ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289660
10 ابتکار مهم رزمندگان مقاومت براي مقابله با داعش؛ از وانت‌هاي راکت‌انداز تا موشک‌هاي دست‌ساز +عکس
تاریخ انتشار : 1395/10/06 09:17:01
نمایش : 329
نيروهاي حشد الشعبي که اکنون نقش مهمي در مقابله با گروه تروريستي داعش در عراق ايفا مي کنند، در حوزه طراحي و ساخت سلاح و سامانه هاي تهاجمي و تدافعي نيز کارنامه موفقي دارند و تاکنون نمونه هاي مختلفي از سلاح ها و تجهيزات ابتکاري مورد نياز را روانه جبهه هاي نبرد کرده اند.

 
 
به گزارش زنگ خبر به نقل از مشرق، با اوج گرفتن مبارزات گروههاي مردمي و اقشار مختلف عليه گروه هاي تروريستي در دو کشور عراق و سوريه، خلاقيت ها و ابتکارات قابل توجهي نيز براي غلبه بر محدوديت ها و مشکلات سخت افزاري موجود به صحنه آمد که در کنار انگيزه و شور ميهني و ديني، تاثيرات مثبت و قابل توجهي را در اين جبهه ها به دنبال داشته است.
 
بر اين اساس، علاوه بر سلاح هاي متعارفي که توسط اين دو کشور و گروه هاي مقاومت بر عليه نيروهاي تکفيري و تروريستي استفاده مي شود، تجهيزات و سلاح هاي دست ساز و ابتکاري زيادي نيز در اين ميان طراحي و ساخته شده است؛ از نصب توپ هاي ضد هوايي روي شاسي هاي خاص تا راکت هاي دست ساز و سلاح هاي کنترل از راه دور جزو اين جنگ افزارهاي دست ساز محسوب مي شوند.
 
با توجه به مشکلات مختلفي که اين نيروها در تامين پيش نيازهاي ساخت تجهيزات جديد دارند، به ثمر نشستن برخي از اين خلاقيت ها، ارزشي دو چندان دارد که در ادامه با برخي از اين سلاح آشنا مي شويم.
 
 
نصب توپ روي شاسي تي 55
 
 
اولين خلاقيتي که به آن مي پردازيم مربوط به نصب توپ ضد هوايي 57 ميلي متري S-60 ساخت شوروي سابق روي شاسي تانک تي 55 توسط مبارزان مردمي و رزمندگان حاضر در جبهه هاي عراق است. اين توپ ضد هوايي علاوه بر قابليت اصلي خود که درگيري با اهداف هوايي است، توان درگيري موثر با اهداف سطحي تا فاصله 12 کيلومتر و با هدف گيري چشمي تا حدود 5.5 کيلومتر را دارد.
 
عراق و سوريه 
 
 
 
در عين حال به دليل توان حرکت در موثر اين توپ به سمت بالا مي توان از آن در جنگ هاي شهري نيز براي اصابت قرار دادن اهداف مستقر در ساختمان هاي مرتفع به خوبي استفاده کرد. گلوله هاي اين توپ حاوي 2 کيلو و 800 گرم ماده منفجره هستند و مي توانند به راحتي در بدنه زره پوش هاي سبک و همچنين ديوارها نفوذ کنند.
 
 
ربات بدون سرنشين رزمي عراق
 
 
موضوع استفاده از سلاح هاي کنترل از راه دور، اگرچه راه زيادي تا به ثمر نشستن دارد اما در نمونه هاي اوليه، توسط برخي نيروهاي عراقي مورد آزمايش قرار گرفته است. جديدترين محصول در اين زمينه که ظاهرا توسط دو برادر عراقي توسعه پيدا کرده يک ربات زميني بدون سرنشين با قابليت حمل سلاح است.
 
اين خودرو مي تواند تا حدود 1500 متر از کاربر خود فاصله گرفته و با سامانه هاي اپتيک، مسلسل کاليبر 12.7 ميلي متري و راکت انداز مجهز شود.
 
 عراق و سوريه
 
 
اين ربات براي اولين بار در جريان نمايشگاه دفاع بغداد در سال 2016 رونمايي شد و البته هنوز اطلاع خاصي از وضعيت عملياتي آن در دسترس نيست.
 
 
ابتکارات ويژه براي استفاده از "برکان"
 
 
يکي از کارآمدترين سلاح ها که هم در سوريه و هم در عراق توسط نيروهاي مقاومت و ارتش هاي سوريه و عراق ضد تکفيرها استفاده مي شود، راکت برکان است. راکت برکان با سر جنگي ۲۰۰ کيلوگرمي، داراي برد محدود ۳ تا ۷ کيلومتري است. اين راکت‌هاي زمين به زمين با قدرت انفجار بالا براي منهدم سازي سنگرهاي مستحکم کاملا مناسب است.
 
عراق و سوريه 
 
 
 
اين راکت که توسط نيروهاي مقاومت و با امکانات ساده طراحي و ساخته مي شود، در طي نبردهاي چند سال اخير بارها در سوريه و عراق مشاهده شده و سلاحي ايده آل به منظور پاکسازي نقاط تجمع دشمن و شکست خطوط دفاعي آنان محسوب مي شود.
 
 
متحرک کردن توپ 130 ميلي متري
 
 
توپ هاي کششي مدل D-30 با کاليبر 130 ميلي متري ساخت شوروي سابق و چين از جمله سلاح هاي محبوب در رسته توپخانه محسوب مي شود که درکشورهاي زيادي در حال خدمت است. اما اين توپ به صورت استاندارد حالت کششي بوده و نياز به يک خودروي پشتيبان دارد که در جريان جنگ سوريه و به منظور افزايش تحرک اين سامانه، اين توپ بر روي کاميون سنگين قرار گرفته و تبديل به يک توپ خودکششي شده است.
 
عراق و سوريه 
 
 
 
در عين حال گلوله هاي 130 ميلي متري جديد با برد افزوده شده از چين نيز به دست ارتش سوريه رسيده و به آنها برد درگيري بين 27  الي 44 کيلومتر را مي دهد. اين توان شليک در برد بلند و در عين حال تحرک بالا، اين سيستم توپخانه اي را به يک ابزار مهم در اختيار فرماندهان سوري بدل کرده است.
 
 
راکت انداز شمس
 
 
راکت انداز شمس يا همان "خورشيد" يکي از ابداعات دفاعي ارتش سوريه به منظور حمل و پرتاب راکت هاي برکان است که بالاتر به آنها اشاره شد. اين راکت اندازها بر روي شاسي نفرهاي BMP ارتش سوريه سوار شده و 5 عدد از اين راکت ها را با خود حمل مي کند.
 
عراق و سوريه 
 
 
 
اين پرتابگر با توجه به تحرک بالاي نفربرهاي بي ام پي، مي تواند به سرعت تغيير موضع داده و مساحت گسترده اي از ميدان نبرد را تحت پوشش خود قرار دهد. البته بنا به گزارش هاي موجود انواع مختلفي از راکت هاي برکان در کاليبرهاي مختلف توسعه پيدا کرده و بر روي اين سامانه استفاده مي شود.
 
 
زره هاي قفسي براي تانک ها و زره پوش ها
 
 
در جريان نبرد در دو کشور سوريه و عراق، استفاده از سلاح ضد زره به شکل راکت و موشک هاي هدايت شونده کاملا رواج دارد و طرفهاي درگير از حجم زيادي از اين موشک ها عليه يکديگر استفاده مي کنند. در کنار استفاده از زره هاي استاندارد براي مقابله با تهديدات ضد زره، ارتش سوريه نصب انواع زره هاي ققسي را نيز روي تانک ها و زره پوش هاي خود عملي کرده و تعدادي از آنها را با اين وسيله از نظر حفاظتي ارتقاء داده است.
 
عراق و سوريه 
 
عراق و سوريه 
 
 
 
 
اين پوشش هاي قفسي که به دور تانک يا ديگر خودروهاي زرهي نصب مي شود، باعث مي شوند تا پرتابهاي ضد زره مثل سري آر پي جي قبل از اصابت به بدنه اصلي خودروي مورد نظر منفجر شده و بدنه اصلي از انفجار مصون بماند.
 
 
تغيير خودروهاي غير نظامي به راکت انداز
 
 
يکي ديگر از موضوعاتي که در اين نبردهاي شکل گرفته در کشورهاي منطقه به وفور مي توان آنرا مشاهده کرد، تغيير تعداد زيادي از خودروها از جمله وانت بارها و کاميون هاي سبک و سنگين به نمونه هاي مسلح شده است.
 
عراق و سوريه 
 
عراق و سوريه 
 
 
 
 
يکي از اين ابتکارات، توسط پليس فدرال عراق انجام شده و وانت هاي آمريکايي فورد F-350 را به دو عدد راکت با برد حدود 3500 متر مجهز کرده است. راکت اندازهاي ديگري نيز براي پرتاب نمونه هاي برکان براي پرتاب از کاميون هاي سبک در عراق و سوريه توسعه پيدا کرده است.
 
 
سلاح کنترل از راه دور براي حشد الشعبي
 
 
بخش فني يگان حشدالشعبي يا بسيج مردمي عراق نيز از جمله يگانهايي است که سابقه زيادي در اجراي طرح ها و ابتکارات خاص دارد و يکي از مشهورترين اين خلاقيت ها، تيربار کنترل از راه دور است. اين سلاح عبارت از مسلسل روسي پي کا مجهز شده به دوربين و تجهيزات ارسال تصوير مي باشد که با هدف کاربري در نبردهاي شهري بدون نياز به کاربر توليد شده است.
 
 
عراق و سوريه
 
 
اين تيربار مي تواند بدون در معرض خطر قرار دادن کاربر آن، با تهديدات مختلف از جمله تک تيراندازان ديگر يا سيل نيروهاي مهاجم درگير شده و آنها را از بين ببرد.
 
 مبارزه ابتکاري حشد الشعبي با مين ها
 
 
نيروهاي مردمي ارتش عراق موسوم به حشد الشعبي که به واسطه فتوي مرجعيت شيعي به عنوان نوک پيکان نيروهاي مدافع عراق در کنار ارتش اين کشور نقش مهمي را در مقابله با گروه تروريستي داعش ايفا ميکنند در حوزه طراحي و ساخت سلاح و سامانه نيز با بهره گيري از تجربيات فرماندهان پيشکسوت و ابتکار نيروهاي جوان توانسته اند بخشي از نيازهاي عملياتي خود را تامين کنند.
 
 
 عراق و سوريه

يگان مهندسي رزمي حشد الشعبي؛ در اقدامي نوآورانه و ابتکاري با استفاده از عراده تانکهاي چيفتن، ماشين مين روبي جديدي را مطابق با نياز عملياتي اين رسته جهت مقابله با تاکتيک زمين مسلح تروريستهاي تکفيري ايجاد کرده است.
 
اين يگان عملياتي با حذف برجک از روي تانک چيفتن و نصب تيغه هاي مين روب بر روي سپر جلو، آن را به يک مين روب تبديل کرده و  جهت استحکام بدنه اين تانک مين روب در برابر انفجارهاي احتمالي، زره جانبي آن را با زره قفسي تقويت کرده است. 
 
موشک سلام 1
 
سازمان بدر عراق که از بزرگترين گروه‌هاي مقاومت اسلامي در عراق به شمار مي‌ رود، در رزمايش سال گذشته خود از تسليحات و ادوات جديدي رونمايي کرد که موشک سنگين «سلام 1» يکي از مهمترين آنها بود.
 
عراق و سوريه

اين موشک سنگين که ظاهرا به ياد شهيد «سلام الديراوي» فرمانده فقيد سازمان بدر عراق، نامگذاري شده به نظر داراي يک سر جنگي بسيار سنگين است که به يک موتور راکتي دست ساز مجهز شده و احتمالا با ويژگي هاي فوق، به مانند راکت برکان توان تخريب بالايي در برد کوتاه دارد.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن