ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289608
خوش‌رنگ شدن ناخن‌ها به قيمت سلامتي دلبندتان
خطرات لاک زدن براي کودک
تاریخ انتشار : 1395/09/30 08:12:50
نمایش : 424

 روي ناخن خيلي از دختربچه‌ها مي‌توان ردپايي از لاک را مشاهده کرد که در ظاهر بسيار زيبا و خوش‌رنگ و لعاب است، اما در واقع خطرناک است و مي‌تواند سلامت دلبندتان را به خطر بيندازد. والدين و بويژه مادران که ارتباط نزديک‌تري با فرزندان خود دارند بايد با آگاهي از سلامت اين قبيل مواد اقدام به استفاده از آنها کنند تا سلامت فرزندشان به خطر نيفتد.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از "چارديواري" ضميمه روزنامه جام جم، لاک‌هاي رنگي ناخن معمولا ترکيبي از مواد شيميايي است که سمي بوده و استفاده از آنها هم براي کودکان و هم براي بزرگسالان خطرناک است. در اين ميان، مواد سمي در برخي انواع لاک‌ها بسيار بيشتر است و بنابراين خطر بيشتري را متوجه افراد مي‌کند.

تولوئن: يکي از مواد شيميايي است که در رقيق‌کننده‌هاي رنگ، عطرهاي مصنوعي، محلول‌هاي پاک‌کننده و ساير محصولات خانگي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. قرار گرفتن طولاني‌مدت در برابر ماده «تولوئن» در محيط کار يا استنشاق آن ممکن است مشکلات سيستم عصبي و مشکلات در سيستم تنفسي فوقاني ايجاد کند.

دي‌بوتيل فتالات: اين ماده شيميايي از آنجا که ناهنجاري‌هاي مادرزادي و مشکلات رشدي در حيوانات آزمايشگاهي ايجاد مي‌کند به «سم توليدمثلي» معروف است. استفاده از ماده دي‌بوتيل فتالات در مواد آرايشي از سال 2003 در اروپا و برخي کارخانه‌ها و سپس در سراسر دنيا ممنوع اعلام شد.

فرمالدئيد: ماده‌اي سرطان‌زاست که به‌طور گسترده در فرآورده‌هاي ساختماني و نيز به عنوان محکم‌کننده ناخن در مانيکور و درست کردن ناخن مورد استفاده قرار مي‌گيرد و از لايه شدن ناخن مصنوعي جلوگيري مي‌کند. قرار گرفتن طولاني‌مدت در معرض اين ماده ممکن است مشکلات تنفسي ايجاد کند و خطر ابتلا به انواع سرطان را نيز افزايش مي‌دهد. از آنجا که کودکان گاهي انگشتان خود را داخل دهان مي‌برند، استفاده از لاک ناخن براي آنها مي‌تواند مضر باشد، بنابراين توصيه مي‌شود از لاک‌هايي براي ناخن کودکان استفاده کنيد که به جاي موادشيميايي خطرناک، در آن مواد حلال در آب به کار رفته باشد.

ماده «تريفنيل فسفات» به کار رفته داخل لاک ناخن از جمله مواد خطرناکي است که باعث بروز اختلالات هورموني در انسان و حيوان مي‌شود که فرآيند رشدي و توليدمثلي آنها را مختل مي‌کند.

کارخانه‌هاي آرايشي از آنجا که اين ماده انعطاف‌پذيري و دوام بيشتري به لاک ناخن مي‌دهد، از آن در محصولات خود استفاده مي‌کنند. از
«تريفنيل فسفات» همچنين در ساخت مواد پلاستيکي و به‌عنوان مواد مقاوم در برابر آتش در مبلمان و برخي وسايل کودک مورد استفاده قرار مي‌گيرد. برخي محققان بر اين باورند که بيش از همه، زنان مقادير بالايي از اين ماده را در بدن خود دارند و به دليل استفاده از برخي وسايل شخصي مانند لاک ناخن به‌طور مداوم، مقدار اين ماده در بدن بالا مي‌رود. کاربرد لاک ناخن بويژه قبل و حين بلوغ، افراد را بيشتر در معرض اختلالات هورموني قرار مي‌دهد.

بنابراين بهتر است نکاتي را پيش از استفاده از لاک ناخن رعايت کنيد:

تا حد امکان سعي کنيد يا انگشتان پا يا انگشتان دست را لاک بزنيد و از لاک زدن هر دوي آنها به طور همزمان خودداري کنيد. محققان حتي توصيه مي‌کنند افراد به جاي استفاده از لاک ناخن، از براق‌کننده‌هاي طبيعي روي ناخن استفاده کنند.

اگر فرزندتان به استفاده از لاک ناخن علاقه‌مند است، سعي کنيد او را متقاعد کنيد که استفاده از آن را محدود کند و لاک‌هايي خريداري کنيد که بدون مواد مضر گفته‌شده باشد. برخي عادت دارند ناخن لاک‌زده خود را بخورند، سعي کنيد مانع جويدن ناخن‌هاي لاک‌زده آنها شويد. تمرين اين کار مي‌تواند مؤثر باشد. بويي که از لاک ناخن معمولا به دليل مواد شميايي به کار رفته داخل آن متصاعد مي‌شود خطرناک است بنابراين توصيه مي‌شود از بردن کودکان به سالن‌هاي مانيکور ناخن خودداري کنيد. همچنين از استشمام لاک ناخن خودداري کنيد. اين بو حاصل موادشيميايي سمي توليدشده در هواست. لاک ناخن را در اتاقي تخليه‌شده استفاده کنيد. از ديگر خطرات لاک ناخن مي‌توان به حساسيت‌هاي پوستي، آسيب‌هاي چشمي و واکنش‌هاي حساسيتي اشاره کرد. برخي علائم عصبي، مشکلات حافظه، حالت تهوع، انقباضات عضلاني و نيز ناباروري از جمله نتايج استفاده مکرر از لاک ناخن است.

سلامت نيوز: خطرات لاک زدن براي کودک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن