ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289742
چشم آقاي ظريف و تيم مذاکره‌ کننده روشن
يادداشت خداحافظي جان کري؛ ويژه دلدادگان به کدخدا/ کري: حالا نوبت فشار بر برنامه موشکي است
تاریخ انتشار : 1395/10/18 08:44:29
نمایش : 398
وزير خارجه آمريکا مي‌گويد مذاکرات با تهران براي عقب نشاندن ايران از ساخت بمب اتم، به نتيجه رسيد و حالا دولت بعدي آمريکا بايد ضمن ادامه اعمال فشار بر ايراني‌ها، براي عقب نشاندن برنامه موشکي ايران تلاش کند.

 

به گزارش زنگ خبر به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «جان کري» وزير امور خارجه آمريکا در يادداشتي که به مناسبت نزديک شدن به روزهاي پاياني حضور در کابينه آمريکا نوشته، بارها از ايران نام برده و با اشاره به توفيق مذاکرات هسته‌اي، از لزوم ادامه فشار به تهران براي موفقيت در عقب نشاندن برنامه موشکي کشورمان سخن گفته است.

در اين نامه البته به طور کلي از دستاوردهاي دستگاه سياست خارجي دولت اوباما در زمينه‌هاي مختلف گفته شده که بسط نفوذ سياسي و اقتصادي آمريکا در مناطق مختلف دنيا و روش‌هاي بکار رفته براي رسيدن به اين هدف، در ذيل آن مورد اشاره قرار گرفته است.
بخش مربوط به ايران با اين تيتر آغاز شده است: «ايران را به روشي قابل راستي‌آزمايي، از دستيابي به سلاح هسته‌اي، بازداشتيم.»

جان کري گفته که ايران در مسير ساخت بمب اتم بوده و «جامعه جهاني بر سر اينکه چگونه با اين تهديد فزاينده برخورد کند، اختلاف‌نظر داشت ... ايالات متحده طيف گسترده‌اي از گزينه‌ها را روي ميز و در دسترس داشت ولي مي‌دانستيم که گزينه ديپلماتيک، ماندگارترين اثر را داشت.»

وزير خارجه آمريکا نوشته که در اين مسير، ابتدا واشنگتن به سختي توانست دنيا و از جمله روسيه و چين را براي اعمال رژيم تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران، بسيج کند «تا محاسبات ايرانيان را بر هم بزنيم.»

جان کري گفته که در اين مسير، کنگره هم به دولت آمريکا کمک شاياني کرده زيرا با گسترده‌تر کردن تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران و کمک به آوردن مذاکره‌کنندگان ايراني در پاي ميز، موافقت کرده است.

رئيس دستگاه ديپلماسي آمريکا نوشته که البته تحريم‌ها هيچ‌گاه نمي‌توانسته برنامه هسته‌اي ايران را از نفس بياندازد زيرا با شروع اعمال آنها، ايران 19 هزار سانتريفيوژ پيشرفته را به کار گرفت.

جان کري در ادامه به «دسترسي به (مقامات) ايران از طريق کانال‌هاي دوجانبه» و دو سال و نيم مذاکرات چندجانبه جدي پرداخته و آن را زمينه‌ساز اعلان برجام دانسته است.

کري در توصيف مزاياي برجام نوشته که ايران پيش از برجام مي‌توانسته ظرف 90 روز، بمب اتم بسازد اما حالا «به محض» سرپيچي ايرانيان از تعهدات برجامي خود «ما مي‌فهميم و وقت کافي براي اقدام خواهيم داشت.»

جان کري از روزمه خود در اراک هم گفته؛ کري نوشته: «ايرانيان خود قلب راکتور اراک را بيرون کشيدند و آن را با سيمان پر کردند تا مطمئن شويم که ديگر قابل استفاده نيست.»

جان کري که اولين وزير خارجه‌اي است که به صورت رسمي توانسته از واشنگتن با تهران صحبت کند، در اين نامه خداحافظي، بين مردم و دولت ايران، فرق‌هايي قائل شده است.

کري نوشته که برداشته شدن تحريم‌هاي هسته‌اي «شانس آينده‌اي بهتر را براي مردم ايران ايجاد کرده است.» اين وزير کابينه اوباما ادامه داد: «در مورد دولت ايران، ما به آنها با صراحت گفته‌ايم که براي (ايجاد) آينده‌اي متفاوت آماده‌ايم به شرطي که بسياري از سياست‌هاي مخالفت‌برانگيز خود را تغيير دهد.»

در اين نامه همچنين آمده است: «روابطمان با ايران بسيار مناقشه‌برانگيز خواهد ماند و ما بايد اعمال فشار را بر ايران حفظ کنيم تا بتوانيم برنامه موشکي ايران را عقب بنشانيم.»

در ادامه مي‌خوانيم: «اهداف ديگر ما، فشار بر ايران براي دست کشيدن از حمايت تروريست‌ها، پايان دادن به بي‌توجهي به حقوق‌بشر و توقف مداخله ثبات‌زدايانه در امور همسايگانش است.»

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن