ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289715
رسوايي بزرگ در چين/ ۴۵ نماينده فاسد کنگره خلق اخراج شدند
تاریخ انتشار : 1395/10/15 08:11:13
نمایش : 305
تازه‌ترين آمارها نشان مي‌دهد که به دليل دست داشتن ۴۵ تن از نمايندگان کنگره ملي خلق چين در رسوايي خريد راي جهت راهيابي به کنگره، از مجلس اين کشور اخراج شده‌اند.
 


 

به گزارش زنگ خبر به نقل از خبرگزاري دانشجو، رسوايي خريد راي که يکي از مصداق هاي فساد مالي و تلاش براي حضور در کنگره ملي چين محسوب مي شود، از سال 2013 ميلادي مسئولان قضايي چين را نسبت به اين مسائل هوشيار کرد؛ زماني که مشخص شد شماري از نمايندگان پارلمان محلي در شمال شرق چين با دادن رشوه به جمع اعضاي کنگره ملي خلق پيوسته اند.

 

اين رسوايي نيز که هم اکنون در کنار فساد مالي ديگر مقامات سياسي و نظامي در حال تبديل شدن به موضوعي بسيار نگران کننده براي رهبران حزب حاکم است، باعث شده ‌در چهار سال گذشته مبارزه جدي با فساد از سوي دولت «شي جين پينگ» رئيس جمهوري خلق چين با شدت بيشتري دنبال شود.

 

کنگره ملي خلق چين بلندپايه ترين مرجع قانونگذاري در اين کشور است و راهيابي فساد به آن يک خطر بزرگ براي کشور به حساب مي آيد.

 

مبارزه جدي با پديده فساد در ميان نمايندگان کنگره خلق چين باعث شده تا بر اساس گزارش روزنامه ساوت چاينا تعداد آنان به 108 نفر کاهش يافته و از 2 هزار و ۹۸۷ نماينده در سال 2013 ميلادي به 2 هزار و ۸۷۹ نفر در حال حاضر برسد.

 

اين رسانه هنگ کنگي در آخرين گزارش خود اعلام کرده است که مبارزه فراگير «شي» با فساد، شمار نمايندگان اين دوره پارلمان را به شکل قابل توجهي کاهش داده است.

 

گزارش مي افزايد: اگر چه برخي از نمايندگان در اين مدت فوت شده اند اما آمارها نشان مي دهد که دستکم ۴۵ نفر از آنان در رسوايي خريد راي دست داشته و از پارلمان اخراج شده اند.

 

اين نشريه مي نويسد، طبيعتا پارلمان چين هيچ برخوردي با حزب حاکم کمونيست در زمينه کاهش شمار نمايندگان نخواهد داشت زيرا اين نمايندگان اخراجي و برکنار شده از اعضاي حزب حاکم بوده اند.

 

موضوع فساد در ميان نمايندگان کنگره حتي باعث شد تا شهريور ماه سالجاري جلسه ويژه اي را اعضاي حزب و کنگره ملي خلق تشکيل داده و به بررسي اينگونه رسوايي ها در ميان نمايندگان بپردازند.

 

در پايان اين جلسه که به استان «ليائونينگ» در شمال شرق چين و به راهيابي نمايندگان اين منطقه به کنگره اختصاص داشت، اعلام شد: نزديک به دو سوم از نمايندگاني که به پارلمان محلي استان راه يافته بودند ضمن خلع کرسي؛ ديگر در مجلس حضور ندارند و تحت پيگرد حقوقي قرار گرفته اند.

 

«ساوت چاينا» يادآور مي شود که براي خريد کرسي ها توسط نمايندگان فاسد، آنها ميليون ها يوان در سال هاي اخير پرداخت کرده اند و بعضا براي هر رايي به منظور کسب يک کرسي مجلس بين ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار پرداخت شده است.

 

اجلاس سالانه مجلس (کنگره ملي خلق) چين که بزرگترين رويداد سياسي اين کشور محسوب مي شود، پنجم ماه مارس امسال در شهر پکن با حضور نزديک به سه هزار نماينده برگزار شود و گزارش دولت در آن قرائت خواهد شد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن