ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289650
وضعيت علمي فرهنگي دانشگاه هاي استان مطلوب نيست
مدرس حوزه و دانشگاه در چهارمحال و بختياري:
تاریخ انتشار : 1395/10/05 08:36:02
نمایش : 371
مدرس حوزه و دانشگاه در چهارمحال و بختياري گفت: فرهنگ همان چيزي است که رهبر انقلاب بارها گفته اند حاضرم جانم را فداي آن کنم بايد سطح فرهنگ جامعه و دانشگاه را بالا برد تا سطح علم هم بالا رود امروز دانشگاه ها با ظرفيت خوبي که در جوانان دارند از وضعيت فرهنگي خوبي برخوردار نيستند بايد از اين ظرفيت براي تحقق فرهنگ مطلوب استفاده کرد.
به گزارش زنگ خبر به نقل از جهانبين نيوز؛ به بهانه ايام وحدت حوزه و دانشگاه با دکتر علي بخشيان مدرس حوزه و دانشگاه در اين زمينه و همچنين مشکلات علمي فرهنگي دانشگاه هاي استان به گفتگو نشستيم.

دکتر بخشيان ضمن تبيين نوع وحدت مدنظر براي حوزه و دانشگاه گفت: ابتدا بايد منظور خود را از وحدت مشخص کنيم، منظور از وحدت در سه شکل وحدت موضوع وحدت روش و وحدت غايت و هدف متصور بود خب واضح است که موضوع علوم حوزوي بررسي آيات و روايات يا بعبارت استاد عزيز حضرت آيت الله جوادي آملي بررسي قول الهي است و موضوع علوم دانشگاهي عمدتابررسي فعل الهي است طبعا باتوجه به موضوعات علوم روش بهره مندي از اين علوم متفاوت است يعني ممکن است در علون دانشگاهي از روش هاي تجربي و در علوم حوزوي از روش هاست استدلالي يا عقلي بيشتر بهره گيري شود پس انحصارا بحث وحدت در حوزه غايت و هدف طرح مي شود.
 

وي افزود: دکتر مفتح که شهادت وي منجر به نامگذاري اين روز توسط امام راحل به روز وحدت حوزه و دانشگاه گرديد بعد از شهيد مطهري به رياست دانشکده الهيات منصوب شد که هر دوي اين شخصيت ها توسط گزوه فرقان شهيد شدند.

بخشيان ادامه داد: زيربناي حوزه قديم يک دانشگاه کامل بوده است يعني در دو زمينه قول و فعل الهي فعاليت مي شد هم در علومي مانند اصول و هم در علومي مانند شيمي و امثالهم مکتب امام صادق (ع) شاگرد تربيت مي کرد پس يعني مانند حوزه که هدف اصلي آن انسان سازي و کمال آن است دانشگاه هم بايد بستر کمال انسان باشد.

وي خاطرنشان کرد: اگر مسائلي در زمينه هاي ساختاري همچون ساخت و ساز و همچنين متون و منابع و يا جذب مدرس و ارائه مطلب و يا حتي در برگزاري مراسمات فرهنگي که اين هدف دنبال نشود آنگاه وحدت حوزه و دانشگاه محقق نمي شود.

وي عنوان کرد: پيرامون وحدت حوزه و دانشگاه کارهايي انجام شده است اما در وضعيت مطلوبي بسر نمي بريم.

دکتر بخشيان با اشاره به وضعيت نامناسب علمي دانشگاه هاي استان گفت: وضعيت علمي در استان و بخصوص در دانشگاه هاي مرکز استان نه اينکه ضعيف باشد اما مطلوب نيست تنها در برخي رشته هاي معدود شاهد کارهاي خوبي هستيم مانند کشاورزي که زمينه هاي آن در استان خودمان وجود دارد.
 

وي اضافه کرد: پيشرفت علوم را بايد يک مجموعه کامل ديد در مجموع آنها رضايتمندي وجود ندارد رهبر انقلاب سال هاست بر بازنگري علوم تاکيد دارند اما مسئولين نسبت به آن بي تفاوتند.

اين مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: اما با همين متون ديگر دانشگاه هاي کشور وضعيت علمي خوبي دارند و توليدات علمي قابل توجهي داشته اند متون يکي است اما پيشرفت در استان ما بروز و ظهور نداشته است پس بايد مديريت دانشگاه ها و انتخاب اساتيد بررسي شود. بخصوص در علوم انساني و گروه معارف اين توجه بايد جدي تر شود.

دکتر بخشيان با اشاره به اهميت فرهنگ در دانشگاه گفت: فرهنگ همان چيزي است که رهبر انقلاب بارها گفته اند حاضرم جانم را فداي آن کنم بايد سطح فرهنگ جامعه و دانشگاه را بالا برد تا سطح علم هم بالا رود امروز دانشگاه ها با ظرفيت خوبي که در جوانان دارند از وضعيت فرهنگي خوبي برخوردار نيستند بايد از اين ظرفيت براي تحقق فرهنگ مطلوب استفاده کرد.

وي خاطرنشان کرد: مسائلي مانند تسخير لانه جاسوسي توسط دانشجويان بر مناسبات فرهنگي و اجتماعي کشور تاثير گذاشت دانشجويان فهيم و بيدار جامعه بايد در بزنگاه هاي کشور نقش خود را به خوبي ايفا کنند و جامعه را تحت تاثير قرار دهند.

انتهاي پيام
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن