ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289746
با نوشتن استرس را شکست دهيد!
تاریخ انتشار : 1395/10/18
نمایش : 625
ارزش هاي ما ريشه هاي ما هستند که باعث بناء چيزهايي که براي مان مهم هست مي شوند. نوشتن آن ها باعث مي شود نسبت به آنچه که در واقع هستيم واقع بين باشيم. يکي از مهم ترين کليدهاي موفقيت، خوشحالي و آرامش دروني، درک و زندگي بر اساس ارزش هاي شخصي است.
 

 بيشتر بيزينس هاي موفق با پيروي از مجموعه ارزش هاي اصلي اداره مي شوند. چشم انداز و ماموريت آن ها اين ارزش ها را منعکس مي کند. اجراي روزانه آن ها از اين ارزش ها نشات مي گيرد و نحوه تصميم گيري هاي بزرگ را براي آن ديکته مي کند. داشتن چنين ارزش هايي تمرکز و اولويت بندي را آسان مي کند.

همه ما انسان ها براي خودمان ارزش هاي اصلي شخصي داريم که روي موجوديت ما تاثير مي گذارد. اما داشتن اين ارزش ها با اين که به آن ها اجازه بدهيد زندگي تان را هدايت کنند دو چيز کاملا متفاوت هستند. يکي از مهم ترين کليدهاي موفقيت، خوشحالي و آرامش دروني، درک و زندگي بر اساس اين ارزش هاي شخصي است.
 

با نوشتن استرس را از بين ببريم

 

بنويسيد

اولين گام براي يک زندگي هدفمند و پر شور و اشتياق نوشتن ارزش هاي شخصي است. اين ارزش ها  با اين که با اخلاق و سيرت شما گره خورده است سيستم خوب و بد نيستند بلکه چيزهايي هستند که به آن ها بيشتر ارزش مي دهيد. چه چيزي شما را به جلو مي برد؟ چه چيزي به شما احساس سرزندگي و انرژي مي دهد؟ عشق، خانواده، پول، حرفه، شهرت، کمک به ديگران، عدالت اجتماعي يا نجات حيوانات….اين ليست همچنان ادامه دارد. ليست چيزهايي که دوست داريد و برايتان مهم است.

اکنون که آن ها را تعيين کرده ايد  روي کاغذ بياوريد.

چرا؟ محققان نشان داده اند که نوشتن ارزش ها هزاران نتيجه مثبت دارد:

به تصويري حقيقي از آنچه که هستيد و آنچه که مي خواهيد باشيد مي رسيد. براي آن که به خواسته واقعي تان برسيد بايد خود واقعي تان باشيد.

زمان تان را بهتر مديريت مي کنيد و در مورد اين که کجا زمان تان را صرف کنيد بهتر تصميم مي گيريد.

 

با دانستن چيزهايي که براي تان مهم است اشتياق بيشتري به هدف پيدا مي کنيد و رسيدن به هدف اين اشتياق را بيشتر مي کند. اين دو کاملا مستقل هستند و انگيزه شما را براي پيشروي بيشتر مي کنند.

اين ارزش ها مثل قطب نما مي مانند که ما را به سمت هدف واقعي هدايت مي کنند. وقتي بيراهه مي رويم نوشتن آن ها باعث مي شود که زودتر متوجه شويم و به مسير درست برگرديم.

ارزش هاي ما ريشه هاي ما هستند که باعث بناء چيزهايي که براي مان مهم هست مي شوند. نوشتن آن ها باعث مي شود نسبت به آنچه که در واقع هستيم واقع بين باشيم.

به طور خلاصه کشف، تعيين، نوشتن و زندگي کردن با ارزش هاي اصلي به شما کمک مي کند کارهاي درست را انجام داده و اين سفر براي تان لذت بخش تر باشد.

ديدن ارزش هاي شخصي نوشته شده استرس را کاهش مي دهد

بر اساس تحقيقاتي که دکتر کلي مک گونيگال انجام داده است فوايد نوشتن ارزش هاي شخصي به اين صورت مي باشد:

در طولاني مدت، نوشتن ارزش ها نشان داده است که ميانگين نمرات را بالا مي برد، مراجعه به پزشک را کاهش مي دهد، سلامت ذهن را تقويت مي کند و از در رابطه با هر مسئله اي از کاهش وزن گرفته تا ترک سيگار کمک مي کند. همچنين ما را از مواجهه به تبعيض حفظ مي کند و خودناتواني را کاهش مي دهد. اين فوايد نتيجه مداخله نگرشي هستند. کساني که اين ارزش ها را فقط يکبار به مدت ۱۰ دقيقه بنويسند ماه ها و يا حتي سال ها از فوايد آن بهره مند مي شوند.

دکتر مک گونيگال معتقد است نوشتن درباره اين که چگونه وقايع روزانه ما با ارزش هاي شخصي مان تطبيق داده مي شوند هم از نظر ذهني و هم از نظر بيولوژيکي توانايي ما براي مقابله با استرس را تقويت مي کند.


به کار بردن اين روش

وقتي فعاليت هاي ما با ارزش هاي مان جور در نمي آيد نسبت به زندگي بي انگيزه مي شويم. با اين روش هاي ساده مي توانيد کاري کنيد که فعاليت ها و اهداف تان با ارزش هاي شما هم تراز باشند:

موارد زير را بنويسيد:

۵ تا از مهم ترين چيزهايي که در زندگي براي آن ها ارزش زيادي قائل هستيد بنويسيد.

تعيين کنيد که هر کدام از اين ارزش ها چه مفهومي براي شما دارند.

درباره يک روز (يا هفته) گذشته فکر کنيد. چه چيزي خوب پيش رفته است؟ چه زماني استرس داشتيد؟ چرا؟

يک يا دو نقطه اوج و يک يا دو واقعه استرس زا را انتخاب کرده و ارتباط آن ها با ارزش هاي تان را بنويسيد.

يک يا دو ارزش اصلي را انتخاب کرده و کارهايي که مي توانيد در طول روز بعد يا هفته بعد جهت انعکاس اين ارزش ها انجام دهيد را بنويسيد.

 

با نوشتن استرس را از بين ببريم 


خود ارزيابي

در طي زمان تعداد فعاليت هايي که باعث انعکاس سيستم ارزش هاي شما شده است را بنويسيد.

سطح استرس خودتان را ارزيابي کنيد. آيا بعد از شروع اين تمرين استرس کمتري داريد يا بيشتر؟ اشتياق و انگيزه شما در چه حد است؟

سلامت جسمي خود را ارزيابي کنيد. در کل چه احساسي داريد؟ متوجه چه تغييراتي شده ايد؟ (اين مشکلات کمتر شده اند يا بيشتر: سردرد، کمر درد، گردن درد، تنش، ناراحتي معده.)

برنامه ريزي کنيد: براي اين که اين لحظات تداوم داشته باشند چه کارهايي بايد انجام دهيد؟

مهم ترين کاري که مي توانيد براي موفقيت شخصي تان انجام دهيد تنها دانستن ارزش هاي اصلي نيست بلکه بايد با آن ها زندگي کنيد و به آن ها اجازه دهيد که بخشي از زندگي تان شوند. ارزش هاي تان را بنويسيد و آن ها را در تمام کارهايي که انجام مي دهيد ببينيد. زندگي که با ارزش هاي شخصي شکل بگيرد يک زندگي هدفمند است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن