ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289727
پس از 649 روز اسارت صيادان بلوچ؛
آزادي تنها 4 صياد ايراني از دست دزدان دريايي/ نقش معتمدين محلي پر رنگ تر از ديپلماسي دولت!
تاریخ انتشار : 1395/10/16 07:46:18
نمایش : 303
استاندار سيستان و بلوچستان از فراهم شدن زمينه آزادي 4 نفر از صيادان ربوده شده در سومالي توسط معتمدين محلي خبر داد.
 

 

به گزارش زنگ خبر به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛  بهمن 93 لنچ صيادي ابراهيم فروزانفر با 20خدمه همراه ناخدا جمال‌الدين دهواري براي ماهيگيري راهي آب‌هاي آزاد شد تا يک ماهه بازگردد، اما  6 فرودين ماه 94 در راه بازگشت به دست دزدان دريايي سومالي که کمين کرده اند گرفتار مي شوند.

پس از آن بر اساس خبر ها ۸ نفر از اين صيادان به علت شکنجه‌هاي جسمي دزدان دريايي سوماليايي کشته. ۴ نفر از آنها به کمک دولت سومالي موفق به فرار و يک نفر به تنهايي از دست دزدان دريايي فرار مي کند و بعد از چند روز پياده‌روي به وسيله دولت سومالي به ايران باز مي گردد اما هنوز 8 تن از صيادانان ايراني در چنگال دزدان دريايي اسير هستند.
پس از بازتاب گسترده مرگ صيادان توسط رسانه ها علي اوسط هاشمي استاندار سيستان و بلوچستان پس از 600 روز و زير بار فشار سکوت خود در خصوص اسارت صيادان بلوچ شکست و آن را به مسائل سياسي گره زد.

زمينه آزادي 4 نفر از صيادان ربوده شده در سومالي
وي در پست فيسبوکي خود نوشت که تلاش استانداري به نحوي بوده که کميته هاي زير مجموعه دولت و دييرخانه شوراي امنيت کشور را هم نسبت به اين مهم فعال نموده هر چند انچه مهم و موثر در حال أعضاي خانواده اين عزيزان مي باشد تلاش براي ازادي است که بي شک نقش نهادهاي مردمي و فعال در ارتباط با نهادهايي که بخصوص در کشور نمايندگي دارند را هم نبايد ناديده انگاشت بخصوص نفوذ کلام اعتبار وزير محترم خارجه جمهوري اسلامي ايران جناب اقاي دکتر ظريف که در ارتباط با همتايان خود مي تواند به اين خواست هم ويژه عنايتي را مبذول فرمايند.

کشته شدن 8 نفر توسط دزدان دريايي
علي اي حال فشارهاي رسانه اي ادامه داشت تا اينکه صبح امروز استاندار سيستان و بلوچستان خبر از فراهم سازي زمينه هاي آزادي 4 نفر از صيادان ربوده شده در سومالي توسط معتمدين محلي داد و گفت: درباره آخرين پيگيري‌هاي به‌عمل آمده توسط دستگاه‌هاي استاني و ملي نسبت به بازگرداندن هر 30 نفر صيادان ايراني که توسط دزدان درياي سومالي ربوده شده بودند، متأسفانه 8 نفرشان کشته شده‌اند و 22 نفر اکنون در اختيار دزدان دريايي سومالي هستند.
وي ادامه داد: تلاش کرده‌ايم آن بخشي از عزيزاني که در اين حادثه سرنوشت‌شان با مرگ رقم خورده بتوانيم از خانواده‌شان حمايت کافي داشته باشيم، همچنين از خانواده آنهايي که سرپرست‌شان همچنان در اسارت هستند، همچنين از کمک‌هايي که بتواند در اين شرايط سخت، بخشي از آلام آنها را پوشش دهد، دريغ نخواهند شد، هرچند توقع مطلوب آنها آزادي عزيزانشان است.
استاندار سيستان و بلوچستان با بيان اينکه براي آزادي 22 نفر باقيمانده توانسته‌ايم از ظرفيت معتمدين محلي و ايرانيان خارج از کشور استفاده کنيم، اظهار داشت: پس از وقوع اين اتفاق تعدادي از نقش‌آفرينان فعال اهل محل ابراز تمايل کردند که بتوانند در اين راستا کمک کنند که اخيراً در خصوص 4 نفر از اين افراد به ما اطمينان دادند که بتوانند زمينه آزادي اين تعداد را فراهم کنند.
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن