ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289696
در فصل زمستان اين ادويه ها را از دست ندهيد!
تاریخ انتشار : 1395/10/11
نمایش : 562
ادويه‌‌ها مجموعه‌‌اي از مواد ناهمگون و فرار مي‌‌باشند که به عنوان افزودني‌‌هاي رژيمي مورد استفاده قرار مي‌‌گيرند.ادويه زمستاني
ادويه‌‌ها اشکال مختلف فيتوکميکال‌‌ها هستند که روي هم رفته داراي اثرات آنتي اکسيداني، تعديل عملکرد آنزيم‌‌ها، تحريک سيستم ايمني، کاهش التهاب و اثرات آنتي باکتريال مي‌‌باشند. اين ترکيبات همه روزه در مقادير کمي استفاده مي‌‌شوند اما ترکيب آن‌‌ها با درشت مغذي‌‌هايي چون کربوهيدرات‌‌ها، چربي‌‌ها و پروتئين‌‌ها اجازه آشکار شدن محسوس آن‌‌ها را نمي‌دهد. تحقيقات اخير نشان دهنده تاثيرات ادويه جات در سلامتي و بيماري مي‌‌باشد. براي مثال مکمل فلفل قرمز مي‌‌تواند سرطان کولون را تشديد نمايد در حالي که زيره سبز يا فلفل سياه سرطانزاهاي کولون را سرکوب مي‌‌کنند.

ترکيبات آنتي‌اکسيداني، آنتي موتاژنيک، ضدالتهابي و تقويت کننده‌‌هاي سيستم ايمني موجود در ادويه‌‌ها از طريق تاثير بر عملکرد ارگان‌‌هاي موجود در بدن مثل سيستم گوارش، قلبي – عروقي، تنفسي، توليد مثل، اعصاب و ساير اندام‌‌هاي بدن باعث تاثير مثبت ادويه جات بر سلامتي مي‌‌گردند. همچنين ترکيبات طبيعي و سنتتيک موجود در اين مواد توانايي بلوکه کردن ترکيبات سرطان‌زا را داشته و از رشد سرطان مي‌‌توانند پيشگيري کنند.

و اما فصل زمستان بهانه‌‌اي براي انتخاب اين موضوع جهت آشنايي خوانندگان عزيز با فوايد بعضي از ادويه جات گرديد. فصل سرما ادويه‌‌هاي مخصوص به خود را دارد که بسيار پر منفعت هستند و به گرم کردن بدن در فصل زمستان کمک مي‌‌کنند. برخي از ادويه‌‌ها از بيماري‌‌ها پيشگيري کرده و منفعت فوق‌العاده‌‌اي دارند. 

 

خاصيت هل

 هل براي براي تسکين سرفه، برونشيت، کاهش تب و کاهش التهاب دهان مفيد است

 

 هل
جويدن دانه‌‌هاي تازه هل مي‌‌تواند در هضم بهتر موثر باشد. پودر آن مزه و طعمش را سريع از دست مي‌‌دهد در حالي که دانه‌‌هاي هل با پوست مي‌‌تواند طعم‌دار و موثرتر باشد. مصرف هل مي‌‌تواند در کارايي کبد، معده و روده و اشتها مفيد باشد. در آلمان از اين ادويه براي تسکين سرفه، برونشيت، کاهش تب، کاهش التهاب دهان و حلق، رفع مشکلات کبد و کيسه صفرا، تقويت سيستم ايمني و در جهت کاهش عفونت استفاده مي‌‌شود. در طب سنتي، از هل مانند دارچين در درمان مشکلات گوارشي استفاده مي‌‌شود. برخلاف دارچين مصرف هل در دوران بارداري خطري ندارد و حتي مي‌‌تواند باعث تسکين بيماري صبحگاهي شود. 

 

خاصيت دارچين

 دارچين براي پيشگيري از سرما و گرم نگه داشتن دست‌‌ها و پاها‌ مفيد است

 
دارچين
از لحاظ پزشکي، دارچين يک گرم کننده مي‌‌باشد. براي پيشگيري از سرما و گرم نگه داشتن دست‌‌ها و پاها‌يي که هر لحظه احساس سرما مي‌‌کنند انتخاب خوبي است. يک فنجان چاي دارچين تشکيل شده از چوب دارچين و يا ريختن يک قاشق چاي خوري پودر دارچين در يک ليوان آب جوش راه خوبي براي پيشگيري از آنفلوانزا در زمستان است. يک فنجان چاي دارچين مي‌‌تواند درد‌‌هاي قاعدگي را آرام کند، درد مفاصل را تسکين دهد و همچنين احساس پري بعد از يک وعده غذايي را کمتر کند، کمک به هضم بهتر غذا نمايد و از ريفلاکس جلوگيري کند. مصرف منظم چاي دارچين مي‌‌تواند باعث قوي‌تر شدن لثه‌‌ها شود و خاصيت آنتي اکسيداني قوي دارد. ناگفته نماند در هند از چاي دارچين براي درمان تهوع و استفراغ استفاده مي‌‌شود. در دوران بارداري و افرادي که دچار زخم معده يا روده هستند بايد از مصرف دارچين دوري شود. زيرا مي‌‌تواند باعث ايجاد علائمي گردد بدين صورت که سيستم عصبي مرکزي را تحت تاثير قرار داده و باعث ايجاد خواب آلودگي و يا افسردگي و در موارد حادتر باعث تاکيکاردي مي‌‌شود.

 

خاصيت زيره سياه

از دانه‌‌هاي زيره جهت درمان سرماخوردگي، برونشيت و سندروم روده استفاده مي‌‌شود

 

 زيره سياه
دانه‌‌هاي زيره گرم، شيرين و تند مي‌‌باشد و خواص زيادي دارد از جمله:

1. علاوه بر خواص دارويي، دانه‌‌هاي زيره ارزش غذايي دارند و حاوي نوترينت‌‌ها، مينرال‌‌هايي چون آهن، مس، کلسيم، پتاسيم، منگنز، سلنيم، روي، منيزيم ، ويتامين‌‌هاي A، E، C و گروه B و آنتي اکسيدان مي‌‌باشند.

2. دانه‌‌هاي زيره منابع غني فيبر رژيمي مي‌‌باشند. 100 گرم آن 38 گرم (ميزان توصيه شده دريافتي روزانه) فيبر بدن را تامين مي‌‌کند.

3. دانه‌‌هاي زيره حاوي آنتي‌اکسيدان‌‌هاي قوي از جمله کاروتن، گزانتين، زآگزانتين مي‌‌باشد. اين ترکيبات از بدن در مقابل راديکال‌‌هاي آزاد حفاظت مي‌‌کنند بنابراين بدن را در مقابل سرطان، عفونت و ساير بيماري‌‌ها محفوظ مي‌‌دارند.

4. از دانه‌‌هاي زيره جهت درمان سرماخوردگي، برونشيت و سندروم روده تحريک پذير استفاده مي‌‌شود.   

 

خاصيت جوز هندي

جهت کاهش درد‌‌هاي روماتيسمي جوز هندي مصرف کنيد

 

جوز هندي

در طب سنتي از جوز در درمان اسهال، التهاب غشاي موکوسي، نفخ و استفراغ استفاده مي‌‌شود. در چين از اين ادويه براي تسکين سردرد، کاهش تب، از بين بردن ضعف و ناتواني استفاده مي‌‌شود. ناگفته نماند روغن اين ادويه جهت کاهش درد‌‌هاي روماتيسمي توصيه مي‌‌شود.   

 

خاصيت زنجبيل

براي رفع درد و کاهش تب  از جوشانده زنجبيل استفاده کنيد

 

زنجبيل
زنجبيل يک ادويه است که مي‌تواند براي درمان بسياري از مشکلات استفاده شود و براي فصل زمستان مي‌تواند بسيار مفيد باشد چون بيشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگي، عفونت هاي سينوسي و آنفلوانزا هستيم.

ميکروب‌ها و ويروس‌ها مسري هستند و بيماري را به ديگران منتقل مي‌کنند و در مکاني که افرادي دچار سرماخوردگي باشند، ويروس‌ها مي‌توانند بيماري را به افراد ديگر منتقل کنند. پيشگيري بهترين کار است و در اين صورت 50 درصد از بروز بيماري‌ها کاهش پيدا مي‌کند؛ اگر افراد قبل از اينکه دچار سرماخوردگي شوند، بدن خود را ايمن کنند، از بروز سرماخوردگي پيشگيري کرده‌اند. مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها موجب تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شود همچنين استراحت يکي از عوامل مهمي است که ايمني بدن را افزايش مي‌دهد؛ کم‌خوابي نيز‌ بر سيستم ايمني بدن تأثير مي‌گذارد.

اگر افراد دچار سرماخوردگي شدند، براي رفع درد و کاهش تب مي‌توانند از جوشانده زنجبيل استفاده کنند.

زنجبيل داروي گياهي ضد سرماخوردگي است و طبيعتي گرم دارد و براي برطرف کردن عوارض سرماخوردگي بسيار مفيد است. از زنجبيل قطره‌اي صنعتي ساخته شده که اثر آن بسيار بهتر است و سريع جذب مي‌شود.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن