ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289595
زنگ خبر در آستانه شب يلدا گزارش مي دهد
مراسم هاي قديمي مردم شهر بن در شب يلدا
تاریخ انتشار : 1395/09/29 09:06:27
نمایش : 408
مراسم شب يلدا در شهر بن که به (چيلَّه گجه سي) موسوم است، فرصت مغتنم دوباره اي براي اعضاي خانواده فراهم مي کند تا به منزل بزرگ خانواده بروند و گردهم بنشينند و تا پاسي از شب با هم باشند.


به گزارش خبرنگار زنگ خبر، آخرين روز آذرماه، شب اول زمستان و درازترين شب سال  که در ميان مردمان شهر بن به چيلَّه گِجَسه  معروف است فرصتي را مناسب براي اعضاي خانواده فراهم مي کند تا  به منزل بزرگ خانواده بروند و گردهم بنشينند و تا پاسي از شب با هم باشند.

آيين اين شب در ميان بني ها همانند ساير نقاط کشور بوده و برخي از اين آداب نيز ريشه در آداب و رسوم کهن مردمان اين شهر است.

آجيل:
آجيل يکي ديگر از ملزومات شب چله است. تنقلات شب چله در شهر بن بيشتر ، سنجد ، زردآلو خشک، هلو خشک ، کشمش يا انگور بند شده ، قورقا(گندم برشته و شاه دانه) مغزبادام و گردو مي باشد، که در کنار آن از ديگر آجيل ها و انواع ميوه ها هم استفاده مي شود.

 
نقل حکايت ها، شعرها و داستان ها به زبان ترکي :
 
برپانمودن کرسي يکي از آداب و روسم اين شهر بوده که موجب مي شود خانواده ها با رغبت بيشتري در خانه بزرگ خانواده دور کرسي جمع مي شوند تا به حکايات ها، داستان‌ها، شعرهايي به زبان ترکي نظير، اصلي و کرم، ريحان و سردار، کوراوغلي، عاشق غريب ،و پرسيدن معماها، و خاطره  بزرگان  گوش دهند و درس هايي از گذشتگان بگيرند.


غذاهاي شب چله:
 
غذايي هايي که در شب چله در شهر بن پخته مي شود بيشتر ، آش جو، آبگوشت ، آش گندم، کوفته ، آش کشک(ماستافا) است.

خونچه:

خونچه يکي از آداب خاص شب يلدا براي نوعروسان اين شهر بوده، به تحفه‌اي است که خانواده داماد در شب يلدا براي خانواده تازه‌عروس مي‌فرستد.
در ميان اين خونچه، علاوه بر هندوانه مي‌توان تحفه‌هاي رنگارنگ نظير پارچه‌هاي حريرو گرانقيمت، ميوه‌ها و شيريني‌هاي متنوع و آجيل را مشاهده کرد و اگرخانواده اي دختر تازه عروس داشته باشد که در طول اين سال به خانه بخت رفته باشد معمولا دو سه روز قبل از شب يلدا هديه و تنقلات همراه نان محلي پخته شده آماده کرده و توسط برادر عروس به منزل داماد مي فرستند.
 
انتهاي پيام/520ز
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن