ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289717
آيا بي‌بي‌سي با «فيک نيوز» بدنبال نجات آرش صادقي است؟ +عکس
تاریخ انتشار : 1395/10/15 08:18:19
نمایش : 310
بي‌بي‌سي فارسي با مانور بر روي «فيک نيوز» يا اخبار جعلي که در شبکه‌هاي مجازي منتشر مي‌شود، به دنبال مديريت ماجراي اعتصاب غذاي آرش صادقي است تا بتواند آرزوي شبکه‌سازي، تحريک و هدايت اعتراضات در جامعه ايران را محقق کند. 

به گزارش زنگ خبر به نقل از مشرق- حواشي ايجاد شده در مورد آرش صادقي زنداني امنيتي و اعتصاب غذايش را مي‌توان يک نمونه روشن از سر و صداهاي رسانه‌اي دانست که با مديريت پشت پرده برخي شبکه‌هاي ماهواره‌اي فارسي‌زبان خارج‌نشين توانسته تا حدي توجهات را به خود جلب کند.

يکي از پرکارترين رسانه‌هاي ماهواره‌اي در پروژه آرش صادقي بي‌بي‌سي است که دقيقاً مطابق با روش مديريتش در حوادث فتنه 88 وارد ميدان شده و سعي دارد با سر و صداي زياد به تحريک بخش‌هايي از جامعه ايران، بخصوص نسل جوان بپردازد.

نگاهي به عملکرد بي‌بي‌سي در مورد آرش صادقي نشان مي‌دهد که اساساً اين شبکه انگليسي براي اين پروژه کارويژه‌اي خاص در نظر گرفته و روزانه در بخش‌هاي مختلف خبري خود سعي دارد تا اين مسئله را در بالاترين درجه حساسيت حفظ کند و از خلال آن براي تحريک و واکنش مخاطبانش اقدام نمايد؛ اين مسئله را مي‌توان به خوبي در سايت بي‌بي‌سي فارسي هم مشاهده کرد که اخبار مرتبط به آرش صادقي از فراواني بالايي برخوردار است. بررسي مهم‌ترين مشخصه‌هاي پروژه آرش صادقي در بي‌بي‌سي ابعاد بيشتري از اين پروپاگانداي انگليسي را نمايان مي‌کند.

 
 نگاهي به عملکرد بي‌بي‌سي در مورد آرش صادقي نشان مي‌دهد که اين رسانه بخش‌هاي مختلف خبري خود سعي دارد تا اين مسئله را در بالاترين درجه حساسيت حفظ کند
 
 

طراحي فضاي مظلوم‌نمايي

تقريباً همه گزارشات بي‌بي‌سي در مورد آرش صادقي و اعتصاب غذايش القاي فضاي حقوق‌بشري و مظلوم‌نمايي را در نظر گرفته و به همين جهت تقريباً خبري از نقد و بررسي‌هاي سياسي، حقوقي، علمي و پزشکي که بنا به مقتضيات منافع و اهداف اين شبکه و ژست‌هاي مربوط به آن اتخاذ مي‌شود، نيست. به عبارت ديگر نقطه کانوني خبرها و گزارشات هيچ‌گاه به سوي جرائم مربوط به صادقي و همسرش نرفته و پيوسته سعي دارد از منظر انساني در معرض مرگ که به خاطر آرمانش مي‌جنگد! به موضوع نگاه کند. اين در حالي است که بررسي‌هاي حقوقي، واکاوي مستندات و جنبه‌هاي سياسي و امنيتي جرائم صادقي و همسرش، به هر حال حتي در فضاي يکجانبه نگري اين شبکه با شبهات و نقاط کوري همراه خواهد بود که باعث پس زدم مخاطبان مي‌گردد. از همين رو همه گزارشات اين شبکه به شدت از وارد شدن به بحث‌هاي حقوقي و حتي علمي فرار مي‌کند.

 
نقطه کانوني خبرها و گزارشات بي‌بي‌سي فارسي هيچ‌گاه به سوي جرائم مربوط به صادقي و همسرش نرفته و پيوسته سعي دارد از منظر انساني در معرض مرگ که به خاطر آرمانش مي‌جنگد! به موضوع نگاه کند 
 
 

بي‌بي‌سي حتي در بررسي ابعاد مختلف ماجرا بايد مسائلي مربوط به حمايت گلرخ ايرايي از گروه پژاک در صفحه فيسبوکش را پاسخ دهد؛ گروهکي تروريستي که تا کنون صدها زن، مرد وکودک هموطن‌مان را به شهادت رسانده است.

عبور از مرزهاي علم پزشکي!

شتاب پروژه اعتصاب غذاي آرش صادقي در فضاي رسانه‌اي و سر و صداهاي مربوط به آن باعث شده تا متاسفانه برخي مخاطبان در برابر برخي ادعاهاي دروغين که مرزهاي علم پزشکي را نيز دچار تغيير و تحول نموده، واکنش نشان ندهند. در همين مورد خاص علم پزشکي اينطور توضيح مي‌دهد که بدن يک انسان معمولي در صورت عدم دريافت مواد غذايي بعد از 14 روز وارد مرحله تجزيه ماهيچه‌ها (کاتابوليز) براي زنده‌ماندن مي‌شود؛ بعد از حدود 25 تا 28 روز 20 درصد از وزن خود را از دست مي‌دهد و ايستادن را براي انسان بسيار مشکل و حتي غير ممکن مي‌سازد و در اين حالت بسياري از اندام‌ها مانند چشم از کنترل مغز خارج مي‌شوند؛ بعد از حدود 40 روز شنوايي و حواس و تمرکز نيز از دست مي‌رود (در اين مرحله امکان گفتگو و ارسال پيام غير ممکن است)؛ و در نهايت در روزهاي 45 و حتي چند ساعت بعد از آن ايست قلبي و مرگ رخ مي‌دهد.

در اين موضوع حتي نمونه‌ استثنا نيز غير قابل تصور است، اما پيام به مسئولان زندان و خانواده و اطرافيان از داخل زندان بعد از 30 روز اعتصاب غذا، آنهم براي شخصي که در عکس‌هاي منتشر شده قبل از زندان، ظاهر ضعيفش کاملاً نمايان است و از آن مهم‌تر زنده ماندن در روز 70‌ام، ديگر به نوعي جابه‌جايي مرزهاي علم در پزشکي محسوب مي‌شود.

 
 پيام به مسئولان زندان و خانواده و اطرافيان از داخل زندان بعد از 30 روز اعتصاب غذا، آنهم براي شخصي که در عکس‌هاي منتشر شده قبل از زندان، ظاهر ضعيفش کاملاً نمايان است و از آن مهم‌تر زنده ماندن در روز 70‌ام، ديگر به نوعي جابه‌جايي مرزهاي علم در پزشکي محسوب مي‌شود
 
 

اين هم از جنبه هاي جالب بي‌بي‌سي است که نه تنها براي خودش اين توانايي عجيب آرش صادقي سوال نيست، بلکه هيچ‌گاه در صدد توضيح به مخاطبانش هم بر نمي‌آيد.

مديريت همه ابعاد ماجرا

همانطور که گفته شد، بي‌بي‌سي در پروژه آرش صادقي درواقع نقش رهبري يک جريان را دارد و سعي مي‌کند مشابه با حوادث بعد از انتخابات 88 اقدام نمايد. در اين ميان رفتارهاي اين شبکه نشان مي‌دهد که با رصد ابعاد مختلف ماجرا سعي دارد پاسخ‌هاي معدود رسانه‌هاي داخل ايران به ماجراي صادقي را نيز مديريت کند و هرگونه شبهه در مورد جرياني که بي‌بي‌سي سعي دارد آن را حرکتي جهاني القا کند را پاسخ دهد.

در اين ميان برخي از رسانه‌هاي داخلي با بررسي‌هاي خود پرده از فيک بودن (جعلي) اکثر حساب‌هاي توئيتري که باعث ترند جهاني شدن هشتک آرش را نجات دهيد، شده بودند، برداشتند. در اينجا دوباره نقش بي‌بي‌سي با گزارشي تحت عنوان «آرش صادقي، زنداني سياسي ترند اول جهاني در توييتر شد» آغاز شد و سعي کرد با نمايش حدود 10 تا 12 عکس از دست‌هاي کاربران توئيتر که بر آن نوشته بودند، «ما ربات نيستيم»، ثابت کند که مسئله فيک بودن حساب‌هاي توئيتري صحت ندارد.

در صفحه فيسبوک منتسب به گلرخ ايرايي، عکس "زينب جلاليان" يکي از اعضاي گروه تروريستي پژاک نقش بسته است
 
 
بي‌بي‌سي فارسي در حالي روي طوفان توئيتري مانور مي‌دهد که از مدت‌ها پيش نرم‌افزارهاي ساخت سياهي لشکر مجازي در فضاي شبکه‌هاي اجتماعي مجازي توليد شده است و کشورهايي مانند آمريکا و رژيم صهيونيستي از آن استفاده مي‌کنند. براي اطلاعات بيشتر گزارش مشرق با عنوان «ساخت سياهي لشکر مجازي توسط ارتش آمريکا» را بخوانيد.
 

نتيجه‌گيري بي‌بي‌سي از پروژه آرش صادقي

در نهايت با يک رصد ساده مي‌توان نتيجه‌گيري بي‌بي‌سي از پروژه آرش را اينگونه توضيح داد که اين رسانه انگليسي همه سعي‌اش بر اين است تا القا کند که با فشار افکار عمومي مي‌توان بر تصميمات دستگاه قضايي ايران تأثير گذاشت و اين تجربه مي‌تواند در دستور کار کاربران شبکه‌هاي اجتماعي و کلاً مخاطبان بي‌بي‌سي قرار گيرد؛ اين در واقع همان آرزوي شبکه‌سازي و تحريک و هدايت اعتراضات در جامعه ايران است که پتانسيلي قابل استفاده در آينده و بزنگاه‌هاي سياسي را در دستان اين شبکه قرار مي‌دهد. تيتر برخي گزارشات چند روز اخير بي‌بي‌سي به خوبي مؤيد اين مطلب هستند؛ تيترهايي از قبيل: «آيا طوفان توئيتري و کمپين در شبکه‌هاي مجازي مي‌تواند تأثيري در وضعيت زندانيان سياسي داشته باشد؟»

اما در همين زمينه هم واقعيت ماجرا اين است که اساساً آن آيدي‌هاي فيک (جعلي) نمي‌توانند شبکه فعال و معترضي را براي بي‌بي‌سي در آينده ايجاد کنند. نمونه آن هم تجمع مقابل زندان اوين در دو روز گذشته است که بي‌بي‌سي نتوانست عکس‌هايي با نماي باز را به دليل تعداد نفرات کم از آن منتشر نمايد.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن