ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289701
ترکيه آماده تغيير نظام مي‌شود/ تصويب پيش‌نويس لايحه تغيير نظام در پارلمان
تاریخ انتشار : 1395/10/11 10:11:51
نمایش : 344
پارلمان ترکيه پيش‌نويس لايحه تغيير نظام اين کشور از پارلماني به رياستي را تصويب کرده و بهار سال آينده طي يک رفراندوم به راي گذاشته مي‌شود.
  

به گزارش زنگ خبر به نقل ازخبرگزاري دانشجو، کميسيون قانون اساسي پارلمان ترکيه بعد از دريافت پيش‌نويس طرح تغيير قانون اساسي و نظام اين کشور از سوي دولت، امروز (جمعه) آن را تصويب کرد.

 

منابع پارلماني مي‌گويند اين کميسيون در جلسه‌اي که 17 ساعت به درازا انجاميد، اين طرح را بررسي کرده و در بامداد روز جمعه کلیّت آن را تصويب کرد. پيش‌نويس اصلي ارائه شده داراي 21 بند بود که طرح تصويبي، به 18 بند کاهش داده شد.

 

مباحثه بر سر اين پيش‌نويس از ماه ژانويه 2017 در صحن علني پارلمان ترکيه آغاز خواهد شد تا در صورت موافقت، دستور برگزاري رفراندوم صادر شد.

 

به نوشته خبرگزاري «رويترز» بعد از اين راي پارلمان، دولت ترکيه احتمالا در بهار سال آينده رفراندومي را براي تغيير قانون اساسي و نظام اين کشور از پارلماني به رياستي برگزار خواهد کرد که در صورت راي آوردن، به «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور اين کشور اختيارات بيشتري اعطا خواهد کرد.

 

دولت اردوغان و حزب «عدالت و توسعه» به رهبري «بينالي ايلديريم» نخست وزير ترکيه، با به دست آوردن حمايت احزاب اپوزسيون از جمله «جمهوري‌خواه خلق» و «جنبش ملي‌گرا» توانستند پيش‌نويس تغيير نظام اين کشور را به پارلمان ارائه کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن