ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289668
تناقض گفتاري و رفتاري دولت در ماجراي اجراي حقوق شهروندي/ آمارهايي که حکايت از اقدامات معکوس دولت با مفاد حقوق شهروندي دارد+ جزئيات
تاریخ انتشار : 1395/10/07
نمایش : 417
بررسي متن مواد حقوق شهروندي فارغ از اينکه نيت دولت در انتشار و رونمايي از آن چه بوده، به نتايجي منجر مي شود که دقيقاً دولت محترم يازدهم عکس آن را پيش برده است.


به گزارش زنگ خبر به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ بررسي بخش هايي از متن مواد حقوق شهروندي فارغ از اينکه نيت دولت در انتشار و رونمايي از آن چه بوده، به نتايجي منجر مي شود که دقيقاً دولت محترم يازدهم عکس آن را پيش برده است. بسياري از مواد اين حقوق ناظر بر بخشي از عملکرد دولت است که در آن يا اقدام خاصي صورت نگرفته و يا عکس آن در جهت منفي پيش رفته است.

با صرف نظر از بسياري بندهاي حقوق شهروندي به بررسي برخي از آنها مي پردازيم که بيشتر با زندگي قاطبه مردم در ارتباط است و مي تواند اثر مستقيم بر روي معيشت مردم داشتاه باشد که اتفاقاً دولت در جهت عکس آن پيش رفته است. اين طور که از اين بررسي ها به عمل مي آيد اين است که اين حقوق شهروندي به مثابه يک دستورالعمل براي ملت نيست بلکه بيشتر بايد نصب العين خود دولتي ها واقع گردد تا با تاسي از آن بتوانند راه خدمت رساني صحيح به ملت شريف را مکرراً در ذهن داشته باشند و فراموشي از اين بابت آنها را احاطه نکند.

 

ماده 2- شهروندان از حق زندگي شايسته و لوازم آن همچون آب بهداشتي، غذاي مناسب، ارتقاي سلامت، بهداشت محيط، درمان مناسب، دسترسي به دارو، تجهيزات، کالاها و خدمات پزشکي، درماني و بهداشتي منطبق با معيارهاي دانش روزو استانداردهاي ملّي، شرايط محيط زيستي سالم و مطلوب براي ادامه زندگي برخوردارند.

افزايش 50 درصدي قيمت کالاهاي اساسي در يازدهم

در دولت يازدهم تورم در مسير کاهشي قرار گرفت و تک رقمي شد، اما تاثير آن به هيچ وجه در زندگي مردم حس نشد. شايد يکي از مهم ترين دلايل حس نشدن کاهش تورم در زندگي مردم افزايش قيمت کالاهاي اساسي باشد. وضعيت تنظيم بازار در 3.5 سال گذشته به هيچ وجه مناسب نبود و مردم تقريبا هر چند وقت يک بار با گراني يک محصول رو به رو مي شدند.

آنها حتي در مناسبتهايي مانند ماه مبارک رمضان، محرم و يا ايام نوروز هم کالاهاي اساسي مورد نياز خود را گران خريدند و دولت يازدهم بر خلاف دولتهاي قبل هيچ تمهيدي براي ارزان شدن کالاهاي اساسي نيديشيدند.

طبق آمارهاي رسمي، برنج ايراني در دولت يازدهم 70 درصد و برنج خارجي 30 درصد گران شد. گوشت و مرغ هم در 3.5 سال گذشته به ترتيب 15 و 20 درصد گران شدند. برخي از ميوه ها با افزايش قيمتهاي بسيار فزاينده اي 70 و 80 درصدي رو به شدند که البته به مرور قيمتشان کاهش يافت. روغن در دولت يازدهم 10 درصد و قند و شکر 30 درصد گران شدند. در خصوص گراني کالاهاي اساسي امسال يک رکورد ديگر هم در دولت يازدهم شکست و طبق گزارش هاي هفتگي بانک مرکزي گران ترين ماه رمضان يک دهه اخير رقم خورد. برآوردها نشان از افزايش قيمت 50 درصدي کالاهاي اساسي مردم در طول 3.5 سال گذشته را دارد.(نسيم آنلاين)

افزايش واردات کالاهاي اساسي و به خطر افتادن امنيت غذايي

بررسي آمارهاي گمرک درباره واردات و صادرات پيامهاي خوشايندي را در خصوص امنيت غذايي کشور به اقتصاد ايران نمي‌دهند. ذرت، گندم، برنج، نهاده‌هاي دامي و سويا بيشترين کالاهاي وارداتي کشور را طي سه سال گذشته تشکيل مي دهند که اين مسئله بيش از همه وابسته شدن کشور به خارج در حوزه تامين کالاهاي اساسي را نشان مي دهد.

واردات برنج در دولت تدبير و اميد يک رکورد تاريخي از خود به جا گذاشت و به چيزي در حدود يک تا 1.5 ميليون تن در سال رسيد. اين در حالي است که بسياري از کشاورزان و توليدکنندگان برنج داخلي در فروش محصولات خود با مشکل مواجه هستند. وضعيت گندم هم چندان مناسب نيست. براساس آمار رسمي منتشر شده طي هفت ماهه نخست امسال ۲۹۹ هزار و ۵۳۲ تن گندم به ارزش ۷۵ ميليون و ۵۱۵ هزار دلار از ۱۰ کشور مختلف به ايران وارد شده است اين در حالي است که مسئولان وزارت جهاد کشاورزي مدعي خودکفايي در گندم و ممنوعيت واردات اين محصول هستند. برخي از مشاوران دولت مانند عيسي کلانتري هم مدعي مرخرف بودن خودکفايي در توليد محصولات کشاورزي هستند که اين مسئله فضا را نگران کننده تر مي کند.(نسيم آنلاين)

افزايش شکاف طبقاتي (ضريب جيني) در دولت يازدهم

گزارش جديد بانک مرکزي در مورد نابرابري درآمدي در سال 94 نشان مي دهد که اختلاف و شکاف طبقاتي در سه سال اخير به شدت افزايش يافته است. براساس گزارش رسمي بانک مرکزي، ضريب جيني به 0.37  افزايش يافته است و سهم ده درصد ثروتمند جامعه به ده درصد فقير جامعه از 8.23 در سال 92 به 9.72 در سال 94 افزايش يافته است!

جديدترين گزارش مرکز آمار نشان مي دهد که روند کاهشي ضريب جيني که از سال 85 شروع شده بود، به پايان رسيد. ضريب جيني يک شاخص اقتصادي است که به وسيله آن نابرابري درآمدي را اندازه گيري مي‌کند. به گونه اي که ضريب جيني هر چه به صفر نزديک تر باشد، نابرابري کمتري را نشان مي دهد. براساس محاسبات مرکز آمار در سال 93، ضريب جيني در اين سال به 0.378 رسيده است که نسبت به سال قبل حدود 1.5 واحد درصد افزايش يافته است. مرکز آمار مدعي شده است که اين افزايش به دليل تورم بالا، رکود عميق و افزايش نرخ ارز در اين سال بوده است.

افزايش ضريب جيني به رقم ۳۹۹/ ۰ در سال ۹5 بالاترين رکورد شکاف طبقاتي در سال‌هاي اخير محسوب مي‌شود. گفتني است ميانگين ضريب جيني در دولت دهم ۳۸۳/ ۰ بود که در 3.5 سال اخير و با روي کار آمدن دولت روحاني به ۳۹۷/ ۰ افزايش يافته است.(نسيم آنلاين)

 

ماده 24- حق شهروندان است که ازدولتي برخوردار باشند که متعهد به رعايت اخلاق حسنه، راست‌گويي، درستکاري، امانت‌داري، مشورت، حفظ بيت‌المال، رعايت حق‌الناس، توجه به وجدان و افکار عمومي، اعتدال و تدبير و پرهيز از تندروي،شتاب‌زدگي، خودسري، فريبکاري، مخفي‌کاري و دست‌کاري در اطلاعات و پذيرفتن مسئوليت تصميمات و اقدامات خود، عذرخواهي از مردم در قبال خطاها، استقبال از نظرات مخالفين و منتقدين و نصب و عزل بر مبناي شايستگي و توانايي افراد باشد.

اخلاق حسنه، استقبال از نظرات مخالفين و منتقدين، توجه به وجدان و افکار عمومي:

شايد حسن روحاني را جزء معدود مسئولاني بدانيم که اينگونه نسبت به منتقدين واکنش تند نشان داده و در وهله هايي نيز پا را فراتر نهاده و به سمت توهين و افترا پيش رفته است. عدم استقبال روحاني از نظرات منتقدين و مخالفين خود نقطه بارزي است که شايد کمتر کسي نسبت به آن اعتراضي داشته باشد چرا که عملکرد دولت در اين زمينه بسيار عيان و ملموس است. اين واکنش ها تنها به رئيس جمهور خا=تم نشده و در برخي موارد ساير مسئولان دولتي نيز وارد گود توهين به مردم و منتقدين شده اند. در زير تنها به برخي از موارد توهين آميز اشاره مي شود:

روحاني: نمي‌خواهد يک عده تازه به دوران رسيده نسبت به ارزش‌هاي انقلاب و اسلام دل‌نگران باشند!(16/9/93)

روحاني: يک عده به ظاهر شعار مي‌دهند ولي بزدل سياسي هستند و تا حرف مذاکره پيش مي‌آيد مي‌گويند ما مي‌لرزيم. به جهنم؛ برويد يک جاي گرم براي خود پيدا کنيد. خداوند شما را ترسو و لرزان آفريده است.20/5/93

روحاني: ما غاصب را از باغ خود بيرون کرديم و درب باغ به روي مردم باز شده است ولي امروز عده‌اي کودک به درب باغ آمده و مي‌گويند، سيب و گلابي کجاست که مي‌خواهيم ميل کنيم؟ امروز اين باغ که نهال‌هاي آن تازه غرس شده آماده باروري است، اما براي به ثمر نشستن صبر لازم است.

اکبر ترکان:قدرت رقابت در هيچ صنعتي جز قرمه‌سبزي و آبگوشت بزباش را نداريم(مشرق نيوز)

سريع القلم مشاور رئيس جمهور: راننده تاکسي يا يک لبوفروش دانشي درباره مسائل کشور ندارند!(مشرق نيوز)

 

امانت‌داري، حفظ بيت‌المال، رعايت حق‌الناس:

فساد 8 هزار ميليارد توماني در صندوق ذخيره فرهنگيان

صندوق فرهنگيان در حالي با سپرده‌هاي ۷۶۰ هزار نفر از معلمان به بزرگ‌ترين هلدينگ اقتصادي کشور تبديل شده است که حسين مقصودي، سخنگوي فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس درباره آن از فساد ۸ هزار ميلياردي سخن مي‌گويد و مجلس براي روشن‌ شدن ابعاد تخلفات، تحقيق و تفحص از اين صندوق را مصوب مي‌کند.

اين در حالي است که شهاب‌الدين غندالي، مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان که سابقه معاونت وزير آموزش‌وپرورش در دوره اصلاحات را نيز در کارنامه دارد براساس دستور قوه قضائيه بازداشت شده است. آموزش‌‌وپرورش در ماه‌هاي پاياني فعاليت دولت يازدهم به يکي از خبرسازترين وزارتخانه‌هاي کشور تبديل شده است و افکار عمومي جامعه بويژه معلمان هر روز منتظر شنيدن خبر جديدي از آن هستند، اخباري که اعتماد عمومي فرهنگيان را به آموزش‌‌وپرورش کمرنگ کرده است.

(تسنيم)

حقوق هاي نجومي در مديران دولت:

داستان ظهور فيش‌هاي حقوقي در دولت يازدهم هم يکي ديگر از نقاط ضعف دولتمردان تدبير و اميد به شمار مي رود. موج افشاي فيشهاي حقوقي نجومي مديران دولت يازدهم از ابتداي امسال آغاز شد
ابتدا رئيس کل و اعضاي هيات عامل بيمه مرکزي به عنوان مديران نجومي بگير دولت روحاني مطرح شدند.

رسوايي افشاي فيش حقوقي محمد ابراهيم امين و مديرانش، به قدري براي دولت گران تمام شد که دولتمردان مجبور شدند در سال پاياني فعاليتشان دست به تغيير و تحول در بيمه مرکزي بزنند و رئيس کل را برکنار کنند.
اما داستان فيشهاي حقوقي با افشاي دريافتي مديرعامل سابق بانک رفاه وارد فاز جديدي شد. صدقي که دوست صميمي برادر رئيس جمهور و شريک صرافي حسين فريدون به شمار مي رفت بعد از افشاي فيش حقوقي چند ده ميليوني اش مجبور به استعفا شد تا به دومين قرباني فيش هاي حقوقي نجومي شود. با افشاي فيش حقوقي مديرعامل سابق بانک رفاه، فيش حقوقي مديران عامل سابق بانکهاي ملت، صادرات و بيمه ايران هم افشا شد و همه مديران مجبور به استعفا شدند.

سپس پاي صندوق توسعه ملي به داستان فيش هاي حقوقي نجومي کشيده شد. صفدر حسيني رئيس صندوق و مديرانش با دريافت 67 ميليون تومان حقوق و دريافت وامهاي چند صد ميليوني با سود اندک به شدت دولت يازدهم را نزد افکار عمومي تحت فشار قرار دادند و درنهايت با فشار رسانه‌ها برکنار شدند. عادل آذر رئيس جديد ديوان محاسبات در آخرين گزارش خود از وضعيت حقوقهاي نجومي از دريافت حقوق نجومي براي 397 نفر در دولت حسن روحاني خبر داده که نشان از عمق فاجعه فيشهاي حقوقي براي دولت يازدهم دارد.(مشرق نيوز)

نصب و عزل بر مبناي شايستگي و توانايي افراد:

برخي از انتصابات فاميلي و قبيله اي در دولت يازدهم:

1-حسين فريدون برادر حسن روحاني دستيار ارشد رئيس جمهور است.(افکارنيوز) 

2- عبدالحسين فريدون برادرزاده حسن روحاني مديرکل وزراتي علوم و آموزش عالي و سرپرست مرکز جذب اعضاي هيئت علمي  اين وزارتخانه است(افکارنيوز) 

3-طاهره قيومي مسئول روابط عمومي نهاد رياست جمهوري؛ حسن روحاني دايي مادر وي است(افکارنيوز) 

4-اسماعيل سماوي خواهرزاده حسن روحاني سرپرست گروه مشاوران جوان، رئيس مرکز ارتباطات مردمي نهاد رياست جمهوري و مشاور رئيس دفتر رئيس جمهور است.(افکارنيوز) 

5-علي‌اصغر پيوندي پسر عمه حسن روحاني سرپرست دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي است

6-انتصاب علي رستگار از همشهريان سرخه‌اي خاندان فريدون را به عنوان مدير عامل بانک ملت. (رجانيوز)

7-انتصاب ناصر شاهين فر همشهري سرخه‌اي فريدون به معاونت و عضو هيات مديره بانک ملت. (رجانيوز)

 

 مخفي‌کاري

قول روحاني: همه قطعنامه‌ها و تحريم‌ها در همان روز اجراي توافق لغو خواهد شد(تسنيم)

عمل روحاني: تا به امروز همه تحريمها بر قوت خود باقي است و تحريم هاي جديدي نيز بر کشور تحميل شده است

پنهان کردن مذاکرات از ديد و اطلاع ملت شريف ايران در حالي که دشمنان نظام و رسانه هاي آنها ز جزئيات آن باخبر بودن

 

پرهيز از تندروي،شتاب‌زدگي، خودسري،مشورت:

قبول نکردن راي و انديشه منتقدين و عدم مشورت با آنها و خود رايي در زمينه مسائل بين المللي مانند مذاکرات هسته اي و عجله و شتابزدگي در انعقاد قرارداد برجام.

 

حق آزادي انديشه و بيان

ماده 25-شهروندان از حق آزاديانديشه برخوردارند. تفتيش عقايد ممنوع است و هيچ‌کس را نمي‌توان به‌صرف داشتن عقيده‌اي مورد تعرض و مؤاخذه قرارداد.

ماده 26-هر شهروندي از حق آزادي بيان برخوردار است. اين حق بايد در چارچوب حدود مقرر در قانون اعمال شود. شهروندان حق دارند نظرات و اطلاعات راجع به موضوعات مختلف را با استفاده از وسايل ارتباطي، آزادانه جستجو، دريافت و منتشر کنند. دولت بايد آزادي بيان را به‌طور خاص در عرصه‌هاي ارتباطات گروهي و اجتماعي و فضاي مجازي ازجمله روزنامه، مجله، کتاب، سينما، راديو، تلويزيون و شبکه‌هاي اجتماعي و مانند اين‌ها طبق قوانين تضمين کند.

ماده 27-شهروندان حق دارند انديشه، خلاقيت و احساسِ خود را از طرق مختلف آفرينش فکري، ادبي و هنري با رعايت قوانين و حقوق ديگران بيان کنند.

ماده 28-شهروندان از حق نقد، ابراز نارضايتي، دعوت به خير، نصيحت در مورد عملکرد حکومت و نهادهاي عمومي برخوردارند. دولت موظف به ترويج و گسترش فرهنگ انتقادپذيري، تحمل و مداراست.

ماده 29-دولت از آزادي، استقلال، تکثر و تنوع رسانه‌ها در چارچوب قانون حمايت مي‌کند. هيچ مقامي حق ندارد برخلاف موازين قانوني براي انتشار يا عدم انتشار اطلاعات يا مطالب درصدد اعمال فشاربر مطبوعات و ساير رسانه‌ها برآيد يا به سانسور يا کنترل نشريات و ساير رسانه‌ها مبادرت نمايد.

در حالي که دولتمردان بارها از نقدپذيري و تحمل سخنان مخالف، سخن به ميان آورده‌اند اما در عمل راه ديگري را در پيش گرفته‌اند که رسانه ها و شکايت‌هاي متعدد از آن از جمله اين برخوردهاست.

ديري نپاييد که او و دولتمردانش تنها راه مقابله با رقيبان و منتقدان را در بستن دهانشان ديدند. آنهايي که مي‌شد با ضرب و زور و شکايت و شکايت کشي، آنهايي هم که نمي‌شد با برچسب و قطع کردن يارانه!

«دانا» براي مدتي فيلتر شد، «جهان‌نيوز» و «9 دي» توقيف شدند. «فارس»، «کيهان»، «جوان»، «وطن امروز»، «رمز عبور»، «دانشجو» و... بخشي از رسانه‌هايي هستند که اين روزها با شکايت دولتي‌ها دادگاهي شده‌اند. اينها بخشي از همان رسانه‌هاي منتقدي هستند که آقاي روحاني وجودشان را ضروري مي‌داند. (دانا)

ماده 53-حق شهروندان است که از تدابير و حمايت‌هاي لازم براي تشکيل، تحکيم، تعالي و ايمن‌سازي خانواده، تسهيل ازدواج مبتني بر ارزش‌ها و سنت‌هاي ديني و ملي برخوردار شوند.

سرکار گذاشتن 700 هزار نفر زوج جوان در صف وام ازدواج

وام ازدواج در دولت يازدهم با فشار نمايندگان مجلس 10 ميليون شد، اما نه تنها تاثيري بر زندگي جوانان نداشت بلکه صف اين وام در دولت تدبير و اميد طولاني تر هم شد.  بانک‌ها کماکان براي اعطاي وام ازدواج 10 ميليون توماني، بهانه‌ي نداشتن منابع قرض الحسنه دارند و طبق آخرين آمار ارائه شده توسط رئيس بانک مرکزي، در حال حاضر حدود 700 هزار نفر در صف دريافت وام ازدواج هستند. همچنين اخيرا آماري منتشر شد که نشان مي‌دهد بانک‌ها در تخلفي تاريخي، معادل اعطاي وام ازدواج 10 ميليوني به 1 ميليون و 200 هزار نفر از منابع قرض الحسنه مردم، به مديران و کارکنان خود وام داده اند

اين اتفاق در شرايطي افتاد که بانک مرکزي قرار بود بانک ها را ملزم نمايد تا براي اعطاي وام قرض الحسنه به مديران و کارکنان خود، به منابع مردم دست اندازي نکنند؛ منابعي که براي اعطاي وام ازدواج 10 ميليوني به همه جوانان کافي است و اين تخلفات بانک ها و عدم پيگيري بانک مرکزي است که باعث شده اين منابع به جاي اينکه به جوانان برسد، به بانک ها و مديرانشان وام داده شود. همچنين به جز يک بخشنامه براي تعيين سقف اعطاي وام به کارمندان بانکي، بانک مرکزي هنوز هيچگونه اقدامي در مقابل اين تخلف بانک ها براي بازگرداندن اين منابع، جهت اعطاي آن به مردم و مصارفي از جمله وام ازدواج انجام نداده است.(نسيم آنلاين)

 

حق مسکن

ماده 73-حق شهروندان است که از مسکن ايمن و متناسب با نياز خود و خانواده‌شان بهره‌مند شوند. دولت بر اساس نياز و با رعايت اولويت و امکانات زمينه استيفاي اين حق را فراهم مي‌نمايد.

ماده 74-دولت با اتخاذ تدابير و وضع مقررات لازم، زمينه تأمين و بهبود وضعيت مسکن متناسب با ويژگي‌هاي بومي و ارزش‌هاي فرهنگي، اجراي مقررات ملي ساختمان و طرح‌هاي بهينه‌سازي مصرف انرژي را فراهم مي‌نمايد.

معطل ماندن مسکن مهر

شايد هيچ کس به اندازه متقاضيان مسکن مهر در اين 3.5 سال سختي نکشيدند. بسياري از اين متقاضيان به هزار اميد و آرزو هر چه در زندگي داشتند فروختند و سرمايه کردند تا شايد بتوانند صاحبخانه شوند. با اين وجود بعد از روي کار آمدن دولت تدبير و اميد در سال 92 همه آرزوهاي خود را بر باد رفته مي ديدند. دولتمردان تدبير و اميد به خصوص عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي دولت روحاني هر کلمه اي دلشان مي‌خواست بر عليه مسکن مهر به کار بردند و تقريبا تکميل اين پروژه مهم مسکن سازي در کشور را به حالت تعليق در آوردند.
يک روز اين طرح را مزخرف ناميدند و روز ديگر تعبير اقتصاد برانداز و يا دردساز را براي آن به کار بردند. طبق آمار پيشرفت پروژه هاي مسکن مهر در دولت به طور ماهانه نيم درصد بوده است. به گفته نيکزاد وزير راه و شهرسازي دولت قبل در دولت يازدهم ماهانه 800 ميليارد تومان به پروژه مسکن تزريق مي شده که اين عدد در دولت تدبير و اميد به 200 ميليارد تومان رسيده است!(کيهان)


بنابراين به نظر مي رسد که بخشي از منابع پروژه مسکن مهر در دولت روحاني به جاي تکميل پروژه ها صرف بخشهاي ديگري شده است. بي مهري دولت يازدهم حتي با واکنش رهبر معظم انقلاب هم رو به شده و ايشان از دولت خواسته اند که مسئولان وزارت راه و شهرسازي نسبت به تکميل اين پروژه اهتمام ويژه اي داشته باشند. ناکارآمدي دولت روحاني در به نتيجه رساندن پروژه مسکن مهر موجب شده از 30 هزار واحد فاقد متقاضي مسکن مهر در ابتداي دولت يازدهم امروز به 117 هزار واحد بدون متقاضي برسيم. جالب اينجاست که يک ميليون واحد باقي مانده مسکن مهر با پيشرفت فيزيکي 70 درصد تحويل دولت يازدهم شده بود و آنها نتوانستند در طول اين سه سال 30 درصد باقي مانده را تکميل نمايند.

اما عملکرد ضعيف دولت يازدهم تنها به مسکن مهر ختم نمي شود و آنها در طول 1100 روز گذشته هيچ برنامه مشخصي براي حل مشکل مسکن ارائه نکردند در حالي که طبق آمار در حال حاضر کسري 500 هزار واحد مسکوني در کشور وجود دارد.(نسيم آنلاين)

اثري از پروژه مسکن اجتماعي که بارها توسط عباس آخوندي و معاونانش به مردم وعده داده شده نيست و جالب اينجاست که آنها مدعي اند که هزينه مسکن اجتماعي را صرف تکميل پروژه مسکن مهر کرده اند!

 

حق اشتغال و کار شايسته

ماده 77-حق شهروندان است که آزادانه و بدون تبعيض و با رعايت قانون، شغلي را که به آن تمايل دارند انتخاب نمايند و به آن اشتغال داشته باشند. هيچ‌کس نمي‌تواند به دلايل قوميتي، مذهبي، جنسيتي و يا اختلاف‌نظر در گرايش‌هاي سياسي و يااجتماعياين حق را از شهروندان سلب کند.

ماده 78-شهروندان از حق فرصت برابر در دسترسي به مشاغل و انتخاب آزادانه حرفه موردنظر خود طبق موازين قانوني به‌گونه‌اي که قادر به تأمين معاش خود به‌صورت منصفانه و آبرومندانه باشند، برخوردارند. دولت شرايط مناسب را براي تحقق اين حق تضمين و بر آن نظارت مي‌نمايد.

ماده 82-به‌کارگيري، ارتقا و اعطاي امتيازات به کارکنان بايد مبتني بر تخصص، شايستگي و توانمندي‌هاي متناسب با شغل باشد و رويکردهاي سليقه‌اي، جناحي و تبعيض‌آميز و استفاده از روش‌هاي ناقض حريم خصوصي در فرايند گزينش ممنوع است.

ماده 87- حق شهروندان است که در صورت بيکاري ناخواسته، طبق قانون از حقوق بيمه بيکاري برخوردار شوند.

بيکار شدن يک ميليون نفر در دولت روحاني

عملکرد دولت يازدهم در حوزه اشتغالزايي هم به هيچ وجه تعريفي ندارد. طبق آمارها يک ميليون نفر در دولت يازدهم شغل خود را از دست داده اند و نرخ بيکاري در 22 استان دو رقمي است.

رئيس جمهور اخيرا در يکي از سفرهاي استاني خود مدعي شده که ميزان اشتغال خالص در اين دولت 450 هزار شغل بوده است. اين در حالي است که اگر ميزان افرادي که در اين دولت شغل خود را از دست داده اند را با کساني در اين دولت به سرکار رفته اند مقايسه کنيم رقم اشتغال خالصي که به دست مي آيد چيزي در حدود منفي 6 مي‌شود.

نرخ بيکاري هم در اين دولت براي اولين بار بعد از چهار سال از 12 درصد عبور کرده است. طبق اعلام مرکز آمار نرخ بيکاري تابستان امسال به 12.7 درصد رسيده که در 17 فصل گذشته بي سابقه بوده است. اين در حالي است که جلسات شوراي عالي اشتغال در اين دولت به تعداد انگشتان دو دست هم برگزار نشده است.(نسيم آنلاين)

تعطيل شدن 20 هزار واحد توليدي

واحدهاي توليدي در دولت يازدهم به هيچ وجه حال روز خوشي ندارند و هر روز خبر تعطيلي يک واحد توليدي مهم و پرسابقه مانند ارج، پارس الکتريک و يا آزمايش در رسانه ها منتشر مي شود.

طبق آمارهاي غير رسمي در دولت يازدهم 20 هزار واحد توليدي تعطيل شده که اين آمار تاريخ اقتصاد کشور بي سابقه بوده است. اخيرا وزارت صنعت در آماري اعلام کرده که طي يک سال گذشته در 36 درصد کالاهاي صنعتي و در 60 درصد کالاهاي معدني افت توليد داشته ايم. همچنين طبق همين آمار تنها در يک سال گذشته 16 هزار واحد توليدي تعطيل شده که اين بيانگر تعطيل شدن يک پنجم اين واحدهاست.

دولتمردان گفته‌اند که ۷۵۰۰ ميليارد تومان در سال جاري به بنگاههاي توليدي تسهيلات داده اند اما توليد کنندگان نسبت به اين آمار اظهار بي خبري مي کنند و در واقع هنوز با وجود گذشت بيش از هشت ماه از آغاز سال جاري مشخص نيست که اين تسهيلات به چه توليد کنندگاني رسيده است.

اخيرا نيز ابوالفضل روغني گلپايگاني رئيس کميسيون صنايع اتاق بازرگاني ايران در گزارشي تکان دهنده خبر از تعطيلي 40 درصدي شهرکهاي صنعتي و شرکت‌هاي کوچک و متوسط را داده و آن را نشان دهنده از دست دادن مشاغل عمده در کشور دانسته است.(نسيم آنلاين)

فرامرز توفيقي (فعال کارگري): 330 هزار نفر در دولت يازدهم بيکار شدند. اشتغالزايي در دولت يازدهم منفي۶درصد است. (تسنيم)

تعطيلي کارخانه ارج ، کارخانه قند ورامين، کارخانه پارس کروم خزر، کارخانه فولاد سبزوار.(جوان آنلاين)

دستور کاهش ۱۵درصدي کارکنان دولت توسط رئيس جمهور در تاريخ 26/12/93صادر شد.(فارس)

 

ماده 104- شهروندان از حق آموزش برخوردارند. آموزش ابتدايي اجباري و رايگان است. دولت زمينه دسترسي به آموزش رايگان تا پايان دوره متوسطه را فراهم مي‌سازد و وسايل تحصيلات عالي را تا سرحد نياز و ضرورت کشور به‌طور رايگان گسترش مي‌دهد. دولت آموزش پايه را براي افراد فاقد آموزش ابتدايي فراهم مي‌آورد.

نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي گفت: دختران در برخي مناطق استان خوزستان به خاطر نداشتن مدرسه راهنمايي و ممنوعيت رفتن به نقاط ديگر براي تحصيل گريه مي‌کنند.(مهر)

محمد اسماعيل سعيدي نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي گفت:در برخي مناطق محروم دانش آموزان چند منطقه مجبور به تحصيل در يک روستاي دور افتاده مي شوند که باعث شده بخش قابل توجهي از فرزندان اين سرزمين مخصوصاً دختران از نعمت تحصيل محروم شوند.(بسيج نيوز)

 

ماده 109-حق دانش آموزان است که شخصيت و کرامت آنان مورداحترام قرار گيرد. نظرات کودکان درمسائل مربوطبه زندگي‌شان بايد شنيده شود و موردتوجه قرار گيرد.

به نقل از روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش خوزستان، دانش آموز علي نوروزي در تاريخ 11 ارديبهشت ماه از سوي معلم خود مورد تنبيه قرار گرفت که بر اثر آن دچار تشنج و منجر به بستري شدن وي در بيمارستان شد. (فارس)

در پايتخت، اما کسي انتظار ندارد، بشنود که در مدارس هنوز هستند کساني که به تنبيه روي مي آورند. آن هم تنبيهاتي که شاگرد را روانه بيمارستان مي کند. جديدترين نمونه تنبيه بدني دانش آموز در تهران را اولياي يکي از دانش آموزان در منطقه پنج آموزش و پرورش رونمايي کرد. (ايرنا)

مهمترين خبري که رسانه ها را در برگرفت اين بود که مدير مدرسه شهيد چمران در روستاي مختار آباد شهرستان رودبار جنوب (استان کرمان) ده تن از دانش آموزانش را به جرم نپرداختن 30 هزار تومان حق ثبت نام شلاق زد و از مدرسه اخراج کرد (تابناک)

 

ماده 113-هر شهروند حق بهره‌مندي از محيط‌زيست سالم، پاک و عاري از انواع آلودگي، ازجمله آلودگي هوا، آب و آلودگي‌هاي ناشي از امواج و تشعشعات مضر و آگاهي از ميزان و تبعات آلاينده‌هاي محيط‌زيست را دارد. دستگاه‌هاي اجرايي براي کاهش آلاينده‌هاي زيست‌محيطي به‌ويژه در شهرهاي بزرگ تدابير لازم را اتخاذ کنند.

خبرها خوب نيست. آلودگي هوا امسال هم نه‌تنها شهر تهران که ٨ مرکز استان ازجمله قزوين و اهواز را محاصره کرده است. آلودگي هاي متوالي پايتخت و انتظار براي باران به عنوان تنها راهکار پيشنهادي دولت! اختلال شديدي در روند زندگي روزمره ايجاد کرده است. براساس تصميمات کميته اضطرار آلودگي هوا، مدارس  ابتدايي تهران دائماً در روزهاي آلوده تعطيل شد. (ايسکانيوز)

از سوي ديگر گردو غبارهاي فراواني که در استانهاي غربي و جنوبي کشور وجود دارد نيز بدون توجه و اهتمام جدي دولت تنها با تغيير وضعيت آب و هوا به پايان رسيده است و دولت نقشي در کنترل آنها نداشته است. (مهر)

 

ماده 116-حق شهروندان است که از سياست خارجي شفاف و صلح‌طلبانه در چارچوب منافع و امنيت ملي، برخوردار باشند. دولت با رعايت اصول عزت، حکمت و مصلحت، برقراري، حفظ و ارتقاي روابط و مناسبات پايدار با کشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي را دنبال مي‌کند و با استفاده از ابزارهاي ديپلماتيک و روش‌هاي خردمندانه براي ترويج و تقويت گفتمان صلح، صيانت از حقوق بشر و کرامت انسان‌ها، مبارزه با خشونت و افراطي‌گري و دفاع از حقوق مظلومان تلاش مي‌کند.

در اين ماده اشاره شده است که حقوق شهروندان است که از سياست خارجي شفاف صلح طلب برخوردار باشند. اما با نگاهي به روند مذاکرات درميابيم که در بسياري از موارد مردم هيچ اطلاعي از مذاکرات نداشتند تا جايي که صداي برخي از نمايندگان مجلس هم در آمد. پدر شهيد احمدي در رابطه با عدم شفافيت گفت: يکي از ايراداتي که نمايندگان و مردم به مذاکرات داشتند اين بود که متن توافق نامه مستور بوده و دولت مردان مردم را محرم خود نمي دانستند علي رغم اين که مردم ايران آنان را محرم خود مي دانند.

در ادامه اين ماده اشاره شده است که دولت با رعايت اصول عزت، از حقوق مظلومان تلاش مي‌کند، اما با بررسي روند مذاکرات متوجه ميشويم، که با وجود اجراي بدون نقص تعهدات ايران، طرف مقابل با بدعهدي و توهين به ملت ايران، از اجراي تعهدات مندرج در برجام سرباز زند و دولت ايران به جاي توقف مذاکرات و پاسخي کوبنده در مقابل توهين ها، باز هم باد ادبياتي سازش کارانه مذاکرات را ادامه دادند. در ادامه به چند نمونه از توهين هاي طرف غربي به مردم و ملت ايران اشاره ميکنيم:

اوباما 16 آذر 92:* اگر ايران به توافق پايبند نماند تحريم ها را افزايش مي دهيم و آمادگي براي گزينه نظامي هم وجود دارد.

12 اسفند 92 / اوباما در مصاحبه با بلومبرگ:* منطق تحريمها اين بود که آنها را به ميز مذاکره بياورد. منطق طرح اقدام مشترک اين است که پيشرفت برنامه هسته اي ايران را براي مدت مشخصي متوقف کند و اجازه دهد مذاکره کنندگان کار خود را ادامه دهند. ما 95 درصد اين تحريمها را حفظ مي کنيم.

در صورتي که ديپلماسي موفقيت‌آميز نباشد و ايران به دنبال دستيابي به تسليحات هسته‌اي باشد، تمام گزينه ها، از جمله اقدام نظامي، روي ميز است. بر اساس طرح اقدام مشترک، اورانيوم غني شده 20 درصدي ايران به صفر تبديل و سايت اراک متوقف مي‌شود

اوباما 17 تير 93/ يادداشت اختصاصي براي هاآرتص:همزمان با نزديک شدن به موعد مذاکرات هنوز نمي‌دانيم که آيا اين مذاکرات موفق خواهند شد يا خير؛ اما کف مطالبات ما هنوز تغييري نکرده است. ما مصمم هستيم ايران را از دستيابي به سلاح هسته‌اي باز داريم و تمامي گزينه‌ها را براي نيل به اين هدف روي ميز نگاه داشته‌ايم.

 

 19 آذر 92 / جان کري در جلسه استماع سنا:ما مشکلات زيادي با ايراني‌ها داريم، آن‌ها از حزب‌الله حمايت مي‌کنند، آن‌ها از رژيم سوريه حمايت مي‌کنند، از تروريسم حمايت مي‌کنند... ما مشکلات جدي با آن‌ها داريم، اما موضوع هسته‌اي اکنون اصلي‌ترين موضوع است که براي امنيت اسرائيل و منطقه نيز داراي اهميت است.

 

7 مرداد 93/ شرمن در کميته روابط خارجي سنا:هر زمان که لازم باشد، چه در رابطه با کارنامه وحشتناک حقوق بشر دولت ايران، حمايت آن از تروريسم، خصومت عليه اسرائيل يا زندانيان سياسي در ايران، در اعمال فشار بر اين کشور ترديد نخواهيم کرد. مذاکرات درباره يک مسئله ايجاب نمي کند که درباره مسائل ديگر سکوت کنيم.

پايان پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن