ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289597
تبلور اقتصاد مقاومتي در خدمات پلي کلينيک تخصصي و فوق تخصصي امام رضا(ع) شهرکرد/ تجهيزات پزشکي مدرن و کاهش مراجعات به استان هاي همجوار
تاریخ انتشار : 1395/09/30 07:28:35
نمایش : 426
معاون بهداشت، امداد و درمان سپاه حضرت قمربني هاشم (ع) گفت: در رابطه با اقتصاد مقاومتي اکنون ارائه خدمات مورد نياز در زمينه هاي مختلف درماني توسط پزشکان خواهر و برادر در حال انجام بوده و اين امر باعث کاهش چشم گير مراجعات به استان هم جوار شده است.


به گزارش زنگ خبر به نقل از  جهانبين نيوز پلي کلينک امام رضا (ع) با قدمتي حدود ۳۰ سال در مرکز استان به عنوان يکي از موفق ترين مراکز درماني جهت خدمات رساني به کارکنان و خانواده نيروهاي مسلح، نيروهاي وظيفه، بازنشستگان نيروهاي مسلح و عموم مردم است.

در همين راستا گفتگويي صميمانه با سرهنگ للـه گاني معاون بهداشت، امداد و درمان سپاه حضرت قمربني هاشم (ع) انجام داده ايم که در زير مشاهده مي کنيد:
                                              

اساتيد برتر: درمورد مرکز پلي کلينيک امام رضا (ع) توضيحاتي را بيان مي فرمائيد؟

للـه گاني: پلي کلينيک تخصصي وفوق تخصصي امام رضا (ع) حدود ۳۰ سال پيش با عنوان درمانگاه امام رضا (ع) در مرکز استان چهارمحال و بختياري احداث گرديد و وظيفه خدمت رساني به خانواده و کارکنان سپاه حضرت قمربني هاشم (ع)، ساير نيروهاي مسلح و همچنين عموم مردم استان را بر عهده دارد.

از سال ۹۲ برنامه هاي متنوعي براي اين مرکز پيش بيني شده است که مي توان به ارتقاء درجه مرکز از درمانگاه به پلي کلينيک اشاره کرد که از اولين اهدافي بود که بحمدلله تحقق پيدا کرده است.

نگاه ما به افزايش خدمات در شأن و منزلت کارکنان سپاه استان و نيروهاي مسلح استان است. از اولين برنامه هايي که براي اين مرکز پيش بيني کرديم افزايش فضاي فيزيکي  مرکز بود لذا با عنايات الهي و مساعدت سردار فرماندهي محترم سپاه استان از سال ۹۲ تاکنون حدود ۵ ميليارد تومان  جهت خريداري ساختمان و زمين هزينه   نموده ايم و بحمدالله فضاي بسيار خوبي براي درمانگاه ايجاد شد.

در سال ۹۳ با عملياتي شدن طرح جديد نظام سلامت در کشور، مذاکرات خيلي خوبي را با دانشگاه علوم پزشکي استان انجام داديم و مقرر شد درمانگاه امام رضا (ع) به پلي کلينيک تخصصي و فوق تخصصي ارتقاء درجه پيدا کند.

در اين طرح مقرر شد فضاي فيزيکي و تجهيزات مورد نياز توسط سپاه استان تامين و پزشکان متخصص و فوق تخصص را دانشگاه علوم پزشکي به مرکز فوق معرفي نمايد.

بحمدالله از بهمن ماه ۹۳ حدود ۴۰ پزشک متخصص و فوق تخصص دراين پلي کلينيک مشغول بکار شدند و خدمات تخصصي و فوق تخصصي را به مراجعين ارائه مي دهند.

اساتيد برتر: آيا برنامه هايي براي اين مرکز درماني دردست اقدام داريد؟

للـه گاني: اعتقاد ما براين است که شأن و منزلت کارکنان نيروهاي مسلح استان بيش از يک پلي کلينيک است لذا ما بايد به سمت احداث مرکز جراحي و بعد از آن بيمارستان پيش برويم. با پيگيري هاي بسياري که به عمل آمد مجوز مرکز جراحي محدود از ستاد کل نيروهاي مسلح گرفته شد و پس از پيگيري هاي زياد اين مجوز را از وزارت بهداشت و درمان نيز اخذ نموديم.

فضاي فيزيکي پلي کلينيک از سوي وزارت بهداشت و درمان بازديد و به حمدلله با کمک و مساعدت فرمانده محترم سپاه حضرت قمربني هاشم (ع) با خريداري شدن ساختمان هاي مجاور، شرايط براي ايجاد مرکز جراحي محدود فراهم است.

نحوه ساخت اين مرکز هم انشاءالله به گونه اي خواهد بود که در آينده قابليت تبديل به بيمارستان ۳۲ و يا ۶۴ تخت خوابي را داشته باشد و در طراحي آن به گونه اي عمل خواهد شد که سا ختمان قديمي پلي کلينيک بعد از تخريب و ساخت مجدد با مرکز جراحي محدود به يک ساختمان تبديل شوند.

اساتيد برتر: چه تعداد نيرو در حال حاضر در اين پلي کلينيک مشغول به کار مي باشند؟

للـه گاني: در حال حاضر تعدادي از کارکنان مرکز نيروهاي کادر و حدود ۸۵ نفر به صورت قرارداد خريد خدمت غيرمتمرکز مشغول به کار مي باشند که از اين تعداد ۱۵ نفر کارشناس پرستاري، چهار نفر کارشناس راديولوژي، هشت نفر کارشناس آزمايشگاه، پنج نفر کارشناس مامايي، ۱۰ نفر کارشناس ارشد روانشناسي و تعدادي نيز در رشته هاي ديگر هستند. ساير کارکنان نيز متناسب با رشته هاي تحصيلي در بخش هاي اداري و درماني پلي کلينيک بکارگيري شده اند.

هم اکنون حدود ۱۵ نفر پزشک عمومي، ۴۲ نفر پزشک متخصص و دو نفر پزشک فوق تخصص در اين مرکز مشغول خدمت رساني به مراجعين محترم هستند. پزشکان متخصص در رشته هاي زنان و زايمان، چشم، پوست، داخلي، جراحي عمومي، مغز و اعصاب، عفوني، اطفال، خون و آنکولوژي، ارتوپدي، قلب و عروق، ارولوژي و ساير رشته ها مشغول به خدمت مي باشند. پزشکان فوق تخصص هم در رشته هاي گوراش (آندوسکوپي و کولونوسکوپي)، غدد و نازايي مشغول به خدمت رساني هستند.

سيستم نوبت دهي پلي کلينيک امام رضا (ع) به چه صورت است؟

للـه گاني: با توجه به اينکه مرکز متعلق به سپاه حضرت قمربني هاشم (ع) است، جهت تمامي پزشکان عمومي، متخصص و فوق تخصص از طريق نرم افزار پذيرش، چندين نوبت به صورت خاص در نوبت هاي اول تا بيست جهت کارکنان رسمي و وظيفه سپاه استان و بازنشستگان پيش بيني شده است.

با توجه به تفاهم نامه اي که في مابين فرماندهي محترم سپاه استان و رياست محترم دانشگاه علوم پزشکي منعقد کرديم، بعد از اتمام نوبت هاي خاص سپاه، همه بيمه شدگان ساير بيمه ها و پذيرش آزاد در اولويت يکسان بوده و ملزم به پذيرش آنها در مرکز مي باشيم چراکه يکي از رسالت هاي مهم مراکز درماني سپاه ارائه خدمات به عموم مردم و خصوصاً طبقه محروم جامعه مي باشد.

همانگونه که در هشت سال دفاع مقدس اين مردم بودند که به ياري سپاه شتافتند و هم اکنون نيز حضور بسيار پر رونقي در برنامه هاي سپاه و انقلاب دارند وظيفه ما است که به ياري اين مردم عزيز در هر مقطع و هر زماني بشتابيم.

اقدامات دندانپزشکي صورت گرفته در پلي کلينيک به چه صورت مي باشد؟

للـه گاني: از سال ۹۲ يکي از اقدامات موثر و مورد نياز، توسعه خدمات بخش دندان پزشکي و اجراي طرح انطباق موازين شرعي در اين قسمت بوده است لذا دو بخش پيشرفته دندانپزشکي به تفکيک خواهران و برادران طراحي و ايجاد شد و هم اکنون امورات دندانپزشکي در حال اجرا مي باشد.

در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي عملکرد مرکز فوق چگونه بوده است؟

للـه گاني: با توجه به فرمان مقام معظم رهبري در خصوص اقتصاد مقاومتي، يکي از تأکيدات اينجانب خريد حداکثري تجهيزات و مواد مصرفي ايراني بوده و هرگونه تجهيزات پزشکي، دارويي و مواد مصرفي درماني و اداري که مشابه ايراني دارد، خريد آن را ممنوع اعلام کرده ايم. البته در تعدادي از تجهيزات پزشکي به علت نبود مشابه داخلي آن مجبور به خريد تجهيزات خارجي مي شويم.

اساتيد برتر: ارائه خدمات به اقشار کم درآمد جامعه به چه صورت مي باشد

للـه گاني: با توجه به اينکه انقلاب ما حاصل زحمات طبقه محروم جامعه بوده و هست، يکي از رسالت هاي ما ارائه خدمات به اين اقشار عزيز مي باشد لذا هم اکنون با نهاد هايي همانند کميته ي امداد امام خميني (ره)، بهزيستي، مراکز خيريه و تعدادي از مدارس دولتي سطح شهر تفاهم نامه هايي امضاء شده و مراجعين آنها را با حداقل هزينه و يا رايگان درمان مي کنيم.

در بسياري از موارد مراجعين که از مناطق محروم مراجعه و توانايي پرداخت هزينه هاي درماني را ندارند علاوه بر تخفيف مرکز، مبالغي نيز از طرف همکاران جمع آوري و به آنها اهدا مي گردد که اين امر به حمدالله در بين تمامي کارکنان مرکز درماني وجود داشته و امري رايج شده است.

اساتيد برتر: تجهيزات و امکانات کلينيک چگونه تهيه مي شود؟

للـه گاني: با توجه به افزايش پزشکان متخصص و فوق تخصص نياز بود که تجهيزات مورد نياز آنها تهيه گردد لذا با همکاري و مساعدت فرماندهي محترم سپاه استان تاکنون دستگاه هاي متنوعي شامل سونوگرافي، راديو گرافي، اکو قلب، تست ورزش، دستگاه نوار مغز، دستگاه نوار قلب، دستگاه الکتروشوک، دستگاه OPG، يونيت دندانپزشکي، تجهيزات مورد نياز متخصصين پوست، دستگاه هاي مورد نياز آزمايشگاه و ساير تجهيزات موردنياز خريداري و نصب شده اند. به حمدالله خريد دستگاه هاي فوق، اعتماد پزشکان و بيماران را به همراه داشته است.
 
 


 


اساتيد برتر: پلي کلينيک امام رضا(ع) در آينده چه مسيري پيش رو دارد؟

للـه گاني: با برنامه ريزي هاي انجام شده و نظر مساعد سردار فرماندهي محترم سپاه استان، نگاه ما به ايجاد بيمارستان در مرکز استان و ارائه ي خدمات در شان و منزلت کارکنان نيروهاي مسلح و خانواده محترم آنها مي باشد که اميدواريم با ياري خداوند متعال در اين زمينه گام هاي موثري برداشته و از مراجعه نيروهاي مسلح استان به استان هاي همجوار که منجر به حوادث گوناگون و صرف هزينه مي شود جلوگيري نمائيم.

و سخن پاياني:

لازم است از زحمات فرمانده محترم سپاه استان و ساير معاونت هايي که با اين معاونت همکاري خوبي داشته و دارند تقدير و تشکر نمايم که اگر پشتيباني همه جانبه ي اين عزيزان نبود هرگز قادر به برداشتن قدم هايي که تاکنون برداشته شده نبوديم و انشاء الله در آينده نيز اين حمايت ها ادامه داشته باشد. اميدواريم که در آينده اي نزديک يک مرکز درماني مجهز در شأن پاسداران عزيزمان در اين استان ايجاد نمايئم.

صحبت هاي سيد غلامعلي يوسفي مدير پلي کلينيک تخصصي و فوق تخصصي امام رضا(ع):

 

يوسفي اظهار داشت: پلي کلينيک امام رضا (ع) به صورت شبانه روزي با بيش از ۱۵ پزشک عمومي، ۴۲ پزشک متخصص و چند پزشک فوق تخصص در سه شيفت صبح، عصر و شب فعاليت مي کند.

وي افزود: بيش از ۳۵ نفر کارشناس ارشد در بخش هاي مشاوره و روانشناسي، تغذيه و رژيم درماني و بيش از ۱۳ دندان پزشک عمومي و متخصص در دو شيفت صبح و عصر فعاليت دارند.


دکتر
يوسف ياري، پزشک عمومي مرکز درماني امام رضا (ع) با بيان اينکه هشت سال سابقه فعاليت در پلي کلينيک امام رضا (ع) را دارد گفت: روابط و تعامل کادر مديريتي با پزشکان بسيار مطلوب است.

وي شيرين ترين خاطره را بهبودي و سلامتي بيماران و تلخ ترين خاطره را تشخيص بعضي از بيماري هاي صعب العلاج در زمان فعاليت در اين مرکز دانست.

دکتر هادي حسين زاده نيز در رابطه با حضورش در اين کلينيک اظهار داشت: بيش از دو سال است که با اين مرکز همکاري دارم و در اين مدت شاهد تعامل کادر مديريت با پزشکان بوده ام.

در اين بين مراجعه کنندگان نيز عملکرد و خدمات پلي کلينيک امام رضا (ع) را رضايت بخش و مطلوب عنوان کردند و خواستار ارتقاء آن بودند. با توجه به اينکه اکثر مراجعه کنندگان مراجعات زيادي به اين مرکز داشته اند، عملکرد اين مرکز را در ارائه خدمات پزشکي و همچنين برخورد کادر درماني عالي بيان نمودند.

ما نيز موفقيت روزافزون معاونت بهداشت و درمان سپاه استان و عوامل زير مجموعه آن را از خداوند منان خواستاريم.

گزارش از امير کيواني هفشجاني

انتهاي پيام
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن