ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289674
بازخواني يک خباثت تاريخي؛
چگونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در غرب آسيا برجاي گذاشت+ تصاوير
تاریخ انتشار : 1395/10/07
نمایش : 840
بذر فتنه‌اي که انگلستان در پي جنگ اول جهاني ايجاد کرد، تا به امروز به جاي خود باقي مانده است. راهبرد «تفرقه بيانداز و حکومت کن» يا همان «نفاق انگليسي»، مبناي بي‌ثباتي و آشوب در غرب آسيا، ظهور دولت نامشروع يهود و همزمان تجزيه و انشقاق در جهان اسلام بود.


به گزارش زنگ خبر به نقل از مشرق - شکل گيري دولت هاي ملي در جهان عرب، يک روند بسيار پيچيده و شکفت انگيز بود. 100 سال قبل، بيشتر عرب ها بخشي از خلافت عثماني بودند؛ يک دولت چند قوميتي با مرکزيت استانبول.
امروز نقشه سياسي جهان عرب، بسيار شبيه يک پازل پيچيده است. مجموعه اي از رويدادهاي پيچيده و چندلايه در دهه 1910 باعث انحلال امپراتوري عثماني شد و ملت هاي جديد، با مرزهاي جديد در سرتاسر غرب آسيا سر برآوردند. در ميان همه عواملي که منجر به اين نقشه جديد شد، بريتانيا نقش برجسته و پررنگي داشت. سه توافق جداگانه که به دست بريتانيا انجام گرفت، سرنوشت غرب آسيا را تغيير داد.
 
جنگ جهاني اول
 
در تابستان 1914، جنگ در اروپا در گرفت. يک سيستم پيچيده ي ائتلاف، يک مسابقه تسليحاتي، جاه طلبي هاي استعماري و مديريت ناصحيح در بالاترين سطوح حکومتي منجر به اين جنگ ويرانگر شد که جان دست کم 12 ميليون نفر را از 1914 تا 1918 گرفت. در سمت متفقين، بريتانيا، فرانسه و روسيه بودند. در طرف ديگر، دولت هاي «محور» آلمان و امپراتوري اتريش-مجارستان قرار داشتند.
در ابتدا، امپراتوري عثماني تصميم به بي طرفي گرفت. عثماني به اندازه ساير کشورهاي دخيل در جنگ در آن زمان قوي نبود و دچار تهديدات جدي در داخل و خارج بود. خليفه/سلطان عثماني در اين دوره ديگر سايه اي از خليفه مقتدر عثماني در سده هاي پيشين بود. عبدالحميد دوم، در 1908 توسط جنبش «ترک هاي جوان» سرنگون شد، و بعد از او خلافت عملا تا زمان اعلام جمهوري در 1922 عملا يک مقام تشريفاتي بود. ترک هاي جوان گروهي از سياستمداران سکولار طرفدار غرب بودند. در آستانه شروع جنگ اول جهاني، امپراتوري عثماني بدهي ها کلاني به کشورهاي اروپايي داشت که قادر به پرداخت آن ها نبود. بعد از تلاش رهبران عثماني براي پيوستن به متفقين و ردّ آن از سوي آن ها، عثماني رسما به دولت هاي آلمان و اتريش-مجارستان ملحق شد.
 
بريتانيا بلافاصله شروع به طراحي و مقدمه چيني براي انحلال امپراتوري عثماني و بسط نفوذ و قدرت امپراتوري خود در غرب آسيا کرد. بريتانيا از قبل کنترل هند را از 1857 و کنترل مصر را ار 1888 در اختيار داشت. قلمرو عثماني درست وسط اين دو مستعمره انگليسي ها قرار داشت و آن ها قصد داشتند به عنوان بخشي از اهداف خود در جنگ جهاني، اين حايل مزاحم را از ميان مستعمرات خود بردارد.
 
انقلاب عربي
 
يکي از راهبردهاي بريتانيا براي شوراندن ملت هاي عرب عليه عثماني بود. آن ها براي اين نقشه خود، يک عامل ياري کننده و آماده در حجاز، در غرب شبه جزيره عربستان، يافتند. شريف حسين بن علي از خاندان هاشمي، شريف مکه و امير حجاز، وارد توافق با امپراتوري انگلستان شد تا عليه «باب عالي»(مقر خلافت عثماني در استانبول) انقلاب کند.
 چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت
 
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
شريف حسين بن علي الهاشمي، شريف مکه و امير حجاز
 
انگيزه او براي ائتلاف با دولت بريتانياي غيرمسلمان عليه خلافت عثماني مسلمان هنوز کاملا روشن نيست، اما گمانه هايي درباره انگيزه هاي او وجود دارد: مخالفت با اهداف ناسيوناليستي ترک هاي جوان، خصومت شخصي با دولت عثماني يا صرفا آرزوي پادشاهي.
 
انگيزه او هر چه که بود، شريف حسين با همدستي با انگليس عليه عثماني انقلاب کرد. در عوض، دولت انگليس وعده داد که براي جنگ با ارتش سازمان يافته عثماني به نيروهاي شريف حسين پول و تسليحات بدهد. به علاوه، لندن به او قول داد که پس از پايان جنگ، در صورت پيروزي به او پادشاهي کل شبه جزيره عربستان، به علاوه عراق و شام بخشيده خواهد شد. مکاتبات دو طرف که در ان درباره انقلاب ضدعثماني بحث و مذاکره شده، به مکاتبات «مک ماهون- حسين» معروف است.
 
در ژوئن 1916، شريف حسين گروه جنگجويان مسلح «بدوي»(قبايل صحرانشين) خود را از حجاز براي جنگ با عثماني بسيج کرد. ظرف يک ماه، شورشيان عرب توانستند چند شهر را در حجاز(از جمله جده و مکه) در اختيار بگيرند و ارتش و نيروي دريايي سلطنتي انگلستان به او کمک کردند.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
 جنگجويان قبايلي شريف حسين عليه ارتش عثماني
 
انگلستان در قالب سرباز، اسلحه، پول، مستشار(شاخص ترين آن ها سرهنگ تامس ادوارد لاورنس، معروف به لاورنس عربستان بود) و يک پرچم به شورشيان عرب ياري مي رساند.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
سرهنگ ادوارد لاورنس، جاسوس افسانه اي انگليسي ها در دو ظاهر مختلف
 
انگليسي ها در مصر، پرچمي براي نيروهاي شريف حسين طراحي کردند تا در نبردهاي خود با ارتش عثماني آن را به کار ببرند: «پرچم انقلاب عربي». اين پرچم بعدها الگويي براي پرچم کشورهايي چون اردن، فلسطين، سودان، سوريه و کويت شد.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
پرچمي که انگلستان براي «انقلاب عربي» طراحي کرد
در جريان جنگ اول جهاني در سال هاي 1917 و 1918، با پيشروي انگليسي ها در فلسطين و عراق و گرفتن شهرهايي چون بيت المقدس و بغداد، شورشيان عرب با گرفتن شهرهاي امّان و عقبه به بريتانيا کمک کردند. ذکر اين نکته بسيار مهم است که اکثريت بزرگ جمعيت جهان عرب، پشتيبان انقلاب عربي نبودند. اين انقلاب در واقع جنشي متشکل از چند هزار جنگجوي قبيله اي بود که رهبران آن ها به دنبال افزايش قدرت خود بودند. اکثريت عمده مردم عرب در اين مناقشه بي طرف ماندند. طرح شريف حسين براي ايجاد پادشاهي عربي خود، امکان توفيق بالايي داشت، اگر که بريتانيا با طرف هاي ديگر قول و قرارهاي پنهان ديگر نگذاشته بود.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
افسران انگليسي در ميان انقلابيون عربي!
قرارداد سايکس-پيکو
مدتي قبل از آن که حتي انقلاب عربي کليد بخورد، قبل از آن که شريف حسين جنبش خود را با وعده هاي بريتانيا، براي ايجاد پادشاهي عربي خود آغاز کند، بريتانيا و فرانسه طرح هاي سرّي ديگري بين خود داشتند. در اواخر 1915 و اوايل 1916، دو ديپلمات ارشد، «سِر مارک سايکس» از بريتانيا و «فرانسوا ژرژ-پيکو» از فرانسه، مخفيانه با هم ديدار مي کردند تا درباره سرنوش جهان عرب در دوران پسا-عثماني تصميم بگيرند.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
ژرژ پيکو(راست) و مارک سايکس
طبق توافقي که بعدها به سايکس-پيکو معروف شد، انگليس و فرانسه توافق کردند تا جهان عرب را بين خود تقسيم کنند! قرار بر اين شد که انگلستان کنترل عراق، کويت و اردن را در اختيار بگيرد و فرانسوي ها لبنان، سوريه و جنوب ترکيه را. توافق شد که تکليف فلسطين بعدا مشخص شود، چرا که قرار شد آمال صهيونيست ها هم مدنظر قرار بگيرد. اين تقسيم بندي جايي هم براي نوعي پادشاهي مستقل عربي باز مي گذاشت، البته با حفظ کنترل فرانسه و بريتانيا بر پادشاهي هاي عرب. جز اين کشورهاي نام برده شده، در ساير سرزمين هاي باقي مانده از عثماني، کنترل فرانسه و بريتانيا کامل بود.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
نقشه اصلي تقسيم قلمرو عثماني در 1916
 
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
گرچه قرار بود اين توافق تا پايان جنگ کاملا سرّي بماند، ولي با حاکم شدن بلشويک ها بر روسيه، اين طرح لو رفت. توفق سايکس-پيکو کاملا مخالف قول و قرارهاي انگليسي ها با شريف حسين بود و بعد از جنگ تنش هاي عميقي را بين آن ها و اعراب به وجود آورد. اما باز اين هم آخرين قرارداد مناقشه برانگيز انگليسي هاي مکّار نبود.
اعلاميه بالفور
گروه هاي ديگري که مي خواستند در عرصه هاي سياسي غرب آسيا ظاهر شوند، صهيونيست ها بودند. صهيونيزم يک جنبش سياسي بود که خواستار تشکيل کشور يهودي در ارض مقدس فلسطين بود. اين جنبش از قرن 19 آغاز شد که هدف اوليه آن، يافتن يک سرزمين دور از اروپا براي يهوديان بود(که عمدتا در آلمان، لهستان و روسيه زندگي مي کردند).
در نهايت، صهيونيست ها تصميم گرفتند که در جريان جنگ اول جهاني به دولت بريتانيا فشار بياورد تا به آن ها اجازه اسکان در فلسطين را بدهد. درون دولت بريتانيا، شماري از شخصيت ها بودند که طرفدار صهيونيزم بودند. يک از آن ها «آرتور بالفور»، وزير خارجه بريتانيا بود. در دوم نوامبر 1917، او نامه اي به بارون روچيلد، رهبر جامعه صهيونيست فرستاد. نامه اي که اعلام مي کرد که دولت بريتانيا به صورت رسمي از آرمان اين جنبش براي تشکيل کشور يهود در خاک فلسطين پشتيباني مي کند.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت 
آرتور بالفور، وزير خارجه وقت بريتانيا
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت
متن نامه بالفور به لرد روچيلد موسوم به «اعلاميه بالفور»
سه توافق فتنه انگيز
تا 1917، بريتانيا سه توافق با سه گروه مختلف انجام داد و سه آينده سياسي متفاوت را براي جهان عرب وعده داد. عرب ها اصرار داشتند که پادشاهي عربي که به شريف حسين وعده داده شده بود، به دست آورند. فرانسوي ها و خود انگليسي ها مي خواستند همان سرزمين ها را ميان خود تقسيم کنند. و صهيونيست ها هم توقع داشتند که سرزمين فلسطين، طبق اعلاميه بالفور، به انان داده شود.
مرزهاي سياسي کشورهاي غرب آسيا و شمال آفريقا( به جز دو کشور کهن ايران و مصر) صرفا بر اساس اراده و دلبخواه قدرت هاي اروپايي به وجود آمد و تفاوت بين سوري ها، لبناني هاف عراقي ها و...صرفا به خواست و خط کشي آن هاف به ويژه بريتانيا، بود.
جامعه ملل(سلف سازمان ملل)، سيستم «قيمومت» (mandate) را براي کشورهاي به وجود آمده از تقسيم عثماني ابداع کرد، يعني کنترل آن ها دست انگلستان و فرانسه باقي مي ماند تا خود اين کشورها به تدريج قدرت استقلال کامل پيدا کنند. با «حمايت» بريتانيا، فيصل، پسر بزرگ شريف حسين، پادشاه عراق شد و عبدالله، پسر دوم شريف حسين، پادشاه اردن. در عمل اما اختيار سوريه و لبنان در دست فرانسه، و اختيار فلسطين، عراق و اردن در دست انگلستان ماند.
اما شريف حسين از خاندان هاشمي، که با وعده هاي انگليسي ها و مشورت هاي لاورنس، جاسوس و افسر نظامي برجسته انگليسي، بر عليه عثماني قيام کرد و از عوامل اصلي تجزيه آن شد، بعد از آشکار شدن توافق سايکس-پيکو و فهميدن کلاهي که انگليس بر سرش گذاشت، به ناچار به جاي پادشاهي متحد عرب تحت زعامت خود، تنها همان منطقه حجاز را براي پادشاهي در اختيار خود مي ديد. اما اين نهايت خيانت انگليسي ها به او نبود. حکومت او در حجاز بعد از يکي دو سال، توسط قدرت «آل سعود» که شرق شبه جزيره را با حمايت انگلستان در دست گرفته بودند، تضعيف و در نهايت مضمحل شد. «آل سعود» وهابي آخرين روياهاي پادشاهي شريف حسين را به باد دادند و خود حاکم واقعي شبه جزيره شدند. اين گونه بود، که شريف حسين، به واسطه اعتماد به انگليسي ها، در حالي همه اسناد خيانت ها و همکاريش با غربي ها جهت تجزيه خلافت عثماني، توسط همان بريتانيايي ها(براي کم کردن روي او و نابودي روياي پادشاهي واحده ملت عرب) منتشر شد تا شريف حسين و پسرانش در ميان خلق هاي عرب بي آبرو سرشکسته شوند. نکته قابل تامل در اين ميان، اين است که عمال آل سعود، با حمايت و توصيه خود انگليسي ها، اسناد توافقات پنهاني شريف حسين را با انگليسي ها، براي شوراندن قبايل عربي عليه حاکم هاشمي سرشکسته و نزار حجاز به کار مي گرفتند.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت+ تصاوير 
فيصل پسر ارشد شريف حسين و شاه دست نشانده عراق در کنار لاورنس عربستان
فرزندان شريف حسين، فيصل و عبدالله هم وقتي ديدند بدون پشتيباني انگلستان هيچ پشتوانه اي براي حکومت ندارند، بيش از پيش در باتلاق مزدوري آن ها فرو رفتند. فيصل با همکاري مستقيم با «حييم وايزمن»، رييس آژانس يهود و اولين رييس جمهور بعدي رژيم اسراييل، مقدمات مهاجرت گسترده يهوديان را به سرزمين فلسطين(تحت قيمومت انگليسي ها) فراهم کردند که مبناي تشکيل رژيم جعلي و غاصب صهيونيست در 1948 شد.
چه گونه «فتنه انگليسي» سنگ بناي «شر و نکبت» را در منطقه غرب آسيا بر جا گذاشت+ تصاوير 
فيصل بن حسين در کنار حييم وايزمن در جريان مذاکرات براي مهاجرت توده اي يهوديان به سرزمين فلسطين
 
صهيونيست ها هم به طور فزاينده و با مهاجرت و انواع روش ها، تحت مديريت انگلستان، و کمک حاکمان مزدور سرزمين هاي اسلامي، فلسطين را غصب کردند.
بذر فتنه اي که انگلستان در پي جنگ اول جهاني ايجاد کرد، تا به امروز به جاي خود باقي مانده است. راهبرد «تفرقه بيانداز و حکومت کن» يا همان «نفاق انگليسي»، مبناي بي ثباتي و آشوب در غرب آسيا، ظهور دولت نامشروع يهود و همزمان تجزيه و انشقاق در جهان اسلام و روي کار آمدن دولت هاي فاسد، ضعيف و استعمارزده در غرب آسيا شد که آثار و عواقب آن تا همين امروز هم ادامه دارد.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن