ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289673
رکس تيلرسون و موانع گوناگون؛
وزير خارجه احتمالي آمريکا با چه چالش‌هايي مواجه خواهد بود؟ + تصاوير و فيلم
تاریخ انتشار : 1395/10/07 09:03:45
نمایش : 463
رکس تيلرسون، علاوه بر تنش‌ها، تهديد‌ها، کشاکش‌ها، و درگيري‌هاي حاکم در سياست خارجي آمريکا بايد در پي تحقق وعده‌هايي که دانلد ترامپ در کارزار انتخاباتي خود به هوادارانش داده، بربيايد. 
به گزارش زنگ خبر به نقل از مشرق - انديشکده رند نوشت: «اگر رکس تيلرسون به عنوان وزير خارجه دولت ترامپ منصوب گردد -که البته احتمال آن زياد است- با دو چالش عمده روبرو خواهد شد.
 
 
اول، جامعه جهاني افسارگسيخته و بهم‌ريخته و دوم، رويکردهاي غيرقابل پيش‌بيني‌ رييس‌اش. در ميان چالش‌هايي که هر وزير خارجه آمريکا در اين برهه پرتنش از تاريخ مي‌تواند با آنها درگير شود، يک دو جين تنش کوچک و بزرگي است که در اقصي نقاط جهان درگير آنها خواهد شد.
 
 
در اين ميان، رقابت با دو قدرت آشکار چون روسيه و چين هم داستان ديگري مضاف بر اين حکايت‌هاست. حالا کشاکش با ايران و تهديد کره شمالي را هم به آن اضافه کنيد و سر آخر بحران تغييرات جوي را هم ضميمه‌اش کنيد تا مسئوليت وزير خارجه جديد آمريکا را بهترين درک کنيد».
 
 
 
رکس تيلرسون، علاوه بر تنش‌ها، تهديد‌ها، کشاکش‌ها، و درگيري‌هاي حاکم در سياست خارجي آمريکا بايد در پي تحقق وعده‌هايي که دانلد ترامپ در کارزار انتخاباتي خود به هوادارانش داده بربيايد. قرار است که مکزيکي‌ها هزينه ساخت ديوار مرزي را پرداخت کنند. تيلرسون بايد دولت مکزيک را مجاب يا مجبور به اين عمل نمايد. قرار است که مهاجرين و پناهندگان دولت‌هايي که ترامپ آنها را حامي تروريسم مي‌خواند از ورود به آمريکا منع شوند. قرار است که قرارداد «نفتا» لغو شود و جايگزين مناسبي براي آن ارائه گردد.
 
 
توافق تغييرات جوي پاريس پيش رو است. بحث و تنش آمريکا با ايران بر سر توافق هسته‌اي حتي پس از امضاي آن همچنان ادامه دارد. بازنگري در ترتيبات تجاري با چين در انتظار است. و در آخر تجهيز و تقويت شرکاي اروپايي و آسيايي آمريکا در عرصه امنيتي و دفاعي.
 
 
 
 
در حال حاضر، ترامپ تفکر سياست خارجي خود را بر سه محور متمرکز کرده است: مقابله با داعش، تجارت، و مهاجرت. هم‌اکنون ارتش آمريکا به صورت جسته و گريخته در سوريه، عراق، افغانستان، ليبي، نيجريه، و سومالي با داعش و القاعده درگير است.  طي سال گذشته، داعش نيمي از تصرفات خود را از دست داده است. موصل به عنوان پرجمعيت‌ترين استان عراق‌ ممکن است تا قبل از پا گذاشتن ترامپ به کاخ سفيد آزاد شود. استان رقه در سوريه هم که بزرگترين پايگاه داعش است، در آستانه محاصره قرار دارد و پيش‌بيني مي‌شود که تا آخر ژانويه مورد حمله قرار بگيرد. ترامپ مي‌تواند که از کمک روسيه براي پاکسازي باقيمانده نيروهاي داعش در سوريه بهره ببرد اما عملا نيازي ندارد و خود به تنهايي از عهده‌اش بر مي‌آيد.
 
 
 
قطعا داعش ريشه‌کن نخواهد شد. بلکه به موقتا غيرفعال مي‌شود و دوباره در زمان مناسب خود را نشان مي‌دهد مگر اينکه حکومت سوريه بتواند اوضاع را به خوبي کنترل کند. ترامپ براي اينکه بتواند داعش در قوطي کبريت کند، نيازمند برنامه منظم و عمليات‌هاي صدتروريستي مدون و گسترده است. اين امر، کاملا به توانايي تيلرسون و تيمش در وزارت خارجه برمي‌گردد. ترامپ دوستي روسيه را مي‌خواهد اما در سايه مواجهه با ايران. پوتين در قضيه سوريه ممکن است با ترامپ همکاري کند اما در لغو توافق هسته‌اي با آمريکا و ساير اعضاي 1+5 همراه نمي‌شود. و يا حتي در اعمال تحريم‌هاي دوباره. کنار زدن ايران در بازي قدرت هم چندان به سوي آمريکا و روسيه نيست. 
 
 
 
 
تيلرسون را مي‌توان مرد مرضي‌الطرفين يا آچار همه‌کاره ترامپ در سياست خارجي دانست. او قدرتمند، عملگرا، و داراي روابط عمومي گسترده است. اين خصيصه‌ها او را شايسته جايگاه وزير خارجه مي‌کند. به نظر مي‌رسد که کارنامه تيلرسون نشان مي‌دهد که وي برخلاف بسياري از سياستمداران، وزارت خارجه را به خانه ارتباط با دنيا تبديل مي‌کند تا بحث‌ها و جلسه‌هايي در مورد چگونه رفتار کردن با دنيا. تيلرسون مرد تجارت است و با نگاه ليبرالي خود شکلي از تفکر نئوناسيوناليستي را در تجارت بين‌المللي آمريکا جا خواهد انداخت. تيلرسون را مي‌توان يکي از لن پن‌ها و گرگ‌هاي بخش خصوصي دانست که کاملا مناسب چانه‌زني در بحث نشست تغييرات جوي است. پيشينه او را که بنگريم، متوجه مي‌شويم که زوج خوبي را با «جيمز متيس» وزير دفاع ترامپ تشکيل خواهد داد. متيس داراي تجربه سياست بين‌المللي گسترده است و تيلرسون داراي ديد وسيع چانه‌زني تجاري؛ هر دوف يکديگر را کامل مي‌کنند.
 
 

 

 
 
 
00:00 01:33
 
معرفي تيلرسون در 90 ثانيه
 
 
ترامپ در طي کارزار انتخاباتي خود وعده داد که در سياست‌هاي آمريکا نسبت به همسايگانش در مکزيک و کانادا، متحدينش در اروپا و آسيا، دشمنانش در روسيه و چين، و چالش‌هايش در خاورميانه بازنگري خواهد کرد. تيلرسون بايد اين وعده‌ها را در مسير اهداف قابل دسترسي به منصه عمل بنشاند. وي، همچون ترامپ يک مذاکره‌کننده حرفه‌اي است. شايد بتوان به اين وزير خارجه احتمالي لقب «ثبات‌دهنده دولت» را داد. کسي که با حل اولين چالش، مسير را براي حل چالش‌هاي ديگر از خلال مذاکره و ديپلماسي باز مي‌کند.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن