ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289625
چرا دست من سرد است؟
تاریخ انتشار : 1395/10/02 10:18:50
نمایش : 415
دست و انگشتان دست بعضي افراد هميشه سرد است، حتي در هواي خوب. گاهي اوقات اين سردي با درد انگشتان همراه مي‌شود. وقتي خون به حد کافي به دست و انگشتان آن نرسد آنها سرد و رنگ‌پريده و سفيد مي‌شوند.

 

 
 دست و انگشتان دست بعضي افراد هميشه سرد است، حتي در هواي خوب. گاهي اوقات اين سردي با درد انگشتان همراه مي‌شود. اين افراد هميشه سعي مي‌کنند براي برداشتن اشياء سرد از فريزر دستکش دست کنند. گاهي اوقات رنگ انگشتان دست اين افراد در هواي سرد کبود يا قرمز مي‌شود.

در بعضي از اين افراد زخم‌هاي دست هم ديرتر خوب مي‌شوند. علت اغلب اين ناراحتي‌ها اختلال در جريان خون دست است.

گرماي دست انسان به علت جريان يافتن خون گرم در آن تامين مي‌شود. خون شرياني توسط دو سرخرگ به نام‌هاي راديال و اولنار از ساعد به مچ دست و سپس به کف دست و انگشتان مي‌رود. نبض شريان‌هاي راديال و اولنار را مي‌توان در مچ دست احساس کرد.

در ديواره و جدار تمام شريان‌هاي بدن عضلاتي وجود دارد که با انقباض خود مي‌توانند قطر داخلي آنها را کم و زياد کنند. اين عضلات تحت کنترل سيستم عصبي سمپاتيک قرار دارند.
 
بدن انسان با کنترل اين عضلات مي‌تواند مقدار خوني را که به هر اندام و هر عضو بدن مي‌رساند، تنظيم کند، درست مانند شير آبي که مقدار آب جريان يافته را در لوله‌ها کنترل مي‌کند. شريان‌هاي دست هم از اين قاعده مستثني نيستند.

در بعضي بيماري‌ها انقباض عضلاتي که در جدار شريان‌هاي دست هستند يا بيش از حد است يا طولاني‌تر از حد لازم باقي مي‌ماند. به انقباض عضلات عروق وازوکنستريکشن Vasoconstrictio- مي‌گويند. در افراد مبتلا به اين بيماري‌ها وقتي دست در مجاورت سرما قرار مي‌گيرد سيستم سمپاتيک تحريک شده و موجب انقباض بيش از حد و طولاني شريان‌هاي آن مي‌شود.

وقتي خون به حد کافي به دست و انگشتان آن نرسيد آنها سرد و رنگ‌پريده و سفيد مي‌شوند. بعد از چند دقيقه اکسيژن موجود در عروق انگشت کم شده و در نتيجه رنگ خون به کبودي زده و رنگ انگشت کبود مي‌شود. به اين تغيير رنگ به کبودي سيانوز مي‌گويند. وقتي جريان خون دوباره به اين انگشتان مي‌رسد رنگ آنها قرمز شده و دردناک مي‌شوند. بعد از مدتي رنگ انگشت دوباره به حد طبيعي مي‌رسد ولي انگشت ورم کرده و گزگز مي‌کند.

وقتي‌که اين کاهش جريان خون شديدتر مي‌شود به علت کاهش شديد اکسيژن در بافت‌هاي نوک انگشت، زخم‌هايي در آنها ايجاد مي‌شود که خوب ترميم نمي‌يابند. به‌تدريج اين زخم‌ها گسترش يافته و ممکن است نوک انگشت کاملا سياه شده و فرد قسمتي از انگشت خود را از دست بدهد.

بيماري‌هاي بسياري وجود دارند که اين مشکلات را ايجاد مي‌کنند. معروف‌ترين آنها بيماري رينود است.

گاهي اوقات انگشتان فرد حساسيت زيادي به سرما داشته ولي مشکل وي فقط همين بوده و بيماري عروقي ديگري ندارد. به اين وضعيت بيماري رينود يا رينود اوليه مي‌گويند. بيماري رينود بيشتر در دختران نوجوان و زنان جوان ديده مي‌شود. اين بيماري تا حدودي ارثي است.

وقتي که فرد به جز حساسيت زياد به سرما بيماري‌هاي عروقي ديگري هم مانند لوپوس يا اسکلرودرمي يا روماتيسم مفصلي دارد به اين وضعيت پديده رينود يا رينود ثانويه مي‌گويند.

بيماري‌هايي که موجب رينود ثانويه مي‌شوند، در واقع بيماري‌هاي مستقلي هستند ولي در آنها حساسيت انگشتان به سرما هم وجود دارد. مهم‌ترين اين بيماري‌ها عبارتند از:
 
  • لوپوس سيستميک
  • اسکلرودرمي
  • روماتيسم مفصلي يا آرتريت روماتوئيد
  • سندرم شوگرن
  • بيماري برگر يا بورگر.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن