ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289647
نقش سيا در ترور آندري کارولف؟
معاون پيشين سيا يک هفته قبل از ترور سفير روسيه، پوتين را تهديد کرده بود
تاریخ انتشار : 1395/10/05 08:31:32
نمایش : 354
مايکل مورل چند روز پيش از ترور سفير روسيه در آنکار خواستار پاسخي «دردناک براي پوتين» از سوي واشينگتن، به دخالت ادعايي مسکو در انتخابات آمريکا شده بود.به گزارش زنگ خبر به نقل از مشرق - شش روز پيش از ترور سفير روسيه، آندري کارلوف، در آنکارا، يک معاون پيشين سيا به نام «مايکل مورل»(که در دو نوبت رياست موقت سيا را هم به عهده داشت) از دولت آمريکا خواست که به دخالت ادعايي روسيه در انتخابات امريکا واکنشي تلافي جويانه نشان دهد، واکنشي که هم «آشکار» و هم «براي پوتين دردناک» باشد. بايد توجه داشت که کل روايت دولت امريکا از دخالت مسکو در روند انتخابات در آمريکا، چيزي جز يک اتهام ساختگي نبود، چرا که تاکنون هيچ مدرک متقني در اين زمينه به افکار عمومي ارايه نشده است.
اين اتهام در واقع آخرين تلاش واشينگتن جهت «اهريمن سازي» از مسکو بوده است.
معاون پيشين سيا يک هفته قبل از ترور سفير روسيه، پوتين را تهديد کرده بود 
به واقع اين ادعا به واسطه شکست آمريکا و همپيمانان آن در سوريه از محور مسکو-دمشق-تهران مطرح شد. در حقيقت، مورل از اين رو طرفدار انتقام گيري از روسيه است که کرملين جسارت کرده و در غرب آسيا مقابل واشينگتن ايستاده و برنامه هاي آن را براي غرب آسيا بر هم زده است، و ادعاي دخالت روسيه در انتخابات آمريکا صرفا يک دستاويز است. اين معاون پيشين سيا که در 13 دسامبر با پايگاه اينترنتي انديشکده محافظه کار «شوراي آتلانتيک» مصاحبه کرد، گفت:
" براي اين که پاسخ آمريکا(به روسيه) عملا منجر به بازدارندگي شود، دو چيز بايد رعايت شود: يک، اين پاسخ بايد «آشکار» باشد، بايد ديده شود؛ دو، بايد براي پوتين دردناک باشد. اين مسووليت براي پاسخ دادن به ان چه که روسيه در اين جا انجام داده، به گردن دولت اوباماست، چرا که تحت نظارت آن ها اين اتفاق افتاد. من کمي نگرانم که اين واکنش در گير و دار انتقال(بين دو دولت فعلي و آتي) بماند، درست مانند واکنش آمريکا به انفجار تروريستي ناو يو اس اس کول(12 اکتبر 2000) که در گير و دار انتقال دولت ازکلينتون به بوش ماند."
معاون پيشين سيا يک هفته قبل از ترور سفير روسيه، پوتين را تهديد کرده بود 
شايد نظرات مورل و ترور سفير روسيه ربطي به هم نداشته باشند و شليک به کارلوف واقعا به نفع شورشيان سوريه و انتقام از کارزار نظامي روسيه در اين کشور، بدون اطلاع سيا، انجام گرفته باشد. ولي با اين وجود، اين احتمال هم هست که اين دو مساله به هم مربوط باشند و سيا در هماهنگي با ساير آژانس هاي اطلاعاتي در اين ترور دخيل بوده اند. فرانتس کلينتسوويچ، معاون اول کميته دفاع و امنيت شوراي فدراسيون روسيه، اين گمانه را مطرح کرد که غرب از طريق عوامل "سرويس هاي مخفي ناتو" در ترور سفير کارلوف دخيل بوده است.
معاون پيشين سيا يک هفته قبل از ترور سفير روسيه، پوتين را تهديد کرده بود 
اظهارات مورل قطعا نوعي از مباحثات مطرح در حلقه هاي داخلي انديشکده هاي غربي را آشکار مي کند. به قطع مي توان گفت که اين ترور هم «آشکار» و هم «براي پوتين دردناک» بود، چرا که در يک رويداد کاملا عمومي، جلوي چشم دوربين ها و ده ها خبرنگار اتفاق افتاد و خود آندري کارلوف فقيد هم روابط شخصي نزديک با رييس جمهور روسيه داشت. ولاديمير پوتين در بيانيه خود در واکنش به ترور کارلوف نوشت:
" سفير کارلوف يک انسان خوش قلب بود. من او را شخصا مي شناختم، پس اين را صرفا از روي شنيده ها نمي گويم. پاييز گذشته، در جريان ديدارم از ترکيه، سفير کارلوف در تمام مدت با من بود. اين قتل يک فتنه انگيزي آشکار جهت تضعيف روند بهبود و عادي سازي روابط روسيه-ترکيه، همين طور تخريب روند صلحِ مورد حمايت روسيه، ترکيه، ايران و ساير کشورهاي خواهان حل مناقشه در سوريه، بود."
رجب طيب اردوغان نيز اين ترور را يک «فتنه انگيزي» دانست و آن را "حمله اي با پرچم دروغين" خواند.
از زمان عذرخواهي اردوغان از پوتين بابت سرنگوني جت جنگنده روسي در نوامبر 2015، مسکو و آنکارا تلاش کرده اند که روابط خود را احياء کنند. گرچه اين مسير هميشه هموار نبوده است، با اين حال، اکنون روابط روسيه و ترکيه نسبت به نوامبر گذشته به نحو محسوسي بهتر شده است. توافق ميان آنکارا و مسکو بر سر پروژه خط لوله ترکيه -که گاز روسيه را از طريق درياي سيا به ترکيه مي رساند و احتمالا تا جنوب شرقي اروپا امتداد مي يابد- يک نشانه از اين بهبود در روابط است. اگر مسکو، آنکارا و تهران به ساز و کاري مشترک براي سوريه برسند، با توجه به نقش مخربي که تاکنون ترکيه در پشتيباني و تجهيز شورشيان مسلح در سوريه داشته و توقف اين روند، بحران سوريه به پايان خود بسيار نزديک تر خواهد شد.
اين يک انگيزه روشن براي جناح هايي در سيا و ساير آژانس هاي اطلاعاتي غربي است که بخواهند اين روند نزديکي ميان مسکو و آنکارا را تخريب کنند و سر راه يک ائتلاف احتمالي ميان مسکو، تهران و آنکارا سنگ اندازي کنند. به علاوه، اين ترور مي تواند پيامي از سوي اين آژانس ها به پوتين باشد که چهره هاي نزديک به او را مي توان به اين راحتي ترور کرد. نبايد فراموش کنيم که مثلا در ماه سپتامبر، راننده شخصي مورد وثوق پوتين در يک تصادف جاده اي غيرعادي کشته شد.
منبع: گلوبال ريسرچ
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن