به رسيدن به اين آرمانهاست. در واقع حضور قشر جوان، بخصوص دانشجو، موتور حرکت يک جامعه است. بايد دانشجوها هميشه به اين توجه داشته باشند و روي او براي آينده‌ي کشور حساب کنند.


يک جمله هم در باب تشکل‌هاي دانشجوئي عرض کنم. البته منظور تشکل‌هاي سياسي، اجتماعي دانشجويان است؛ تشکل‌هاي علمي، بحث ديگري دارد. تشکل‌هاي دانشجوئي نقش‌آفرينند؛ بدون ترديد. منتها بايد توجه داشت که تشکل دانشجوئي، حزب به اين اصطلاحي که امروز در دنيا هست و احزاب با آن اصطلاح شناخته ميشوند، نيست و با آن فرق دارد؛ تشکل دانشجوئي با حزب فرق دارد. احزاب و سازمانهاي سياسي در وضع رائج و متعارف عالم، تشکيلاتي هستند که براي رسيدن به قدرت به وجود آمده‌اند. احزاب در دنيا اينجورند. يعني مجموعه‌هائي تشکيل ميشوند براي اينکه قدرت سياسي را در جامعه در دست بگيرند. اين خاصيت حزب اين است. تشکل‌هاي دانشجوئي مطلقاً براي اين به وجود نميآيند و نميخواهند قدرت را در دست بگيرند. تشکل‌هاي دانشجوئي براي رسيدن آرمانها به وجود ميآيند که فراتر از مسئله‌ي به قدرت سياسي رسيدن و حکومت را به دست گرفتن، است. اين - قدرت سياسي - برايشان مطرح نيست. البته احزاب بدشان نمي‌آيد که از اين مجموعه‌هاي دانشجوئي براي رسيدن به قدرت استفاده کنند. به نظر ما اين، روا نيست و خودِ دانشجوها بايد به اين توجه داشته باشند. احزاب ميخواهند چيزي به دست بياورند، قدرت را کسب کنند. دانشجوها غالباً با فعاليتهاي دانشجوئي، جان خودشان، توان خودشان، نشاط خودشان را مايه ميگذارند و چيزي تقديم ميکنند؛ آن جائي که لازم بشود، جان را تقديم ميکنند؛ کما اينکه ديديد.


ضمناً تشکل‌هاي دانشجوئي فرصتي هم براي دانشجو ايجاد ميکند براي کار دسته‌جمعي. و من به کار دسته‌جمعي اعتقاد دارم و اين را يک نياز دانشجو ميدانم؛ کسب مهارتهاي گوناگون؛ مهارتهاي سياسي، اجتماعي. و توجه داريد شما جوانان عزيز؛ چه برادرها، چه خواهرها، که دانشجو محاط به انواع خدعه‌ها و گردابهاي گوناگون است؛ محاط به انواع خطرهاست. در کشور ما لااقل اينجور است. يکي از اهداف توطئه‌هاي استکباري در کشور ما، بلاشک دانشجوها هستند. علتش هم معلوم است؛ در کشور ما نسبت جوان، نسبت بسيار بالائي است، نسبت دانشجو هم نسبت بالائي است و دانشجو نقش‌آفرين است؛ هم در زمينه‌هاي علمي، هم در زمينه‌هاي سياسي. آن کساني که براي اين کشور و براي اين ملت خوابهائي ديده‌اند، ناچارند روي دانشجوي ايراني سرمايه‌گذاري کنند؛ از جاذبه‌هاي غريزي گرفته تا فريبهاي سياسي، تا دکان‌داريهاي بظاهر معنوي - عرفانهاي ساختگي - که انواع و اقسام اين چيزها وجود دارد. تشکل‌ها ميتوانند مصونيت‌بخش باشند؛ ميتوانند دانشجو را از افتادن در گردابهاي مختلف و منجلابهاي مختلف نجات بدهند و حفظ کنند. اين، نقشي است که تشکل‌ها ميتوانند ايفاء کنند. مسئولين تشکل‌ها که نامهاي مختلفي دارند و با عنوانهاي مختلفي کار ميکنند، بايد همه در اين هدف، خودشان را سهيم بدانند: کمک به دانشجو.


و ديگر اينکه، تشکل‌هاي دانشجوئي مواظب باشند هدفهايشان را گم نکنند. هدفهاي اصلي تشکل‌هاي دانشجوئي همان چيزهائي است که بر روي طاق بلند جنبش دانشجوئي نوشته شده: ضديت با استکبار، کمک به پيشرفت کشور، کمک به اتحاد ملي، کمک به پيشرفت علم، حضور و شرکت در مبارزه و پيکار همگانىِ ملت ايران براي غالب آمدن بر توطئه‌ها و بر دشمنيها؛ اينها هدف اصلي است؛ اين را بايد فراموش نکنند. البته تشکل‌ها از بدنه‌ي دانشجوئي هم خودشان را نبايد جدا کنند؛ يعني اينجور نباشد که تشکل، موجب تقسيم دانشجوها بشود. به دانشجوها نزديک باشند. بحث در باب مسائل دانشجوئي را که طولاني هم شد، من همين جا خاتمه ميدهم.

انتهاي پيام/520ز

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن