ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289743
جنجالي‌ترين شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي در کجا ساخته شده‌اند؟ + تصاوير ماهواره‌اي
تاریخ انتشار : 1395/10/18 08:46:44
نمایش : 452
شهرک‌سازي رژيم صهيونيستي تا جايي گسترش پيدا کرده که با اعتراض آمريکا به‌عنوان بزرگ‌ترين حامي اين رژيم روبرو شده است. اين گزارش به بررسي تعداي از جنجالي‌ترين شهرک‌هاي اين رژيم پرداخته است.

 

به گزارش زنگ خبر به نقل از ماهواره‌اي مشرق- روز 23 دسامبر سال 2016 (جمعه 3 دي 95) شوراي امنيت سازمان ملل طي قطعنامه 2334 بار ديگر شهرک‌سازي توسط رژيم صهيونيستي در سرزمين‌هاي اشغالي را محکوم کرد[1]. در اين قطعنامه تأکيد شده که فعاليت‌هاي اين رژيم در زمينه ساخت شهرک و اسکان يهوديان در سرزمين‌هاي اشغال‌شده، «نقض وقيحانه» قوانين بين‌الملل محسوب مي‌شود و «هيچ اعتبار قانوني‌» ندارد. قطعنامه هم‌چنين از رژيم صهيونيستي مي‌خواهد تا شهرک‌سازي‌ها را متوقف و به عنوان يک «قدرت اشغالگر» به وظايف خود تحت کنوانسيون چهارم ژنو عمل نمايد. توضيحات بيشتر درباره قطع‌نامه 2334 و روند تصويب آن را در انتهاي همين گزارش بخوانيد.

جنجالي‌ترين شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي +تصاوير ماهواره‌اي
تصاوير ماهواره‌اي شهرک‌هاي صهيونيستي که حتي از نظر مجامع بين‌المللي نيز نامشروع هستند
 

 

شهرک‌هاي يهودي؛ نقطه اشتراک دنيا و آمريکا در محکوميت رژيم صهيونيستي

شهرک‌هاي صهيونيستي که موضوع اصلي قطعنامه 2334 هستند، عبارتند از مناطق مسکوني که در سرزمين‌هاي اشغالي رژيم صهيونيستي در کشور فلسطين ساخته شده‌اند و تنها يهوديان[2] حق سکونت در آن‌ها را دارند[3]. ساخت اين شهرک‌ها از جهات مختلفي نامشروع است، از جمله اين‌که کنوانسيون چهارم ژنو، ساخت منطقه مسکوني و اسکان شهروندان يک کشور در مناطقي را غيرقانوني مي‌داند که به واسطه جنگ و با قدرت نظامي از کشوري ديگر اشغال شده باشند[4].

اگرچه همه شهرک‌هاي صهيونيستي به اعتراف نهادهاي بين‌المللي نامشروع هستند، اما برخي از اين شهرک‌ها بيش از بقيه جنجال‌آفرين بوده‌اند[5]. در ادامه اين گزارش، درباره برخي از اين شهرک‌ها توضيح داده مي‌شود.

 

Hebron شهرک[6]

Hebron بزرگ‌ترين شهر در کرانه باختري محسوب مي‌شود و از آن جهت مورد مناقشه شديد ميان صهيونيست‌ها و فلسطيني‌هاست که مزار حضرت ابراهيم (عليه السلام)، حضرت اسحاق (عليه السلام) و حضرت يعقوب (عليه السلام) در اين شهر قرار دارد و از اين رو هم براي مسلمانان و هم براي يهوديان، شهر مقدسي به شمار مي‌رود. جمعيت اين شهر بيش از 215 هزار نفر گزارش شده است که اکثراً مسلمان هستند، اما در نقاطي از شهر، يهوديان نيز زندگي مي‌کنند. اين شهر اگرچه در تعريف مشخص شهرک‌هاي صهيونيستي نمي‌گنجد، اما از آن‌جا که ميان مسلمان‌ها و يهودي‌ها تقسيم شده، مورد مناقشه صهيونيست‌ها و فلسطيني‌هاست.

جنجالي‌ترين شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي +تصاوير ماهواره‌اي
تصوير ماهواره‌اي از Hebron؛ براي ديدن تصاوير در اندازه بزرگ، روي آن‌ها کليک کنيد
 

 

Kiryat Arba شهرک[7]

اين شهرک در حاشيه شرقي Hebron قرار دارد و بيش از 7000 نفر در آن زندگي مي‌کنند. اين شهرک ابتدا در محل يک پايگاه نظامي متروک و تحت عنوان «پيوستن بخشي از زمين به يک پايگاه نظامي» آغاز شد، اما سپس جمعيت غيرنظامي در آن ساکن شدند. به اين ترتيب، براي اولين بار در کرانه باختري قطعه‌اي از زمين به يک پايگاه نظامي متصل شد، اما نه براي توسعه آن پايگاه، بلکه براي آن‌که يک جمعيت غيرنظامي در آن زندگي کنند. «باروخ گلدستين» شهرک‌نشين صهيونيستي که سال 1994 با حمله به جمعيت مسلمانان نمازگزار در «مسجد ابراهيم[8]» و شليک به سوي آن‌ها، 29 نفر را شهيد و 125 نفر را زخمي کرد، متولد بروکلين آمريکا، اما ساکن Kiryat Arba بود.

جنجالي‌ترين شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي +تصاوير ماهواره‌اي
تصوير ماهواره‌اي از Kiryat Arba؛ براي ديدن تصاوير در اندازه بزرگ، روي آن‌ها کليک کنيد
 

 

Ariel شهرک [9]

اين شهرک بر خلاف بسياري از شهرک‌هاي ديگري صهيونيستي، به بهانه عقايد ديني يا ميراث‌هاي تاريخي، ساخته نشد، بلکه احداث آن صرفاً اهداف استراتژيک داشت. هدف از ساختن اين شهرک در شمال کرانه باختري، سد راه حمله اردني‌ها در صورت بروز جنگ در آينده بود. جمعيت اين شهرک بيش از 18 هزار نفر است و صهيونيست‌ها مي‌گويند در صورت رسيدن به هرگونه توافق با فلسطيني‌ها بايد اين شهرک بخشي از اسرائيل باقي بماند.

جنجالي‌ترين شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي +تصاوير ماهواره‌اي
تصوير ماهواره‌اي از Ariel؛ براي ديدن تصاوير در اندازه بزرگ، روي آن‌ها کليک کنيد
 

 

Ma'ale Adumim شهرک[10]

اين شهرک واقع در کرانه باختري بيش از 37 هزار نفر را در خود جاي داده است و با فاصله کم‌تر 6 کيلومتري از بيت‌المقدس، از اهميت خاصي برخوردار است. شهرک Ma'ale Adumim به شکل يک پايگاه نظامي و زماني تأسيس شد که صهيونيست‌ها بعد از جنگ شش روزه سال 1967، کرانه باختري را به اشغال خود درآوردند. اين شهرک در حال حاضر سومين شهرک بزرگ کرانه باختري محسوب مي‌شود و صهيونيست‌هاي سکولار علاقه‌مند به طبيعت زيبا و خانه‌هاي ارزان‌قيمت، مشتريان خانه‌هاي اين شهرک هستند.

جنجالي‌ترين شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي +تصاوير ماهواره‌اي
تصوير ماهواره‌اي از Ma'ale Adumim؛ براي ديدن تصاوير در اندازه بزرگ، روي آن‌ها کليک کنيد
 

 

Har Homa شهرک[11]

اين شهرک يکي از پنج «منطقه زنجيره‌اي» است که رژيم صهيونيستي بعد از اشغال کرانه باختري و قدس شرقي، دور تا دور بيت‌المقدس احداث کرد. Har Homa سال 1997 و طي اولين دوره نخست‌وزيري بنيامين نتانياهو ساخته شد. يکي از اهداف ساخت اين شهرک، جلوگيري از توسعه شهر فلسطيني «بيت لحم» عنوان شده است. دولت آمريکا در ابتدا با فشارهاي سازمان ملل براي جلوگيري از شهرک‌سازي در اين منطقه مخالفت و حتي دو قطع‌نامه شوراي امنيت را نيز وتو کرد، اما سال 2010 زماني که رژيم صهيونيستي خبر از احداث بيش از 1000 واحد مسکوني ديگر در اين منطقه داد، اوباما «نااميدي عميق» خود در اين‌باره را اعلام کرد. جمعيت اين شهرک اکنون حدود 25 هزار نفر است.

جنجالي‌ترين شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي +تصاوير ماهواره‌اي
تصوير ماهواره‌اي از Har Homa؛ براي ديدن تصاوير در اندازه بزرگ، روي آن‌ها کليک کنيد
 

 

Gilo شهرک[12]

اين شهرک نيز يکي ديگر از مناطق زنجيره‌اي است که سال 1973 در اطراف بيت‌المقدس احداث شده است. Gilo اکنون حدود 40 هزار نفر جمعيت دارد. دولت اوباما سال 2009 نسبت به تصميم صهيونيست‌ها براي ساخت واحدهاي جديد مسکوني در اين منطقه نيز صرفاً اظهار «نااميدي» کرد.

جنجالي‌ترين شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي +تصاوير ماهواره‌اي
تصوير ماهواره‌اي از Gilo؛ براي ديدن تصاوير در اندازه بزرگ، روي آن‌ها کليک کنيد
 

 

 

 

قطع‌نامه 2334؛ قطع‌نامه‌اي متفاوت، شبيه قطع‌نامه‌هاي قبلي

نکته‌اي که درباره اين قطعنامه با قطعنامه‌هاي سال‌هاي اخير درباره موضوع فلسطين و رژيم صهيونيستي متفاوت بود، رأيي بود که آمريکا به اين قطع‌نامه داد. در 7853مين نشست شوراي امنيت، از 15 کشور (5 عضو دائم و 10 عضو غيردائم)، 14 کشور به قطع‌نامه 2334 عليه رژيم صهيونيستي رأي موافق دادند. در حالي انتظار مي‌رفت، آمريکا مانند قطع‌نامه‌هاي اخير، اين قطع‌نامه را هم وتو کند، اين کشور رأي ممتنع داد. به اين ترتيب قطعنامه تصويب شد و مورد تشويق حاضران نيز قرار گرفت.

پيش‌نويس قطع‌نامه 2334 را در اصل مصر بر اساس سندي آماده کرده بود که عده‌اي از حقوقدانان و ديپلمات‌هاي انگليسي با هم‌کاري فلسطيني‌ها تدوين کرده بودند. با وجود اين، فشارهاي زيادي عليه حاميان اين قطعنامه وجود داشت و يک روز قبل از نشست شوراي امنيت، دانلد ترامپ رئيس‌جمهور منتخب آمريکا از عبدالفتاح السيسي رئيس‌جمهور مصر خواست تا پيش‌نويس را پس بگيرد[13] و مصر هم پس از آن‌چه سفير اين کشور در سازمان ملل «فشار شديد» توصيف کرد، تصميم گرفت پيش‌نويس را رها کند[14].

 
نقشه شهرک‌هاي رژيم صهيونيستي؛ براي ديدن در سايز اصلي بر روي تصوير کليلک کنيد
 
 

با اين وجود، روز نشست، مالزي، نيوزيلند، سنگال، و ونزوئلا پيش‌نويس قطع‌نامه 2334 را در شوراي امنيت مطرح کردند. فشارهاي رژيم صهيونيستي بر نيوزيلند براي عدم حمايت از اين قطعنامه نيز به جايي نرسيد؛ حتي وقتي بنيامين نتانياهو «موري مک‌کالي» وزير خارجه نيوزيلند را تهديد کرد که رژيم صهيونيستي حمايت اين کشور از قطع‌نامه 2334 را به منزله «اعلام جنگ» تلقي مي‌کند. گزارش‌ها حاکي از آن است که انگليس به نيوزيلند اصرار کرده که به‌رغم فشارهاي رژيم صهيونيستي، هم‌چنان از قطعنامه حمايت کند[15].

«سامانتا پاور» سفير آمريکا در سازمان ملل بعد از تصويب قطع‌نامه 2334 درباره رأي ممتنع کشورش به اين قطعنامه توضيح داد که از يک طرف، اولاً شوراي امنيت اغلب ناعادلانه اسرائيل را هدف قرار مي‌دهد؛ دوماً مسائل مهمي وجود دارند که در اين قطعنامه اشاره‌اي به آن‌ها نشده است؛ و سوماً آمريکا با تک‌تک کلمات متن قطع‌نامه موافق نيست. از سوي ديگر، قطعنامه، اولاً واقعيت‌هاي موجود در سرزمين‌هاي اشغالي را منعکس مي‌کند؛ دوماً بر اجماع بين‌المللي در اين‌باره تأکيد دارد که شهرک‌سازي‌هاي اسرائيل غيرقانوني است؛ و سوماً شهرک‌سازي‌ها «بسيار بدتر» شده‌اند تا جايي که اکنون امکان رسيدن به راه‌حل دو کشوري را در معرض خطر قرار داده‌اند. به گفته «پاور» به همين دلايل هم آمريکا به قطعنامه رأي موافق نداد، اما از وتوي آن نيز خودداري کرد.

اقدامات اخير دولت اوباما (که روزهاي آخر عمر خود را سپري مي‌کند) که نشان مي‌دهد ديگر حمايت از شهرک‌سازي رژيم صهيونيستي را کنار گذاشته است، در موضع‌گيري‌هاي جان کري وزير خارجه آمريکا نيز منعکس شد. کري طي سخنراني‌هاي خود بعد از تصويب قطعنامه با ادبيات تند و استفاده از عبارت‌هايي مانند «عناصر افراطي» در توصيف کابينه نتانياهو، اسرائيلي‌ها را به «خودکشي» متهم و از «خشونت، تحريک و شهرک‌سازي‌ها» توسط اين رژيم انتقاد کرد[16].

 

 

 
 
 
00:00 00:56
 
لحظه تصويب قطع‌نامه 2334 و سخنراني «سامانتا پاور» سفير آمريکا در سازمان ملل درباره رأي ممتنع کشورش
 
 

با همه اين‌ها، قطع‌نامه 2334 شباهت‌هاي زيادي هم با قطع‌نامه‌هاي قبلي‌ دارد که رژيم صهيونيستي را محکوم مي‌کنند. آخرين قطعنامه‌اي که درباره موضوع اشغال فلسطين توسط رژيم صهيونيستي در شوراي امنيت تصويب شد به سال 2009 يعني اولين سال رياست‌جمهوري اوباما برمي‌گردد. به عبارت ديگر، طي دوران اوباما، به استثناي قطع‌نامه 2334، هيچ قطعنامه‌اي در سازمان ملل نتوانسته بود رژيم صهيونيستي را محکوم و در عين حال، از سد وتوي اوباما عبور کند.

قطعنامه‌هاي سازمان ملل در محکوميت شهرک‌سازي‌ها از اين هم وضعيت وخيم‌تري دارند. اين نوع قطعنامه‌ها از سال 1980 تا کنون هيچ‌گاه تصويب نشده بودند. بنابراين شوراي امنيت تا کنون سه قطعنامه عليه شهرک‌سازي‌ها در سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين تصويب کرده است که قطع‌نامه 2334 آخرين اين قطعنامه‌ها بود. پيش‌تر قطع‌نامه شماره 446 در سال 1979 و قطع‌نامه شماره 465 در سال 1980 به تصويب رسيده بودند.

البته انتظار تأثير از قطع‌نامه 2334، انتظار بيهوده‌اي است، چراکه تجربه دو قطع‌نامه قبلي يعني 446 و 465 نشان مي‌دهد که رژيم صهيونيستي بعد از هر قطع‌نامه‌اي که شهرک‌سازي‌ها را محکوم کند، براي انتقام گرفتن از سازمان ملل[17] و اعضاي شوراي امنيت، اقدامات خود در اين‌باره را تشديد مي‌کند؛ چنان‌که اين‌بار هم سران رژيم صهيونيستي قول داده‌اند تا شهرک‌سازي را گسترده‌تر از قبل پي‌گيري کنند[18].

در عين حال، انتظار اقدام عملي از سوي به اصطلاح جامعه جهاني عليه رژيم صهيونيستي نيز انتظار بيهوده‌اي است. در حالي که ايران در ازاي نقض قطع‌نامه‌هاي بين‌المللي درباره اقدامات مشروع خود، مورد تحريم قرار مي‌گيرد، رژيم صهيونيستي به‌رغم نقض بيش از 75 قطع‌نامه سازمان ملل درباره جنايات جنگي و اقدامات نامشروع اين رژيم در جنگ با فلسطيني‌ها، هم‌چنين از حمايت بي‌قيد و شرط آمريکا و ديگر کشورهاي غربي بهره‌مند است، بدون آن‌که هيچ‌گونه اجماع بين‌المللي درباره اقدام عملي عليه اين رژيم وجود داشته باشد.

پي‌نوشت:
 
 

[1] Israel’s Settlements Have No Legal Validity, Constitute Flagrant Violation of International Law, Security Council Reaffirms Link

[2] Jerusalem Unbound: Geography, History, and the Future of the Holy City Link

[3] Settlers in Contested Lands: Territorial Disputes and Ethnic Conflicts Link

[4] Convention (IV) relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War. Geneva, 12 August 1949 Link

[5] The Most Controversial Israeli Settlements Link

[6] Hebron Link

[7] Kiryat Arba Link

[8] Cave of the Patriarchs Link

[9] Ariel (city) Link

[10] Ma'ale Adumim Link

[11] Har Homa Link

[12] Gilo Link

[13] Israeli settlements: UN Security Council calls for an end Link

[14] Rebuffing Israel, U.S. Allows Censure Over Settlements Link

[15] Britain Pulled the Strings and Netanyahu Warned New Zealand It Was Declaring War: New Details on Israel's Battle Against the UN Vote Link

[16] In Historic Address, Kerry Tells Israelis They're Committing Suicide Link

[17] Israel to re-assess U.N. ties after settlement resolution, says Netanyahu Link

[18] A Defiant Israel Vows to Expand Its Settlements Link

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن