ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289716
پيشنهادات انديشکده اسرائيلي به ترامپ براي وادار کردن ايران به نقض برجام
تاریخ انتشار : 1395/10/15 08:13:17
نمایش : 304
يک انديشکده اسرائيلي در گزارشي سه پيشنهاد به ترامپ ارائه کرده تا از طريق آن‌ها ايران طرف برهم‌زننده برجام باشد.
  

به گزارش زنگ خبر به نقل ازخبرگزاري فارس، انديشکده صهيونيستي «مرکز امور عمومي جروزالم» (Jerusalem Center For Public Affairs) در گزارشي به ارائه سه پيشنهاد براي دونالد ترامپ رييس‌جمهور جديد آمريکا در زمينه توافق هسته‌اي ايران پرداخت و به او توصيه کرده است که به نحوي عمل کند که ايران طرف بر هم‌زننده توافق هسته‌اي باشد.

در اين مطلب آمده است: طي رقابت‌هاي انتخاباتي، دونالد ترامپ تائيد کرد که بلافاصله پس از ورود به کاخ‌سفيد، توافق هسته‌اي فاجعه‌بار با ايران را به «مذاکره مجدد» خواهد گذاشت. (مايک پنس، معاون ترامپ نيز از پاره‌کردن اين معامله صحبت مي‌کرد.) بااين حال، ترامپ به اين مساله نپرداخته و برخي نيز معتقدند مواضع وي احتمالا تغيير کند؛ رهبران اسرائيلي در اين باره مي‌گويند: «آنچه در راس قدرت انجام مي‌شود با آنچه در رقابت‌هاي انتخاباتي عنوان مي‌گردد، متفاوت است.»

 

رييس‌جمهور منتخب در واقع سه گزينه در اين زمينه پيش‌رو دارد:

  1. به توافق دست نزند، اما تلاش‌ها براي اطمينان از پايبندي ايران به توافق را تشديد کنند (از طريق اقدامات اطلاعاتي بيشتر و عزمي قويتر در برابر عملکرد ايران). کساني که از اين گزينه حمايت مي‌کنند دو دسته هستند: در يک سو، کساني که فکر مي‌کنند اين توافق بهترين چيزي است که مي‌توانست محقق شود (برخي از اين افراد حقيقتا تصور مي‌کنند اين توافق مانع دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي در طول زمان خواهد شد). از نقطه‌نظر اين افراد، با بازگشايي دوباره پرونده توافق، ايالات‌متحده موجب خلل در اتحادي بين‌المللي مي‌شود، به خصوص اکنون که اروپايي‌ها، روس‌ها و چيني‌ها روابط اقتصادي عميقي با ايران پيدا کرده‌‌اند. در سويي ديگر، حاميان ديگري وجود دارند که معتقدند نظارت‌هاي پيشرفته احتمالا ايران را در معرض نقض توافق قرار مي‌دهد. اين کار به نوبه خود تجديد تحريم‌ها را توجيه مي‌کند، بدون آنکه ايالات‌متحده نخستين طرف نفي‌کننده توافق باشد.
  2. به توافق دست نزند، بلکه تحريم‌ها در موضوعات غيرهسته‌اي را تشديد نمايد. در اين گزينه‌، هدف اعمال فشار بر تلاش‌هاي ايران در توسعه موشک‌هاي دوربرد و محدودسازي توانايي اين کشور در بهره‌برداري از امتيازي است که دولت اوباما در اين توافق واگذار کرده است؛ اينکه نفوذ خود را در منطقه افزايش دهد (برخي خواهان اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه حمايت ايران از تروريسم و نقض حقوق بشر هستند). بر اساس اين سناريو، ايران بايد فعاليت‌هاي دردسرساز خود را متوقف نمايد. اين کار ممکن است موجب خشم طرف ايراني و در نتيجه نقض برجام شود و در مقابل، اين امکان را به آمريکا مي‌دهد که توافق هسته‌اي را نفي کند بدون آنکه مسئوليتش را بر عهده بگيرد.
  3. از ايران براي بازگشايي مجدد پرونده توافق و حضور در مذاکرات مجدد درخواست به عمل آيد. از منظر قانوني هيچ مشکلي در اين زمينه وجود ندارد چرا که تعهد ايالات‌متحده به برجام بر اساس حکم رياست‌جمهوري است. از ديدگاه ايالات‌متحده، اين توافق يک پيمان بين‌المللي نيست. رييس‌جمهور جديد مي‌توانست اعلام کند که اگر ايران مخالف مذاکره مجدد توافق باشد واشنگتن آن را نفي کرده و تحريم‌هاي ثانويه را بار ديگر اعمال خواهد کرد (تحريم‌هايي که برخي از آنها در وهله نخست نيز هرگز لغو نشده و فقط به حالت تعليق درآمده که با راي اخير کنگره به مدت 10 سال ديگر نيز تمديد گرديد).

اين بدان معناست که ايالات‌متحده روابط اقتصادي خود با هر نهادي که در حال تجارت با ايران است، مسدود مي‌نمايد؛ (طبيعتا) شرکت‌ها و بانک‌هاي اروپايي به اين وضعيت واکنش نشان خواهند داد. اين رويکرد، توافق هسته‌اي ايران را تهديدي براي امنيت جهان دانسته، باتوجه به اينکه گفته مي‌شود ايران توانايي ساخت زرادخانه هسته‌اي عظيم را طي 9 الي 14 سال آينده دارد.

چنين اقدامي مي‌تواند موجبات اختلاف با اروپايي‌ها، روسيه و چين را فراهم و زمينه‌ساز تنش و حتي رويارويي با ايران شود؛ ايران ممکن است توافق را نقض و حتي براي توليد سلاح هسته‌اي تحريم شود. با اين حال، موضع‌گيري قاطع از سوي دولت جديد قطعا مي‌تواند ايراني‌ها را بترساند. درحال حاضر، پرواضح است که ديدگاه خروج از توافق گزينه چندان مطلوبي نيست.

 

بدترين توافق تاريخ ايالات‌متحده

ترامپ چه خواهد کرد؟ به نظر مي‌رسد بهترين گزينه از نظر وي مذاکره مجدد توافق است. چنين انتخابي احتمالا با ديگر جنبه‌هاي رويکرد سياست خارجي ترامپ به ويژه در خاورميانه هماهنگ خواهد بود. اوباما در مذاکره با ايران قدرت ايالات‌متحده بعنوان اهرم اصلي را تعبير نکرده است. در عوض با روحاني و همراهان وي در جهان تشيع و اخوان‌المسلمين در ميان اهل‌سنت بعنوان شرکاي مورد قبول خود رفتار کرده است.

اين بازيگران در حال حاضر خواهان رويارويي مستقيم با غرب نبوده بلکه خواهان تغيير نظم جهاني هستند. ترامپ بر خلاف اوباما به دنبال تقويت روابط با متحدان طبيعي آمريکا مانند اسرائيل يا برخي کشورهاي عربي ازجمله اردن، عربستان سعودي و مصر است. وي همچنين در پي جلوگيري از اصطکاک‌هاي غيرضروري با روسيه است. ترامپ اين آمادگي را دارد که از منافع حياتي آمريکا (جلوگيري از هسته‌اي شدن ايران و محدودسازي اقدامات اين کشور در منطقه) دفاع کرده و نشان دهد ايالات‌متحده هنوز يک ابرقدرت است.

در عين حال ايران تلاش مي‌کند حداکثر بهره برداري را از واپسين روزهاي حضور اوباما در کاخ‌سفيد انجام دهد؛ از انعقاد قراردادهاي نفتي گرفته تا کمک به ارتش سوريه براي آزادي حلب و ارسال تسليحات به حزب‌الله لبنان. اين بدان معناست که اسرائيل براي مقابله با اين اقدامات دست بکار شود.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن