ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289640
احياي عروسک محلي چمچه گلين در شهرستان بن
تاریخ انتشار : 1395/10/04 08:48:58
نمایش : 399
همزمان با جشن يلدا در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهر بن عروسک بومي اين منطقه احيا شد. 
به گزارش زنگ خبر : فرزاد رحيمي با تاکيد بر احياي فرهنگ غني بومي محلي در ميان کودکان و نوجوانان از برگزاري جشن يلدا و با اجراي نمايش عرو سکي چمچه گلين در مرکز فرهنگي هنري بن خبر داد.
 
وي با اشاره به اينکه عروسک چمچه گلين عروسکي بوده است که براي طلب باران در منطقه بن از آن استفاده مي شده است اجراي آيين باران خواهي و طلب باران در مراکز کانون را از برنامه هاي مرتبط با بخش آداب و رسوم در کانونهاي استان دانست و افزود: احياي آيين ها، بازيها، اسباب بازيها و سرگرمي هاي گذشتگان در ميان نسل حاضر از جمله فعاليتهاي هدفمند کانون در راستاي آگاهي و شناخت فرهنگ بومي استان است.
 
فرزاد رحيمي انجام کار گروهي و اتحاد رويه در ميان اعضا، آشنايي با آيين محلي، آشنايي با اشعار و متون در فرهنگ طبيعت و مردمان گذشته، اهميت بارش باران و استفاده بهينه از منابع طبيعي و... را از اهداف اجراي اين برنامه عنوان کرد.
 
گفتني است عروسک چمچه گلين يا ملاقه اي از يک ملاقه ي چوبي و پارچه ساخته شده است و از سالين دور به عنوان عروسک باران مورد استفاده قرار مي گرفته به طوري که همسايه ها به صورت گروهي ملاقه اي را به شکل يک عروسک تزيين مي کردند و و با خوانش شعر به زبان محلي از خانه هاي مختلف موارد لازم براي پخت آش را جمع آوري مي کردند و بعد از پخت آش مقداري از آن را از ناوداني بر زمين مي ريختند و طلب باران مي کردند.چمچه گلين به نوعي در فرهنگ مردمان بن نمادي از برآورده شدن آرزوها و آمال افراد بوده است.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن