ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289736
گرماي نگران کننده زمستان در چهارمحال و بختياري
تاریخ انتشار : 1395/10/18 08:32:42
نمایش : 376
استان چهارمحال و بختياري امسال تا کنون شاهد زمستاني گرم و بهاري بوده است.


به گزارش زنگ خبر به نقل از  خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ استان چهارمحال و بختياري امسال تا کنون شاهد زمستاني گرم و بهاري بوده است که اين موضوع براي مردم، کشاورزان و کارشناسان نگران کننده است.

زمستان امسال چهارمحال و بختياري با زمستان سال هاي گذشته متفاوت شده به طوري که هواي اين استان در برخي روزها و در پي تابش آفتاب داغ، بسيار گرم است.

گرماي بي سابقه و غير عادي و در برخي موارد بالاي ۱۸ درجه در زمستان امسال، درختان بويژه در نقاط گرم تر چهارمحال و بختياري را در آستانه شکوفه زدن قرار داده، در حالي که تنها ۱۵ روز از دي ماه گذشته است، ماهي که سردترين ماه سال در چهارمحال و بختياري به شمار مي رود و دماي هواي استان همه ساله در دي ماه زير صفر درجه و حتي کمتر از منفي ۱۵ درجه بوده است.

مي توان گفت اين اولين زمستان و دي ماه بدون برف و يخبندان، قنديل هاي يخي و سرماي شديد در سال هاي اخير در چهارمحال و بختياري است.

مردم با لباس هاي معمولي به خيابان ها مي آيند و خبر چنداني از کاپشن، شال و کلاه، تن پوش هاي زمستاني، برف روبي پشت بام ها و معابر و کوچه ها، و حتي بازي هاي زمستاني کودکان نيست و انگار که زمستان به اين استان نيامده است.

در حالي که همه ساله در زمستان شاهد انبوه برف در مناطق مرتفع استان از جمله شهرستان کوهرنگ به عنوان قطب برفي کشور بوديم اما امسال گرماي هوا و بارش باران، اندک برف ذخيره شده در اين شهرستان را هم آب کرد.

پيست اسکي چلگرد در شهرستان کوهرنگ و ساير پيست هاي اسکي استان شامل بارده و شيخ شبان در شهرستان بن که همه ساله ميزبان خيل گردشگران و ورزشکاران زمستاني بود امسال تا کنون به دليل نبود برف بازگشايي نشده و تعطيل است.

از يخ زدن آب تالاب هاي استان هم که هر سال پرندگان مهاجر را به دردسر مي انداخت، خبري نيست.

مديرکل هواشناسي چهارمحال و بختياري با بيان اينکه گرماي امسال فصل زمستان در اين استان غير عادي و بي سابقه است گفت: بارش باران و دماي بالاي هوا طي چند روز اخير در کوهرنگ، ارتفاع 45 سانتيمتري برف در اين شهرستان را به طور کامل آب کرد.

شاهرخ پارسا افزود: اين در حاليست که سال گذشته و البته همه ساله در اين روزها، ارتفاع برف در شهرستان کوهرنگ بيش از 120 سانتيمتر بود و بر اساس ميانگين بلند مدت، حد استاندارد ارتفاع برف براي چنين تاريخي بايد بيش از 55 سانتيمتر باشد.

وي، آب شدن برف استان در زمان فصل زمستان را نگران کننده دانست و گفت: براي ذخيره مطمئن آب در استان نيازمند بارش برف هستيم.

پارسا اضافه کرد: با تغيير الگوي بارش ها از برف به باران و آب شدن ارتفاع ناچيز برف در استان، احتمال تداوم خشکسالي وجود دارد.

وي ادامه داد: عليرغم بارش قابل توجه باران طي ماه هاي اخير در استان، از آنجا که آب باران از استان خارج و به استان هاي همجوار سرريز مي شود، نقش مهمي در جبران افت آب هاي زيرزميني ندارد.

البته خوشبختانه در 2 روز اخير شاهد کاهش نسبي دماي هوا هستيم و اداره کل هواشناسي هم از خروج توده هواي گرم از استان و پيش بيني کاهش دماي هوا تا فردا جمعه به 6 درجه زير صفر خبر مي دهد که اين امر از شکوفه دهي زودرس درختان جلوگيري مي کند.

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن