ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289723
آب انار خوشمزه و خواص جادويي اش!
تاریخ انتشار : 1395/10/15 08:31:00
نمایش : 588
امروزه مطالعات بسياري در مورد فوائد آب انار براي سلامتي انجام گرفته و نشان دهنده نقش آن در کمک به پيشگيري از سرطان، تقويت سيستم ايمني و کمک به باروري بوده است.
 


آب انار حاوي بيش از ۱۰۰ ترکيب گياهي (فيتوکميکال) است و همچنين ميوه آن از هزاران سال پيش به دليل خواص درماني مورد استفاده بوده است.

امروزه مطالعات بسياري در مورد فوائد آب انار براي سلامتي انجام گرفته و نشان دهنده نقش آن در کمک به پيشگيري از سرطان، تقويت سيستم ايمني و کمک به باروري بوده است.
 
 خواص شگفت‌انگيزِ آب انار

سايت هلث لاين در اين مقاله به برخي از خواص آب انار طبيعي اشاره کرده که به شرح زير است:

حاوي آنتي‌اکسيدان‌ها: دانه‌هاي انار رنگ قرمز خود را از پلي فنول‌ها مي‌گيرند. اين ترکيب‌ها آنتي اکسيدان‌هاي قوي هستند. آب انار حاوي سطح بالايي از آنتي اکسيدان‌هاست که نسبت به آبميوه‌هاي ديگر بيشتر است.

آنتي اکسيدان‌هاي موجود در آب انار مي‌تواند به از بين بردن راديکال‌هاي آزاد، حفظ سلول‌ها از آسيب‌ديدگي و کاهش التهاب کمک کند.

حاوي ويتامين C: آب هر عدد ميوه انار بيش از ۴۰ درصد نياز روزانه فرد به ويتامين C را تامين مي‌کند. ويتامين C هنگام پاستوريزه کردن ماده خوراکي تجزيه مي‌شود و به همين دليل مصرف آب انار تازه و خانگي توصيه مي‌شود.

پيشگيري از سرطان: محققان در بررسي‌هاي خود مشاهده کردند آب انار مي‌تواند به توقف رشد سلول‌هاي سرطان پروستات کمک کند. با اين حال به رغم انجام مطالعات متعدد در مورد تاثير آب اين ميوه بر سرطان پروستات نتايج به دست آمده قطعي نيستند.

محافظ در برابر آلزايمر: آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در آب انار و غلظت بالاي آنها، پيشرفت بيماري آلزايمر را کند کرده و از توان ذهني و حافظه حفاظت مي‌کند.

کمک به هضم غذا: آب انار التهاب روده‌ها را کاهش داده و سيتسم گوارش را تقويت مي‌کند. همچنين اين ماده خوراکي براي بهبود علائم بيماري کرون، کوليت زخمي و ديگر بيماري‌هاي روده ملتهب مفيد است.

خاصيت ضد التهابي: آب انار ماده ضد التهاب قوي است که همانطور که گفته شد دليل آن وجود سطح بالايي از آنتي اکسيدان‌ها است. آب انار همچنين مي‌تواند به کاهش التهاب در تمامي اعضاي بدن کمک کند و مانع از استرس اکسيداتيو مي‌شود.

ضد آرتريت: فلاونول‌هاي موجود در آب انار مي‌تواند به از بين بردن التهابِ موثر در بروز استئوآرتريت و آسيب ديدن بافت غضروفي کمک کند. به تازگي تحقيقاتي در مورد تاثيرات و فوائد اين آبميوه براي پوکي استخوان، آرتريت روماتوئيد، ديگر انواع آرتريت و التهاب مفصلي انجام گرفته است.

بيماري قلبي: آب انار از سالم‌ترين آبميوه‌ها براي سلامت قلب است که علاوه بر قلب از رگ‌ها هم حفاظت مي‌کند. نتايج يک مطالعه نشان مي‌دهد اين آبميوه جريان خون را بهبود داده و رگ‌ها را در برابر سفت شدن حفاظت مي‌کند، اما انار در برابر داروهاي کاهش کلسترول و فشار خون همچون استاتين‌ها واکنش منفي نشان مي‌دهد.

کاهش فشار خون: نوشيدن روزانه آب انار به کاهش فشار خون سيستوليک کمک مي‌کند. هرچند لازم است مطالعات بيشتري انجام شود تا مشخص شود آيا آب انار مي‌تواند مجموع فشار خون را در طولاني مدت کاهش دهد.

ضد ويروس: آب انار مي‌تواند از بيماري‌ها پيشگيري کند و با آلودگي‌ها مقابله مي‌کند. همچنين بررسي‌هاي آزمايشگاهي حاکي از تاثيرات آنتي باکتريال و ضد ويروسي اين نوشيدني پرخاصيت است.

حاوي انواع ويتامين‌ها: علاوه بر ويتامين C و E آب انار منبع خوبي از پتاسيم، ويتامين K و اسيد فوليک است.

تقويت حافظه: نوشيدن روزانه آب انار قدرت حافظه و يادگيري را تقويت مي‌کند.

تاثير در قدرت باروري: وجود آنتي اکسيدان‌ها و قابليت تاثيرگذاري اين نوشيدني بر استرس اکسيداتيو بر تقويت قدرت باروري کمک مي‌کند.

تقويت استقامت و عملکرد ورزشي: آب انار ممکن است تقويت کننده جديدي براي عملکرد ورزشي باشد. اين آبميوه به کاهش درد و تقويت بازيابي قدرت بدني کمک کند.

درمان ديابت: انار داروي سنتي براي درمان ديابت در خاورميانه و هند بوده است. در حالي که اطلاعات بسياري در مورد تاثيرات انار بر ديابت وجود ندارد اما مي‌تواند به کاهش مقاومت انسولين و پايين آمدن قند خون کمک کند.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن