ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289636
فراموشي هايي که آلزايمر نيستند
تاریخ انتشار : 1395/10/04 08:39:37
نمایش : 398
فراموشي مزمن هميشه دليل بر آلزايمر نيست. در واقع دلايل بسيار زيادي وجود دارد که مي تواند سبب ضعيف شدن حافظه ي شما گردد. در اينجا هفت دليل براي فراموشي را بيان مي کنيم، بدون آنکه ربطي به آلزايمر داشته باشد.
















به گزارش زنگ خبر به نقل از سلامت نيوز به نقل از تبيان، در مايکروفر را باز مي کنيد و در کمال تعجب قهوه را که ديروز گرم کرده بوديد تا بنوشيد ، در آن مي بينيد. نام ها در خاطرتان نمي مانند و اکثرا فراموش شان مي کنيد. تقريبا براي هر چيزي بر روي تلفن همراهتان برنامه ي يادآوري را فعال مي کنيد و حتي گاهي با خودتان مي گوييد: من چرا دوباره از اين مسير مي روم؟

اين تقريبا طبيعي است که هر کسي دچار فراموشي شود، اما اگر شما روزانه با فراموشي هاي زيادي روبرو مي شويد، شايد وقت آن رسيده که به بررسي عميق تر و کشف دلايل آن بپردازيد. نگران نباشيد، فراموشي مزمن هميشه دليل بر آلزايمر نيست. در واقع دلايل بسيار زيادي وجود دارد که مي تواند سبب ضعيف شدن حافظه ي شما گردد. ببينيد کدام يک از دلايل زير ممکن است علت کاهش حافظه در شما باشد.

شما از دارويي با عارضه ي جانبي براي حافظه استفاده مي کنيد

به عقيده ي متخصصان، اگر شما نگران کاهش قدرت حافظه خود هستيد ، اولين کاري که بايد انجام شود اين است که با کمک پزشک، ليست داروهايتان را بررسي کنيد. داروهاي زيادي وجود دارند که مي توانند سبب ضعيف شدن حافظه شوند.

آنتي کولينرژيک ها داروهايي هستند که در کار انتقال دهنده عصبي با نام استيل کولين مداخله مي کنند. برخي از آنتي هيستامين ها، داروهاي ريفلاکس معده، داروهاي اسپاسم عضلات و داروهاي افسردگي جزو آنتي کولينرژيک ها هستند.

از داروهاي ديگري هم که بايد به اثرات شان توجه داشت مي توان به برخي از داروهاي فشار خون ، آرامبخش ها و برخي داروهاي ضد درد اشاره کرد. اگر مظنون به اين هستيد که داروهايتان بر روي حافظه ي شما تأثير نامطلوب مي گذارند، از پزشکتان بخواهيد تا جايگزين مناسبي از آن را برايتان در نظر بگيرد.

شما افسرده ايد

وقتي از يک مشکل روحي و رواني رنج مي بريد ، تمرکز روي اتفاقات کار بسيار سختي است و اين امر، يادآوري مجدد وقايع را تقريبا غيرممکن مي سازد. به عقيده ي محققان ، افسردگي ممکن است در تغيير شکل بخش هاي خاصي از مغز موثر باشد.
انجام کارهاي مختلف در آن واحد ، بيداري تا ديروقت براي انجام کار ، ورزش نکردن و عدم استفاده از غذاهاي مناسب مي توانند عواملي براي فراموشي باشند

تحقيقات نشان مي دهد که افسردگي مي تواند با تغيير اندازه و عملکرد در بخش هايي از مغز که به مهارت هايي نظير حافظه ، سرعت فکر کردن ، توجه و تمرکز و همچنين توانايي حل مسائل مي پردازند، ارتباط داشته باشد.

ميزان تنش در شما بسيار بالاست

استرس سبب عدم تمرکز در هنگامي که بايد چيزي را به خاطر بسپاريد مي شود . به همين دليل است که وقتي شماره اي به شما گفته مي شود و مي خواهيد به آن زنگ بزنيد ، فورا فراموشش مي کنيد ، حتي قبل از آنکه گوشي را از جيبتان بيرون بياوريد و شماره گيري کنيد.

به نظر محققان ، کساني که دچار اضطراب هستند به سختي مي توانند جتي يک گفتگوي راحت داشته باشند ، زيرا اين افراد دائما در حال مرور موضوعات نگران کننده هستند. همچنين به عقيده ي دانشمندان ، استرس مي تواند اثرات قابل توجهي بر ذهن داشته باشد. فرضا قرار گرفتن طولاني مدت ذهن در معرض هورمون هايي که در طول دوره ي استرس آزاد مي شوند مي تواند تاثيرات فراواني بر آن بگذارد.

حتي مشکلات روزانه در مديريت هزينه هاي خانواده و مشغله هاي کاري و غيره مي توانند به توانايي هاي ذهني افراد لطمه وارد سازند. انجام کارهاي مختلف در آن واحد ، بيداري تا ديروقت براي انجام کار ، ورزش نکردن و عدم استفاده از غذاهاي مناسب مي توانند عواملي براي فراموشي باشند.

شما خيلي خسته ايد

صرف اينکه شما هشت ساعت (و حتي بيشتر) در شبانه روز را بخوابيد، به اين معنا نيست که از کيفيت خواب مناسبي هم برخورداريد. تحقيقات نشان مي دهد افرادي که زمان کمتري را به خواب و استراحت عميق (مناسب) اختصاص مي دهند ، با مشکلات فکري و ذهني بيشتري مواجه مي شوند. خبر خوب اينکه گاهي يک چرت زدن کوتاه و مناسب ، حتي کمتر از شش دقيقه ، مي تواند در تقويت حافظه تان موثر باشد.
ابتلا به بيماري آلزايمر بيشتر در سنين بالاي 65 سال رخ مي دهد، اما فراموشي خفيف بسيار شايع تر از آلزايمر است

به عقيده ي محققان اگر با وجود استراحت کافي ، باز هم احساس خستگي مي کنيد ، يک آزمايش (چکاپ) کامل انجام دهيد. به عنوان مثال آپنه خواب مي تواند مي تواند مغز را از اکسيژن محروم کند و منجر به تغيير خون رساني به مغز گردد که اين اتفاق به تدريج سبب تأثيرات منفي بر حافظه و توانايي هاي فکري مي شود.

شما از بيماري هاي مزمن نظير ديابت يا بيماري قلبي رنج مي بريد

هر نوع بيماري نظير ديابت، فشار خون بالا و يا کلسترول خون بالا که بر جريان خون مغزتان تاثيرگذار باشد، مي تواند سبب مسدود شدن ذهن شود. مشکلات تيروئيد، کبد ، اختلالات کليوي و يا حتي عفونت هاي ادراري ساده نيز مي توانند منجر به آشفتگي ذهن گردند.

گاهي اوقات اينکه نمي توانيد کليدتان را بيابيد مي تواند نشانه اي از کمبود ويتانين B12 باشد و اگر اين امر دليل فراموشي شما باشد ، مي توانيد با چک کردن سطح مصرف روزانه و استفاده از يک مکمل غذايي مناسب قدرت ذهن خود را بازيابي کنيد.

شما فقط مسن تر شده ايد

با افزايش سن همانطور که پوست تان چروک شده و مفاصل تان درد مي گيرند، مغز شما نيز ممکن است نشانه هايي از فرسودگي را نشان دهد. ابتلا به بيماري آلزايمر بيشتر در سنين بالاي 65 سال رخ مي دهد، اما فراموشي خفيف بسيار شايع تر از آلزايمر است. بنابراين در صورتي که در هنگام يادگيري مهارت هاي جديد و حتي به خاطر آوردن کلمه ي مناسب در جمله اي خاص، نياز به تلاش زيادي داشتيد، دچار ترس و واهمه نشويد. ورزش ، انتخاب هوشمندانه مواد غذايي و قرار گرفتن در يک شبکه ي حمايتي قوي مي تواند موجب حفظ هوشياري شما براي مدت طولاني تري شود.

مصرف مشروبات الکلي

شما مي دانيد که مصرف مشروبات الکلي سبب به همريختگي ذهن مي شود و مصرف آن مي تواند سبب فراموشي در کساني شود که به مصرف زياد آن اعتياد داشته اند. برخي از افراد مخصوصا کساني که سابقه ي مصرف طولاني مدت الکل را دارند ، ممکن است هرگز نتوانند هوشياري خود را به طور کامل به دست آورند.

سلامت نيوز: فراموشي هايي که آلزايمر نيستند
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن