ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289607
خطراتي که مصرف چاي هاي لاغري براي بدن دارند
چاي لاغري، واقعيت يا افسانه؟
تاریخ انتشار : 1395/09/30 08:10:10
نمایش : 396


 به طورکلي اين روزها که توجه بيشتري به کاهش وزن و داشتن تناسب اندام مي شود، برخي توليد‌کنندگان محصولات غذايي از اين مسئله استفاده يا سوءاستفاده کرده اند و با توليد و عرضه گروهي از مواد غذايي مانند انواع چاي هاي لاغري به بازار، نظر بسياري از مصرف کنندگان را به خود جلب کرده اند، اماآيا مصرف روزي يک يا چند ليوان چاي، واقعا مي تواند باعث لاغري شود؟ اصلا مواد تشکيل دهنده اين چاي‌ها چه هستند؟ آيا مصرف چنين محصولاتي، براي سلامتمان ضرر يا عارضه اي ندارد؟ در ادامه به بررسي اين موارد خواهيم پرداخت.


آيا مصرف چاي لاغري، واقعاباعث کاهش وزن مي‌شود؟
به گزارش سلامت نيوز به نقل از روزنامه نسل فردا، اگر فردي رژيم غذايي اصولي و سالمي نداشته باشد يا در طول روز به اندازه کافي فعاليت بدني انجام ندهد، نمي‌تواند فقط با مصرف چاي يا هر محصول لاغري ديگري، اميدي به کاهش وزن داشته باشد. کاهش وزن در اثر برهم زدن موازنه بين دريافت و سوزاندن کالري در بدن اتفاق مي افتد که اين اتفاق هم فقط با نوشيدن يک نوع چاي خاص، نخواهد افتاد.


مواد تشکيل دهنده چاي هاي لاغري چه هستند ؟
معمولاچاي هايي که براي لاغري توليد و روانه بازار مي شوند، داراي ترکيب هايي مانند چاي سبز و مواد مليني مثل پودر سنا هستند.


مکانيسم اثر اين ترکيب ها به چه صورت است؟
معمولا انواع چاي (هم چاي سبز و هم سياه) مي توانند تا حدي باعث افزايش ضربان قلب شوند. اين افزايش ضربان قلب هم مي‌تواند تا اندازه اي بالا رفتن متابوليسم پايه و افزايش سوخت وساز را به دنبال داشته باشد، اما اين افزايش سوخت وساز، واقعابه اندازه اي نيست که بتوانيم براي کاهش وزن چشمگير روي آن حساب کنيم. از طرف ديگر، اگر فردي در وعده ها و ميان وعده هاي غذايي، خوراکي هاي حجيم و پرکالري مصرف کند، نبايد اميد به کاهش وزن با مصرف چاي لاغري داشته باشد و به هيچ وجه به هدف خود نخواهد رسيد.


آيا مصرف بيش از اندازه چاي سبز يا هر نوع چاي ديگري با هدف کاهش وزن، مي تواند ضرري هم داشته باشد ؟
انواع نوشيدني هاي حاوي کافئين و پليفنول‌ها مانند چاي سبز، سياه يا قهوه، جزو نوشيدني هاي مدري محسوب مي‌شوند که دفع آب از بدن را افزايش مي‌دهند. زماني که آب بدن بيش از اندازه دفع مي شود، املاحي مانند کلسيم، منيزيم و پتاسيم هم از بدن دفع خواهند شد و تعادل آب و الکتروليت بدن به هم مي خورد. ضمن اينکه ترکيب هاي کافئين دار مي‌توانند باعث کندي حرکات دستگاه گوارش شوند و ابتلا به يبوست را در پي داشته باشند. به همين دليل از ترکيب هاي مليني مانند پودر سنا در توليد چاي هاي لاغري استفاده مي کنند.در ضمن مصرف کافئين به مقدار زياد و حوالي خواب شبانه باعث اختلال خواب و منجر به افت سوخت و ساز و نيز پرخوري عصبي در روز بعد خواهد شد .


شيوه عمل پودر سنا در چاي‌هاي لاغري به چه صورت است ؟
پودر سنا و مواد ملين ديگري از اين قبيل مانع جذب و باعث ايجاد اختلال‌هاي گوارشي مي شوند. در اين صورت، موادغذايي به جاي اينکه جذب بدن شوند، از آن دفع خواهند شد. مکانيسم اثر پودر سنا در اين مورد، شبيه به فيبرهاي خوراکي است. مي توان گفت که تمام ترکيب هاي موجود در چاي هاي لاغري، به طور غيرطبيعي باعث اندکي کاهش وزن مي شوند ولي کاهش وزني که در پي دارند، هميشه با بروز عوارض همراه خواهد بود.


ترکيب هاي ملين موجود در اين چاي ها هم مي توانند عوارضي داشته باشند ؟
مصرف مداوم ترکيب هاي مليني مانند پودر سنا، باعث ايجاد اختلال در جذب مواد مغذي مي شود؛ يعني زماني که يک ماده غذايي را مصرف مي کنيم و بعد از آن چاي لاغري مي نوشيم، مانع جذب ويتامين‌ها و املاح يا حتي پروتئين و چربي موجود در آن ماده غذايي در بدن مي شويم. اين مسئله مي تواند در طولاني مدت، هم بدن را با کمبودهاي تغذيه اي مواجه کند و هم اختلال هاي گوارشي شديدي به وجود بياورد.


برخي افراد مي گويند از مصرف اين چاي هاي لاغري نتيجه گرفته اند.
بله، ممکن است نتايج به ظاهر مطلوبي در کوتاه مدت بگيرند، اما عوارض و آسيب‌هايي که بدن آنها را در اثر اين روش هاي نادرست در آينده درگير خواهد کرد، آزاردهنده خواهد بود. حتي روش هاي کوتاه مدت، غيراصولي و ناگهاني کاهش وزن، مي‌توانند آسيب هاي بعضا جبران ناپذيري بر اندام‌هاي حياتي بدن مانند کبد و کليه‌ها بگذارند و باعث از دست رفتن اين ارگان‌هاي حياتي شوند.


سخن پاياني
چاي با عنوان لاغري نداريم و نه تنها به چاي، بلکه به هر محصولي که ادعاي لاغري در مورد آن مطرح شد، نبايد اعتماد کرد؛ چون اين عنوان ها فريبنده اند و اگر هم نوعي چاي توليد شده که لاغر مي کند، يا دارو است که اجازه تبليغ ندارد يا مکمل است که بايد در مجوز آن اجازه تبليغ ذکر شده باشد.

سلامت نيوز: چاي لاغري، واقعيت يا افسانه؟
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن