ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289544
چطور بفهميم لوزالمعده مان بيمار است؟
تاریخ انتشار : 1395/09/23
نمایش : 537
لوزالمعده يا پانکراس، آنزيم ها و هورمون هايي توليد مي کند که به هضم غذا کمک خواهد کرد. سرطان پانکراس يکي از مرگبارترين سرطان ها مي باشد، زيرا تشخيص سرطان لوزالمعده در مراحل اوليه دشوار است و تشخيص زودهنگام آن معمولا به دليل مشکلات غير سرطاني پانکراس است.

ظاهر غير طبيعي مدفوع

اگر متوجه شديد که مدفوع تان به رنگ روشن و شل است، نشان دهنده ي جذب کم مواد غذايي  است.  آنزيمي که لوزالمعده يا پانکراس توليد مي کند به هضم چربي هاي موجود در مواد غذايي کمک خواهد کرد. همراه با شکستن چربي ها، پانکراس به بدن کمک مي کند تا ويتامين هاي محلول در چربي يعني ويتامين هاي D ،  A، E  و K را جذب کند.

هنگامي که بيماري پانکراس باعث عدم توانايي بدن براي توليد درست اين آنزيم ها (آنزيم هاي لوزالمعده) مي شود، مدفوع به نظر کمرنگ و کم تراکم مي آيد. همچنين ممکن شما متوجه شويد که مدفوع تان چرب و روغني است.  اين ها همان چربي هايي هستند که نتوانسته اند در بدن شکسته شوند و دفع شده اند.
اگر مدفوع تان مکررا اين ويژگي ها را داشت، حتما موضوع را با پزشک در ميان بگذاريد.

درد داخلي بدن

درد شکم يکي از علائم شايع سرطان پانکراس و پانکراتيت حاد است که يک نوع التهاب کشنده مي باشد.
اگر به نظر مي رسد درد از قسمت مياني بدن شروع شده و به وسط يا پايين کمر منتشر مي شود و بيش از يک هفته به طول مي انجامد، مي تواند نشانه اي از سرطان پانکراس باشد. اگر به خاطر اين علائم به متخصص مراجعه کرديد و او براي شما داروهايي مانند امپرازول (Prilosec) و يا اسموپرازول (نکسيوم) تجويز کرد و مصرف کرديد، ولي علائم تان بهبود پيدا نکرد، به او بگوييد. ممکن است پزشک سرطان پانکراس را با درد ايجاد شده به علت ريفلاکس معده و يا مشکلات روده بزرگ اشتباه بگيرد.

بيماري هايي که به پانکراس آسيب مي رسانند، معمولا در توانايي هضم چربي ها اختلال ايجاد کرده و منجر به بروز حالت تهوع بخصوص بعد از خوردن غذاي چرب مي شوند

اگر درد به طور ناگهاني و شديد و متمرکز در وسط شکم شما اتفاق افتاد، مربوط به پانکراتيت حاد است.

در هر صورت ترسي نداشته باشيد، مشکلات سلامتي متعددند و بعضي از آن ها جدي و بعضي خفيف هستند، حتي شايد اين درد ناشي از مشکل معده باشد. فقط بهتر است با پزشک مشورت کنيد.

ديابت

لوزالمعده هورمون هايي مانند انسولين توليد مي کند که به کنترل سطح قند خون کمک مي کنند. در بين مبتلايان به ديابت نوع دو، پانکراس در خطر است. اگر وزن شما تحت کنترل است و شما يک رژيم غذايي سالم داريد، تشخيص بيماري ديابت بايستي منجر به بررسي دقيق تر لوزالمعده منجر شود.

همين بررسي پزشکي در فردي که دير متوجه بيماري ديابت خود شده است، سخت تر خواهد بود. تغييرات ناگهاني و غير قابل توضيح در بيماري ديابت مرتبط است با سرطان لوزالمعده.

تهوع بعد از خوردن غذاي چرب

تهوع و استفراغ علائمي هستند که بايد حواستان را جمع کنيد، به ويژه اگر غذاهاي چرب خورده ايد، چرا که لوزالمعده انزيم هايي توليد مي کند که به سيستم گوارشي در هضم چربي ها کمک مي کند.

بيماري هايي که به پانکراس آسيب مي رسانند، معمولا در توانايي هضم چربي ها نيز اختلال ايجاد مي  کنند و در نتيجه منجر به بروز حالت تهوع مي شوند. آجيل ها، ميوه هايي مانند آووکادو و غذاهايي مانند همبرگر و پيتزا که سرشار از چربي هستند، در فرد بيمار حالت تهوع ايجاد خواهند کرد. به احتمال زياد پانکراتيت (التهاب لوزالمعده) بيش از سرطان لوزالمعده منجر به استفراغ و حالت تهوع ناگهاني مي شود.

بي دليل کاهش وزن داشتن

شايد کاهش وزن براي اکثر ما خوشايند باشد، اما اگر در حال کاهش وزن بي دليل آن هم همراه با بروز درد در نواحي از بدن که در بالا گفته شد باشيد، ممکن است اين کاهش وزن ناشي از مشکلات گوارشي مرتبط با سرطان پانکراس باشد. مشکلات تيروئيد و برخي بيماري هاي ديگر نيز مي توانند به کاهش وزن بي دليل منجر شوند. در هر صورت شما بايد به پزشک مراجعه کنيد.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن