ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289729
پايان صدرنشيني 20 ساله آمريکا در ساخت بهترين ناوشکن جهان/ وقتي شناورهاي بومي آسيا از غول‌هاي غربي جلو مي‌زنند +عکس
تاریخ انتشار : 1395/10/16 08:00:09
نمایش : 572
ناوشکن‌هاي کلاس Arleigh Burke آمريکا به نوعي معروف‌ترين ناوشکن عملياتي دنيا محسوب مي‌شوند و اين کشور 62 فروند از آنها را در خدمت دارد اما صنايع نظامي کشورهاي آسيايي، طي سال‌هاي اخير گوي سبقت را از مدل غربي ربوده‌اند.
 
به گزارش زنگ خبر به نقل از مشرق، ناوشکن ها از جمله مشهورترين شناورهاي رزمي در دنيا هستند که در عرف بين المللي و زبان انگليسي به عنوان "destroyer" شناخته مي‌شود. اين تجهيزات مهم معمولا بين 6 الي 12 هزار تن وزن دارند و توان انجام طيف زيادي از ماموريت ها از تهاجم عليه اهداف سطحي و زير سطحي، دفاع هوايي نقطه اي و منطقه اي حتي در برابر موشک هاي بالستيک و در سالهاي اخير با اضافه شدن موشک هاي کروز حمله به اهداف زميني، توان حمله به اهداف در عمق خاک دشمن را نيز پيدا کرده اند.
 
 
تا دهه هاي اخير، کشورهايي مثل شوروي سابق، انگلستان، آمريکا و فرانسه، رده هاي برتر در بحث طراحي و ساخت ناوشکن محسوب مي شدند اما امروزه رقيبان بسيار قدري خصوصا از قاره آسيا وارد رقابت شده اند که نه تنها ناوشکن هاي غربي را به چالش مي کشند بلکه در بسياري از موارد آنها را نيز پشت سر گذاشته اند.
 
اين ابتکار و خلاقيت در کشورهاي ديگر، آنقدر ملموس بوده که بر اساس برخي رتبه بندي هاي مهم بين المللي، آمريکا ديگر جايگاه اول در ميان بهترين ناوشکن هاي دنيا را در اختيار نداشته و پس از حدود 2 دهه، اين عنوان را به يک نمونه آسياي شرقي واگذار کرده است. براي آشنايي با 10 مدل از بهترين ناوشکن هاي جهان (از ضعيف ترين تا بهترين) با ما همراه باشيد.
 
 
ناوشکن کلاس AKIZUKI
 
 
4 ناوشکن اين کلاس از جمله جديدترين شناورهاي نيروي دريايي ژاپن محسوب مي شوند که توسط صنايع سنگين ميتسوبيشي ژاپن ساخته و تحويل نيروي دريايي اين کشور شده اند. اين ناوشکن ها وزني در حدود 6800 تن داشته و ماموريت آنها دفاع از نسل جديد ناوهاي بالگرد بر ژاپن است. نکات جالبي درباره اين کشتي وجود دارد که يکي از آنها که به نوعي مهمترين آنها به حساب مي آيد بحث استفاده از فناوري هاي بومي در بخش رادار و سامانه مديريت رزمي اين شناورها است.
 
 
طول اين ناوشکن 150 و عرض آن 18 متر است و از تعداد 200 نفر خدمه بهره مي برد و توان پذيرش يک فروند بالگرد سي هاوک را نيز دارد.
 
 
سامانه مديريت رزمي ATECS شامل يک رادار آرايه فازي فعال جستجوي سطحي و هوايي در باند C و رادار کنترل آتش از نوع آرايه فازي در باند X از جمله اين سامانه هاي بومي هستند. سيستم هاي جنگ ضد زيردريايي و جنگال اين ناوشکن نيز به صورت بومي در ژاپن توسعه يافته است.
 
ناوشکن 
 
 
 
در بخش تسليحات ما با ترکيبي آمريکايي – ژاپني مواجه مي شويم. در بخش سلاح هاي ضد شناور اين ناوشکن ها از 8 تير موشک ضد کشتي کروز Type 90 ساخت ژاپن با برد 150 کيلومتر، سرعت حدود 1150 کيلومتر در ساعت و سر جنگي 225 کيلوگرمي استفاده مي کند.  اين شناور با دو سري پرتابگر 3 لوله اژدر کاليبر 324 ميلي متري نيز مسلح شده است.
 
 
سامانه پرتابگر عمود مارک 41 نيز بر روي اين شناور نصب شده است که حاوي موشک هاي ضد هوايي RIM-162 با برد حدود 50 کيلومتر و موشک هاي ضد زيردريايي RUM-139 و موشک ضد زيردريايي Type07 ساخت ژاپن است. يک قبضه توپ 127 ميلي متري ساخت شرکت BAE با کاليبر 127 ميلي متر و برد 24 کيلومتر و دو قبضه سامانه دفاع نزديک فالانکس از ديگر تسليحات اين شناور به حساب مي آيد.
 
 
در بخش سيستم پيشرانه اين ناوشکن‌ها از توربين ترکيبي گازي به همراه 4 توربين گازي ساخت شرکت رولزرويس انگلستان بهره مي برد که در مجموع تواني در حدود 78 مگاوات را براي اين شناور ايجاد مي کند. سرعت نهايي اين ناوشکن ها نيز 55 کيلومتر بر ساعت است.نداشتن موشک دفاع هوايي براي درگيري در برد بلند و همچنين عدم توان حمله به اهداف زميني از جمله نقاط ضعف اصلي اين ناوشکن هاي محسوب مي شود.
 
 
ناوشکن Type 052C
 
کشور چين در حدود 2 دهه اخير برنامه مدرن سازي بسيار سنگيني را به اجرا گذاشته است و در اين ميان شناورهاي سطحي بسيار نيرومندي را نيز وارد ميدان کرده است که ناوشکن هاي تايپ 052 سي از جمله اين شناورها به حساب مي آيند.

ناوشکن هاي اين کلاس با وزني در حدود 7 هزار تن، طول 155 متر و عرض 17 متر با ماموريت اصلي دفاع هوايي از ناوگان نيروي دريايي ارتش چين طراحي و ساخته شده است. قلب اين ناوشکن پيشرفته چيني رادارهاي آرايه فازي Type 348 است که بنا بر برخي از اطلاعات در باند اس فعاليت کرده و داراي بردي در حدود 450 کيلومتر است.
 
يک رادار برد بلند دو بعدي به همراه دو رادار کنترل آتش براي موشک هاي ضد کشتي و توپهاي دفاع نزديک اين سامانه ديگر رادارهاي نصب شده بر روي اين شناورها هستند.
 
ناوشکن 
 
 
 
بکارگيري 4 رادار آرايه فازي فعال براي پوشش 360 درجه به همراه استفاده از موشک هاي ضد هوايي برد بلند HHQ-9 مدل دريايي موشک HQ-9 که در حقيقت مهندسي معکوس چين از اس 300 روسي است براي اولين بار توانايي دفاع هوايي برد بلند حتي بر عليه موشک هاي بالستيک را به اين مدل از شناورهاي چيني اعطاء مي کند.
 
 
بخش اصلي تسليحاتي ناوشکن هاي اين کلاس 48 فروند موشک سطح به هواي HHQ-9 با برد 200 و ارتفاع درگيري 30 کيلومتر است که توان درگيري با اهداف پرنده و حتي موشکهاي بالستيک را نيز دارا مي باشد. سلاح اصلي اين موشک در نقش ضد کشتي 8 فروند موشک YJ-62 با برد 280 کيلومتر و سرجنگي 300 کيلوگرمي با قابليت ثانويه حمله به اهداف زميني است.
 
يک قبضه توپ 100 ميلي متري به همراه دو سامانه دفاع نزديک Type 730 نيز بخش ديگري از تسليحات اين ناوشکن را تشکيل مي دهد.
 
 
در بخش جنگ ضد زيردريايي اين ناوشکن به سامانه سونار فعال و غير فعال SJD-8/9 ساخت چين به همراه 6 پرتابگر اژدر مجهز است. راکت اندازهاي ضد زيردريايي نيز بر روي اين ناوشکن نصب شده است. اين شناور قابليت حمل يک فروند بالگرد روسي کاموف 27 روسي و يا Z-9C ساخت چين را دارد.
 
 
بخش پيشران اين ناوشکن شامل دو پيشران توربين گازي هرکدام به قدرت 24 مگاوات و دو موتور ديزل هر کدام به قدرت 5 مگاوات است که سرعتي در حدود 55 کيلومتر در ساعت را براي اين ناو فراهم مي کند. برد اين ناوشکن نيز در حدود 8700 کيلومتر است. ناوشکن هاي Type 052C داراي 280 نفر خدمه بوده و تاکنون 6 فروند از آنها ساخته شده و هر 6 فروند آنها نيز هم اکنون در خدمت هستند.
 
 
Type 45: شير بي يال و دم انگليسي در دريا
 
 
نيروي دريايي انگلستان به سرعت در مسير ضعف و کاهش نيرو قدم بر مي دارد و حتي جديدترين شناور اين کشور يعني ناوشکن هاي دفاع هوايي تايپ 45 نيز اين قاعده به کنار نيستند. اين ناوشکن ها که صرفا براي امر دفاع هوايي توسعه پيدا کردند به تعداد 6 فروند ساخته شده و هر کدام از آنها در حدود 1 ميليارد پوند قيمت دارد.
 
 
اين ناوشکن ها در حدود 8500 تن وزن داشته و طول آنها 152 و عرض آنها 21 متر است. اين ناوشکن داراي 191 نفر خدمه است و توان پذيرش 1 فروند بالگرد ضد زيردريايي Westland Merlin يا 2 فروند بالگرد  Lynx Wildcat را دارد.
 
 
بخش نيرومند اين شناور سامانه هاي راداري و تسليحات رزم هوايي آن است. يک رادار آرايه فازي فعال مدل SAMPSON با برد بيش از 300 کيلومتر براي هدايت موشک ها و توپ هاي اين شناور و يکي رادار آرايه فازي غير فعال S1850M ساخت شرکت تالاس که بردي بيش از 400 کيلومتر دارد و وظيفه جستجوي هوايي را داشته و حتي توان رهگيري موشک هاي بالستيک را نيز دارد.
 
 ناوشکن
 
 
 
در بخش تسليحات نيز اين شناور به پرتابگرهاي عمودي به منظور حمل 48 فروند موشک ضد هوايي Aster 15 و Aster 30 با بردهاي 50 و 120 کيلومتر مجهز است. همچنين 8 فروند موشک ضد کشتي هارپون ساخت آمريکا نيز بر روي اين کشتي نصب شده است که البته از سال 2018 به دليل مشکلات مالي از روي اين شناور حذف خواهد شد. يک قبضه توپ 114 ميلي متري، دو قبضه توپ 30 ميلي متري تک لول ساخت بوش مستر و دو سامانه دفاعي فالانکس از جمله ديگر تسليحات نصب شده روي اين ناوشکن ها هستند.
 
 
نکته عجيب آن است که اين شناور فاقد پرتابگر اژدر بوده و همچنين سامانه سونار آن صرفا در درون بدنه کشتي نصب شده و بخش زيادي از عمليات ضد زيردريايي بر عهده بالگردها قرار دارد. اين مسائل اين ناوشکن ها را شديدا در برابر حملات زير سطحي ضعيف کرده و امکان آسيب به آنها را افزايش مي دهد. برنامه انگليسي ها در اين ميان وارد خدمت کردن ناوهاي تايپ 26 براي همراهي با ناوشکن هاي تايپ 45 است که البته تا سال 2025 حداقل خبري از اين شناورها نخواهد بود.
 
 
اما تمام اين مشکلات تسليحاتي به کنار بحث سيستم پيشران اين ناوشکن ها از همه مهم تر است. دو توربين گازي مدل WR-21 ساخت شرکت رولز رويس انگلستان به همراه دو ژنراتور ديزل مجموع سامانه پيشران اين ناوشکن را فراهم مي کنند که انرژي توليد شده نهايي توسط آنها در حدود 45 هزار کيلو وات است. سرعت نهايي اين شناور 56 کيلومتر بر ساعت بوده و با حرکت در سرعت 33 کيلومتر بر ساعت برد آن 13 هزار کيلومتر است.
 
 
مسئله اينجاست که اين پيشرانه به آب گرم حساس بوده و بارها در زمان حضور عملياتي در مناطق مختلف جهان از کار افتاده است. موضوع از کار افتادن سيستم پيشران باعث از دست رفتن نه فقط توان حرکت بلکه باعث از دست رفتن کليه سامانه هاي موجود در اين کشتي به دليل نبود الکتريسيته مي شود.
 
 کلاس HORIZON/ORIZZONTE
 
اما شناور بعدي در ليست ما يک پروژه مشترک بين دو کشور فرانسه و ايتاليا است که در فرانسه به عنوان ناوهاي کلاس HORIZON و در ايتاليا به عنوان کلاس  ORIZZONTE شناخته مي شود. اين ناوشکن ها با ماموريت اصلي دفاع هوايي طراحي و ساخته شده اند اما توان انجام انواع ماموريت هاي ديگر در حوزه هاي ضد سطحي و ضد زيردريايي  و تا حدي توان حمله به اهداف زميني را نيز دارد.
 
 
طراحي کلي دو شناور يکسان بوده اما برخي از سامانه ها و تسليحات آنها متفاوت است. اين شناور که از طراحي پنهانکار بهره مي برد و وزن آنها در حدود 7 هزار تن است و طول آن در حدود 152 و عرض آن 20 متر است. اين شناورها بين 236 تا 255 نفر خدمه دارند. نيروي دريايي ايتاليا 2 فروند و نيروي دريايي فرانسه نيز 2 فروند از اين ناوشکن ها در اختيار دارد.
 
 ناوشکن
 
 
 
در بخش راداري اين شناور از يک سامانه آرايه فازي غير فعال به نام EMPAR در باند C براي جستجوي سطحي و هوايي و هدايت موشک بهره مي برد. يک فروند رادار آرايه فازي غير فعال مدل S1850M باند L براي جستجوي هوايي و هشدار زودهنگام، يک سامانه جستجوي فروسرخ به نام Vampir MB ساخت شرکت ساژم و سامانه سونار نصب شده در داخل کشتي از مدل UMS 4110 از جمله سنسورهاي مشترک اين شناورها است. شناورهاي ايتاليايي به رادار جستجوي سطحي RAN 30X/I ساخت شرکت Selex در باند E و F نيز مجهز هستند.
 
 
در بخش تسليحات هر دو نوع ايتاليايي و فرانسوي از 48 پرتابگر عمودي براي موشک هاي ضد هوايي Aster 15  و 30 که بالاتر به آنها نيز اشاره شد استفاده مي کنند. شناورهاي فرانسوي به 8 تير موشک کروز ضد کشتي اگزوست بلوک 3 مجهز هستند که بردي در حدود 180 کيلومتر با سرعت 0.9 ماخ را داشته و توان حمله به اهداف دريايي و همچنين توان حملات ضد اهداف زميني را نيز دارد.
 
 
ناوهاي ايتاليايي نيز از 8 تير موشک ضد کشتي کروز  TESEO Mk-2/A استفاده مي کنند. در مدل ايتاليايي از 3 قبضه توپ 76 ميلي متري Super Rapid ساخت OTO Melara و در مدل فرانسوي دو قبضه از اين توپها استفاده مي شود. در مدل فرانسوي همچنين موشک هاي کوتاه برد ميسترال و همچنين دو قبضه توپ 20 ميلي متري و در مدل ايتاليايي 2 قبضه توپ 25 ميلي متري نصب شده است. پرتابگر اژدرهاي سبک MU90 نيز بر روي هر دو شناور نصب شده است.
 
 
اين شناورها از سيستم پشيران ترکيبي ديزلي يا گازي استفاده مي کنند دو توربين گازي و دو موتور ديزل است که در مجموع 50 مگاوات نيرو توليد مي کنند. سرعت نهايي اين شناورها 54 کيلومتر بر ساعت و برد آنها با سرعت 33 کيلومتر بر ساعت در حدود 11 هزار کيلومتر است.
 
 
کلاس کلکته
 
 
کلاس کلکته جديدترين و سنگين ترين ناوشکن حال حاضر نيروي دريايي هند محسوب مي شود که نيروي دريايي اين کشور قصد دارد 3 فروند از آن را به خدمت بگيرد. اين ناوشکن ها توسط شرکت هندي Mazagon Dock ساخته شده اند. در حال حاضر دو فروند از اين ناوشکن ها عملياتي شده و آخرين فروند نيز تا قبل از پايان سال جاري ميلادي در نيروي دريايي هندوستان عملياتي مي شود.
 
هندي ها در بخش طراحي و ساخت اين ناوشکن تقريبا به صورت بومي و با تکيه بر توان داخلي عمل کردند اما همچنان در بخش هايي مثل پيشرانه و برخي از سامانه هاي راداري و تسليحاتي نيازمند خارج هستند. اين ناوشکن در حدود 8200 تن در حالت بارگيري کامل وزن داشته، داراي طول 163 متر و عرض 17.4 متر است.
 
ناوشکن
 
 
 
 
ناوشکن هاي کلاس کلکته از دو توربين گازي ساخت شرکت Zorya اوکراين و موتور ديزلي که با مشارکت نروژ ساخته شده است بهره مي برد. اين سيستم قدرت سرعت نهايي در حدود 56 کيلومتر بر ساعت را براي اين ناوشکن فراهم کرده و برد آن در صورت حرکت با سرعت 33 کيلومتر بر ساعت در حدود 15 هزار کيلومتر است. اين ناوشکن ها داراي حدود 390 نفر خدمه هستند.

در بخش رادار و الکترونيک اين شناور هندي از محصولات رادار آرايه فازي باند اس در مدل EL/M-2248 MF-STAR و رادار فرانسوي  LW-08 ساخت شرکت تالاس بهره مي برد. در بخش سونار و فرماندهي کنترل عمده سامانه ها توسط شرکت هندي بهارات الکترونيک تامين شده است. در بخش اقدامات متقابل نيز ترکيبي از محصولات خارجي و هندي بر روي اين 3 ناوشکن نصب شده است.

در بخش تسليحات موشک اصلي نصب شده بر روي اين ناو 16 تير موشک کروز ضد کشتي و حمله به اهداف زميني مافوق صوت براهموس با برد نزديک به 300 کيلومتر و سرعت 3 ماخ است که به صورت مشترک بين هند و روسيه ساخته شده است. در بخش ضد هوايي نيز اين شناور به 32 تير موشک سطح به هوايي باراک 8 مجهز شده است. توپ 76 ميلي متري ساخت شرکت اتومورلا ايتاليا و 4 قبضه توپ دفاع نزديک AK-630 ساخت روسيه نيز بر روي اين ناوشکن ها نصب شده است.
 
اين ناوشکن داراي 4 پرتابگر 533 ميلي متري اژدر بوده و به 2 پرتاب گر راکت ضد زيردريايي RBU-6000 نيز مجهز شده است و توان حمل دو فروند بالگرد مثل سي کينگ يا Dhruv را دارد.
 
 
کلاس HOBART
 
شناور بعدي در ليست ما ساخت کشور استراليا است و کلاس HOBART نام دارد. اين شناور براي امور دفاع هوايي از ناوگان نيروي دريايي استراليا در اصل ساخته شده اما توان انجام ساير ماموريت ها به غير از حمله به اهداف زميني را نيز دارد. استراليا قصد ساخت 3 فروند از اين ناوشکن ها را دارد و البته هنوز هيچ کدام از آنها به صورت رسمي وارد خدمت نشده است. اين ناوشکن ها 6800 تن وزن داشته و طول آنها 147 و عرض آنها نيز 18 متر است.
 
 
 
اين ناوشکن ها داراي حدود 200 نفر خدمه بوده و توان حمل يک فروند بالگرد MH-60R را نيز دارد.
 
 
در بخش سامانه هاي راداري و حسگرها با سيستم هايي مثل SPY-1D P از خانواده ايجيس ساخت آمريکا در باند S با برد بيش از 350 کيلومتر، رادار باند ايکس AN/SPQ-9B براي کشف اهداف پروازي در ارتفاع پايين و سامانه VAMPIR IR در نقش جستجوي فروسرخ ساخت فرانسه رو به رو هستيم. سامانه هاي يک پارچه سونار و سيستم اپتيک براي هدايت توپ از ديگر سيستم هاي نصب شده بر روي اين شناور است.
 
ناوشکن 
 
 
 
در بخش تسليحات به غير از 8 تير موشک کروز ضد کشتي هارپون ساخت آمريکا 48 پرتابگر عمودي مارک 41 براي شليک موشک هاي سطح به هواي ESSM با برد 50 کيلومتر، SM-2 با برد 150 کيلومتر و SM-6 با برد 350 کيلومتر در اين ناوشکن ها نصب مي شود. 1 توپ 127 ميلي متري ، 2 توپ 25 ميلي متري ، يک سامانه دفاع نزديک فالانکس و دو پرتابگر براي اژدرهاي سبک MU-90 از ديگر تسليحات اين ناوشکن ها به حساب مي آيد.
 
 
در بخش پيشران نيز اين ناوشکن ها به سامانه ترکيبي ديزل يا گازي با دو توربين گازي مدل LM2500 و دو موتور ديزل مدل Caterpillar Bravo که در مجموع 46 مگاوات نيرو توليد مي کند مجهز است. سرعت اين ناو در حالت نهايي 52 کيلومتر بر ساعت و برد آن با سرعت 33 کيلومتر بر ساعت در حدود 9300 کيلومتر است.
 
 
Type 052D
 
اين ناوشکن چيني در حقيقت مدل پيشرفته شده از نمونه هاي 052 بي و سي است و در مقايسه با بسياري از نمونه هاي ديگر نام برده شده در بالا مي توان گفت که اين شناور چيني يک کشتي جنگي کاملا بومي محسوب مي شود. اين ناوشکن که از طراحي پنهانکار بهره مي برد در تقريبا تمامي بخش ها از سامانه هاي ساخت چين بهره مي برد.
 
ناوشکن 
 

چين به دنبال ساخت 12 فروند از اين ناوشکن هاست و در حال حاضر 3 فروند از اين شناورها به صورت عملياتي در اختيار نيروي دريايي چين است. اين ناوشکن ها در حدود 7500 تن وزن ، 156 متر طول و 18 متر عرض بوده و 280 نفر خدمه دارند.

اين شناورها از دو موتور توربين گازي چيني QC-280 به توان هر کدام 28 مگاوات و دو موتور ديزل آلماني هر کدام به قدرت 6 مگاوات استفاده مي کند. اين شناورها سرعتي در حدود 55 کيلومتر داشته و برد آن در هنگام حرکت با سرعت 33 کيلومتر بر ساعت در حدود 9260 کيلومتر است.

اين شناور مجهز به سامانه راداري آرايه فازي فعال Type 346 و همجنين رادار باند ال مدل Type 518  مي باشد. رادار آرايه فازي مورد نظر در باند اس فعاليت کرده و برخي کارشناسان انگليسي، روس و چيني اين رادار را مشابه نمونه آمريکايي يعني رادار SPY-1 ساخت شرکت لاکهيد که قلب سامانه ايجيس نيروي دريايي آمريکا به حساب مي آيد دانسته اند. اين کارشناسان اعتقاد دارند که اين سامانه راداري توان شناسايي هواپيماي پنهانکار اف 35 را در فاصله 350 کيلومتري شناسايي کند.

سامانه هاي سونار، جنگ الکترونيک، به اشتراک گذاري اطلاعات به صورت شبکه اي، سيستم دريافت اطلاعات از ماهواره و اخلالگرهاي نصب شده بر روي اين شناور همگي ساخت چين است.

در بخش تسليحات اين شناور به پرتابگرهاي عمودي موشک مجهز بوده و 64 تير موشک شامل موشک هاي کروز حمله به اهداف زميني CJ-10 با برد 1500 کيلومتر، موشک ضد کشتي و حمله به اهداف زميني YJ-18 با برد 540 کيلومتر، موشک سطح به هوايي HQ-9B با برد 200 کيلومتر، موشک سطح به هواي ميان برد DK-10 با برد 50 کيلومتر و موشک هاي ضد زيردريايي CY-5 مسلح شده است.
 
2 توپ 30 ميلي متري، يک سامانه دفاع نزديک تايپ 730، پرتابگر موشک هاي کوتاه برد سطح به هواي HHQ-10 و 6 پرتابگر اژدر به همراه يک توپ 130 ميلي متري در جلوي ناو از ديگر تسليحات اين شناور است. ناوشکن هاي Type 052D قابليت حمل يک فروند بالگرد را نيز دارند.
 
 
کلاس Atago
 
دو فروند ناوشکن هاي کلاس Atago در حال حاضر پيشرفته ترين ناوشکن هاي عملياتي نيروي دريايي ژاپن را تشکيل مي دهند و توسط شرکت ميتسوبيشي ژاپن ساخته شده اند. در حقيقت اين دو ناوشکن 10 هزار تني داراي نقش اصلي دفاع هوايي و موشکي هستند و از سامانه راداري معروف ايجيس بهره مي برند.
 
اين شناور که به نوعي براي ساخت آن از ناوشکن هاي آمريکايي کلاس Arleigh Burke الگو برداري شده است در حدود 10 هزار تن وزن، 165 متر طول و 21 متر عرض داشته و 300 نفر خدمه در آن حضور دارند. 4 توربين گازي نصب شده بر روي اين ناوشکن به طور مشترک توسط آمريکا و ژاپن ساخته شده است و تواني در حدود 100 هزار اسب بخار را براي اين شناورها تامين مي کند. سرعت نهايي اين شناور در حدود 56 کيلومتر بر ساعت بوده و در زمان حرکت با سرعت 37 کيلومتر بر ساعت بردي در حدود 9260 کيلومتر دارد.
 
ناوشکن 
 
 
قلب راداري اين شناور سامانه راداري آرايه فازي غير فعال AN/SPY-1DV ساخت شرکت لاکهيد مارتين است که در باند اس فعاليت مي کند. رادارهاي جستجوي سطحي و سونار اين شناور ساخت آمريکا هستند.
 
 
در بخش تسليحات اين ناوشکن از 8 تير موشک Type 90 در نقش ضد کشتي استفاده مي کند. اين موشک ها توسط شرکت ميتسوبيشي ژاپن ساخته شده است و بردي در حدود 150 کيلومتر دارد. اما بخش مهم تسليحات اين شناور موشک هاي ضد هوايي آن است که متشکل از موشک هاي سري استاندارد در مدل هاي SM-2 و SM-3 است که توان دفاع هوايي و رهگيري و نابودي موشک هاي بالستيک را نيز براي اين شناور فراهم مي کند.

سامانه ضد زيردريايي RUM-139 نيز بر روي اين شناور نصب شده است و دو پرتابگر اژدر سبک را نيز حمل مي کند. يک قبضه توپ 127 ميلي متري در جلوي نصب شده است که در اصل ساخت آمريکا بوده اما در ژاپن به صورت تحت ليسانس توليد مي شود. دو قبضه سامانه دفاع نزديک فالانکس نيز بر روي اين دو ناوشکن نصب شده است.

در بخش پروازي نيز يک فروند بالگرد دريايي سي هاوک ساخت آمريکا بر روي اين ناوشکن ها مستقر شده است. به مانند ديگر ناوشکن ژاپني در اين ليست همچنان توان حمله به اهداف زميني در اين شناور نيز وجود ندارد.

کلاس Arleigh Burke
 
اما به ناوشکن هاي کلاس Arleigh Burke نيروي دريايي ارتش آمريکا مي رسيم که به نوعي معروف ترين ناوشکن عملياتي حاضر در دنيا محسوب مي شود و نيروي دريايي آمريکا 62 فروند از آنها را از سال 1991 که اولين نمونه وارد ناوگان رزمي شد، در خدمت دارد. وزن اين ناوشکن ها حدود 9 هزار تن و ابعاد آن  154 متر طول و 20 متر عرض است. اين ناوشکن ها در حدود 280 نفر خدمه دارد. اين ناوشکن ها در سالهاي اخير تحت ارتقاء هاي مختلفي تحت عنوان Flight قرار گرفته اند و داراي سامانه ها و تسليحات مختلفي هستند.
 
 
به طور معمول اين ناوشکن ها به سامانه ايجيس و رادار AN/SPY-1D مجهز هستند. انواع رادارهاي جستجوي سطحي و سامانه هاي سونار نيز در آنها نصب شده است. موشک کروز حمله به اهداف زميني تاماهاوک، موشک هاي ضد هوايي استاندارد SM-2 و موشک هاي ضد کشتي هارپون، موشک ضد هوايي SM-3 ، SM-6 RIM-162 ، RIM-161 و RUM-139 از جمله ديگر تسليجات موشکي اين شناور هستند که به غير از موشک هاي هارپون همگي از پرتابگر هاي عمودي مارک 41 پرتاب مي شوند.
 
ناوشکن 
 
 
 
يک قبضه توپ 127 ميلي متري، يک سامانه دفاع نزديک فالانکس، 2 قبضه توپ 25 ميلي متري بوش مستر و پرتاب گر هاي اژدر سبک مارک 32 از ديگر تسليحات اين ناوشکن ها به شمار مي آيد.
 
اين ناوشکن ها همچنين بسته به استاندارد آنها توان حمل يک يا دو فروند بالگرد را نيز دارد. پيشرانه اين ناوشکن ها داراي 4 توربين گازي مدل LM2500 است که در مجموع تواني در حدود 19800 کيلو وات را فراهم مي کند. سرعت نهايي اين شناورها در حدود 56 کيلومتر بر ساعت بوده و برد آنها با سرعت 37 کيلومتر بر ساعت در حدود 8100 کيلومتر است.
 
 
سجونگ کبير و شوک بزرگ به آمريکا
 
 
اما آخرين شناوري که به آن مي رسيم ساخت کره جنوبي است. اين شناور به نوعي شايد قوي ترين ناوشکن عملياتي در جهان باشد و با وزني در حدود 11 هزار تن در ميان ساير شناورهاي کلاس ناوشکن، سنگين ترين محسوب مي شود. فراموش نکنيد که شناوري مثل کلاس زوموالت آمريکايي در حقيقت يک رزم ناو (کلاس بالاتر از ناوشکن) محسوب مي شوند و اطلاق واژه ناوشکن به آنها بيشتر براي امر جلوگيري از ايجاد حساسيت در ساير کشورها است. همان طور که چيني ها نيز طرح آينده Type 055 خود را ناوشکن ناميده اند در حالي که اين شناور از نظر وزني در اندازه هاي يک رزم ناو است.
 
 
کره جنوبي از ديگر کشورهاي بسيار فعال در حوزه توسعه توان دريايي در سالهاي اخير بوده و سرمايه گذاري وسيعي را در اين بخش کرده است. کلاس سجونگ کبير در حال حاضر پيشرفته ترين ناوشکن عملياتي نيروي دريايي کره جنوبي محسوب مي شود. کره اي ها در حال حاضر 3 فروند از اين ناوشکن را در اختيار داشته و به دنبال ساخت سه فروند ديگر از آنها نيز هستند. اين ناوشکن ها به صورت مشترک توسط دو شرکت دوو و هيونداي کره جنوبي ساخته شده اند. هر کدام از اين ناوشکن ها در زماني در حدود 2 سال ساخته شده اند که با توجه به وزن، ابعاد و سامانه هاي نصب شده بر روي آنها زماني بسيار کوتاه به حساب مي آيد.
 
اين ناوشکن ها وزني در حدود 11 هزار تن در حالت بارگيري کامل داشته ، طول آنها 165 متر و عرض آنها 21 متر است و بين 300 الي 400 نفر بر روي هر ناوشکن خدمت مي کنند. اين شناور از 4 توربين گاز ترکيبي مدل LM2500 بهره مي برد که تواني در حدود 100 هزار اسب بخار را براي اين شناور تامين مي کند. سرعت بيشينه اين ناوشکن ها 56 کيلومتر بر ساعت و برد آنها نيز در حدود 10200 کيلومتر است.
 
ناوشکن 
 

در اين ناوشکن نيز رادار ايجيس مدل AN/SPY-1D V نصب شده است و باقي سامانه هاي رادار کنترل آتش و جستجوي سطحي نيز از مدل هاي آمريکايي مثل AN/SPG-62 نصب شده است. در اين شناور سامانه جنگ الکترونيک ساخت شرکت کره اي LG نصب شده است.
يک قبضه توپ 127 ميلي متري و يک قبضه توپ 30 ميلي متري گل کيپر ساخت هلند بر روي اين ناوشکن ها نصب شده است. سامانه پدافندي RAM بلوک 1 نيز بخش ديگري از دفاع نزديک اين ناوشکن ها را تشکيل مي دهد. اين شناورهاي رزمي با 4 تير موشک ضد کشتي SSM-700K با برد 150 کيلومتر ساخت کره جنوبي مسلح شده است.
 
80 تير موشک ضد هوايي استاندارد SM-2 ، 32 تير موشک کروز حمله به اهداف زميني Hyunmoo-3 ساخت کره جنوبي با برد 1500 کيلومتر و 16 تير موشک مخصوص ضد زيردريايي Hong Sang Eo ساخت کره جنوبي نيز بر روي اين شناور نصب و 2 پرتابگر 3 لول اژدر سبک کوسه آبي ساخت کره نيز بر روي اين ناوشکن تعبيه شده است. در بخش پروازي نيز اين ناوشکن توان حمل دو بالگرد مثل سري لينکس يا سي هاوک را دارد.
 
 
شايد اين ناوشکن ساخت کره جنوبي در بحث دفاع در برابر موشک هاي بالستيک آنچنان توانايي خاصي نداشته باشد اما در بحث هاي ديگري مثل جنگ سطحي، زير سطحي، حمله به اهداف زميني و دفاع در برابر موشک کروز و ساير حملات هوايي نمره کامل را مي گيرد. آنچه با مطالعه اين مطالب و آشنايي با اين شناورهاي جديد مي توان فهميد اين مسئله است که شناورهاي غربي مثل سري Arleigh Burke آمريکايي در يک دهه اخير با رقباي بسيار قدري رو به رو شده اند و ساخت ناوشکن ديگر علمي در انحصار صرفا چند کشور محدود نيست.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن