ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289637
خوش بيني براي سلامت شما خوب است
تاریخ انتشار : 1395/10/04 08:40:38
نمایش : 447
خوش بيني مي تواند به واسطه چندين دليل با سلامت بهتر و مرگ و مير کمتر مرتبط باشد.به گزارش زنگ خبر به نقل از سلامت نيوز به نقل از عصر ايران، نوع نگرش شما چگونه است؟ آيا فردي خوش بين هستيد که نيمه پر ليوان را نگاه مي کند يا فردي بدبين که بر نيمه خالي متمرکز مي شود؟ اگر جز دسته نخست هستيد، خبرهاي خوبي براي شما داريم: خوش بيني براي سلامت انسان خوب است و حتي ممکن است بر طول عمر بيفزايد.

به گزارش "ام‌ان‌ان"، در مطالعه اي جديد پژوهشگران پاسخ هاي 70 هزار زن به پرسش هايي درباره اين که در سال 2004 چه ميزان خوش بين بوده اند را مورد بررسي قرار داده اند. سپس آنها آمار مرگ و مير اين زنان که به طور ميانگين 70 سال سن داشتند را از سال 2006 تا سال 2012 دنبال کردند.

پژوهشگران دريافتند زناني که بالاترين سطح خوش بيني را گزارش کردند، نسبت به آنهايي که کمترين ميزان خوش بيني را داشتند، 29 درصد احتمال کمتري داشته است طي آن بازه زماني فوت کنند. اين ميزان خطر کاهش يافته براي دلايل مختلف مرگ از جمله سرطان، بيماري قلبي، سکته مغزي، بيماري تنفسي و عفونت بوده است.

به گفته اريک کيم، مولف مطالعه، خوش بيني مي تواند به واسطه چندين دليل با سلامت بهتر و مرگ و مير کمتر مرتبط باشد. افرادي که بيشتر خوش بين هستند تمايل بيشتري به دنبال کردن يک رژيم غذايي سالم، انجام ورزش و سيگار نکشيدن دارند. خوش بيني ممکن است به نحوي بر عملکرد بيولوژيکي، به طور بالقوه از طريق کاهش سطوح التهاب يا عملکرد بهتر سيستم ايمني بدن، نيز تاثيرگذار باشد. افراد خوش بين ممکن است از مهارت هاي مقابله بهتر برخوردار باشند. اين افراد در مواجهه با چالش ها برنامه هاي احتياطي تهيه مي کنند، براي چالش هاي آينده برنامه ريزي مي کنند و اگر توانايي ايجاد تغيير در چيزي را ندارند، اين مساله را مي پذيرند.

خوش بيني و سلامت قلب

مطالعات ديگر پيوندي بين خوش بيني و سلامت را نشان داده اند. به گفته پژوهشگران دانشگاه ايلينوي، افرادي که خوش بين‌تر هستند احتمال بيشتري دارد از سلامت قلب خوبي نيز برخوردار باشند. طي مطالعه اي در سال 2015، پژوهشگران سلامت قلبي، سلامت رواني، و سطوح خوش بيني 5,100 فرد بزرگسال که در بازه سني 45 تا 84 سال قرار داشتند را ارزيابي کردند. آنها از ژوييه سال 2000 و به مدت 11 سال وضعيت هر شرکت کننده را دنبال کرده بودند و دريافتند امتيازات سلامت قلب که بر اساس شاخص توده بدني و فشار خون شکل گرفته بودند، در رابطه اي مستقيم با سطوح خوش بيني ارتقا يافته اند.

بنابر گزارش مراکز کنترل و پيشگيري از بيماري آمريکا، بيماري قلبي يکي از دلايل اصلي مرگ و مير در اين کشور است که روزانه جان 2,200 آمريکايي را مي گيرد. بيماري قلبي هر فردي در هر سن و با هر پس زمينه را مي تواند تحت تاثير قرار دهد. حتي تفاوتي متوسط در سلامت قلب و عروق مي تواند به طور قابل توجهي ميزان مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي را کاهش داده و به مردم در تجربه زندگي طولاني‌تر و شادتر کمک کند.

سلامت نيوز: خوش بيني براي سلامت شما خوب است
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن