ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289751
تجهيز اينترنت روستاها با چه هدفي صورت مي گيرد؟
اينترنت براي روستايي که با تانکر آبرساني مي شود!
تاریخ انتشار : 1395/10/19 08:44:10
نمایش : 541
نکته مهم اينجاست فارغ از اين مسئله که ما اکنون در برخي روستاهاي استان از حداقل هاي لازم براي يک زندگي محروم اند در استاني که بيش از 250 روستا مشکل آب آشاميدني دارند اينترنت پرسرعت چگونه مي تواند مشکلات آنان را برطرف کند؟


 
به گزارش زنگ خبر به نقل از جهانبين نيوز؛ در خبرها آمده بود که يکي از شرکت ها اقدام به عرضه اينترنت پرسرعت ۴G براي ساکنين روستاهاي کشور نموده است. با اين بهانه که هر کشور و ناحيه‌اي که مي‌خواهد به سرعت در زمينه فن‌آوري مدرن رشد و توسعه داشته باشد نيازمند اينترنت پرسرعت مي‌باشد. اما اين اينترنت پرسرعت براي روستاها و نقاط غيرشهري دقيقا چه دستاوردي خواهد داشت؟

خدمات اينترنت پرسرعت مبتني بر تکنولوژي نسل چهارم در مناطق روستايي و کمتر توسعه يافته الزامي از سوي اتحاديه بين‌‌المللي مخابرات (ITU) است که با هدف فراهم کردن امکان استفاده از سرويس‌هاي پايه مخابراتي، فناوري اطلاعات و خدمات پستي براي تمامي مردم جامعه و مناطق محروم به اجرا در مي‌آيد.

مزاياي اينترنت پرسرعت در روستاها:

از مزاياي اين طرح مي‌توان به گسترش ارتباطات و از بين بردن محدوديت مکان و زمان اشاره کرد؛ در روستاها و مناطق روستايي کشور امکانات آموزشي دچار ضعف‌هايي است و اين اينترنت پر سرعت مي‌تواند به رشد اين امکانات کمک کند.

در کنار آن به منظور نگهداري، راه‌اندازي و تعميرات امور مربوط به اينترنت اشتغالزايي شده و سبب استخدام نيروي جوان محلي مي‌شود.

در کنار آن با ايجاد بستر مي‌توان فرصت خريد و فروش محصولات روستايي بين مردم يک ناحيه را به راحتي فراهم کرد.

با توجه به اينکه خدمات پستي بسيار گسترده هستند مي‌تواند اقدام به ارسال و صادرات محصولات به شهرها و استان‌هاي ديگر نمود. در کنار اين موارد هر روستا مي‌تواند اقدام به معرفي خود در سطح ملي کند و به جذب گردشگر و رونق روستايي منجر شود.

مشکل آب اولويت دارد يا اينترنت!

اما نکته مهم اينجاست فارغ از اين مسئله که ما اکنون در برخي روستاهاي استان از حداقل هاي لازم براي يک زندگي محرومند در استاني که بيش از ۲۵۰ روستا مشکل آب آشاميدني دارند اينترنت پرسرعت چگونه مي تواند مشکلات آنان را برطرف کند؟
 

در آخرين گزارش منتشر شده ITU در دسامبر 2011 ذكر شده است كه بيش‌ترين كاربرد اينترنت، به ويژه در كشورهاي در حال توسعه، در ميان افرادي ديده مي‌شود كه درآمد و تحصيلات بالاتري دارند.

حال آنکه بسياري از مناطق استان حتي از داشتن مدرسه ابتدايي هم محرومند. فقر و تنگدستي و بيکاري جوانان معضل اصلي بخش مهمي از روستاهاي استانمان را در بر مي گيرد اکنون چگونه مي توان صرفا براي بالا بردن شاخص توسعه فناوري بدون هيچ زيرساختي روستاهاي محروم را به اينترنت آن هم از نسل پرسرعت مجهز کرد؟

جاي سوال اينجاست که آيا نمي توان به جاي گسترش اينترنت پرسرعت بي کيفيت و گران قيمت در روستاها اينترانت ملي را در روستاها فعال نمود که علاوه بر حمايت از شبکه هاي داخلي مجازي روستاييان از ظرفيت استفاده از اينترانت ملي براي انجام کارهاي خود نيز بهره ببرند.

آيا جز اين است که اين طرح هيچ گونه پيوست فرهنگي نداشته و تنها برخي از مردم محروم را بدون هيچ آموزشي و بدون هيچ فرهنگ سازي براي استفاده از فضاي مجازي به شبکه جهاني اينترنت متصل کردن آفات بسياري را در پي خواهد داشت؟


دولت که دست خود را در فضا سازي، فرهنگ سازي در استفاده و حمايت از شبکه هاي پيام رسان همچون سلام سروش بيسفون و مانند آنها خالي مي بينند چگونه مي تواند بستر را براي راهيابي فرهنگ غرب آن هم با اين حجم از پروژه هاي هجمه ي فرهنگي عليه ملت ايران فراهم کند؟

وزارت ارتباطات بدون بررسي زيرساخت ها به چنين کاري کرده اند

آيا جز اين است که تصميم گيرندگان در وزارت ارتباطات بدون بررسي زيرساخت هاي موجود و صرفا تحت فشار اتحاديه بين المللي مخابرات  اقدام به چنين کاري کرده اند؟ اکنون در بسياري از مناطق روستايي استان ما شبکه هاي ديجيتال که هزينه هاي قابل توجهي براي تامين زيرساخت هاي آن شده است اکنون دچار مشکل است وزارت ارتباطات با همکاري مديريت فني صداو سيماي مراکز استان ها ابتدا بايد نقص فني و کمبودها را براي دريافت رسانه ملي براي همه ي هم وطنان کشور فراهم کند.

آيا جز اين است که شبکه پرشتاب اينترنت آن هم بدون فرهنگ سازي سوغاتي جز استحاله ي فرهنگي مردم در مناطق کمتر توسعه يافته ندارد؟ چراکه قطعا بي تدبيري ها و ضعف عملکرد وزارت ارتباطات حاکي از آن است که اين وزارتخانه قطعا از ظرفيت در راستاي پيشبرد ترويج فرهنگ ايراني اسلامي کشورمان هيچ برنامه اي ندارد.که اکنون شواهد حاکي از آن است که تفکر حاکم بر وزارت ارتباطات همسو با سياست هاي غرب و و افراد تاثير گذارعمدتاً وابسته به غرب و تحت مديريت و نظارت آن‌ها به سر مي برند.

يکي از زيرمجموعه هاي پروژه نفوذ تغيير اولويت هاي مديران کشور است اکنون ايجاد اينترنت پرسرعت در فضاي روستاها در اولويت هاي اصلي توسعه نيست مسلما مديران با سفر به مناطقي که بيش از 50 درصد مردم آن تحت پوشش کميته امداد هستند در مي يابند که اين موضوع صرفا هدر سرمايه ملي است که قطعا نتيجه ي مطلوبي هم در بر ندارد.

اجراي چشم بسته سياست هاي سازمان هاي جهاني براي بالا بردن شاخص هاي توسعه کشور که بعضا هيچ دستاوردي براي توسعه کشور نداشته و ندارند تنها از مديراني برمي آيد که تمام داشته هاي خود را در تاييد عملکرد آنان در آمارهاي سازمانهاي بين المللي مي بينند و نه رضايت مردمي که امام راحل آنان را ولي نعمتان و صاحبان اصلي اين انقلاب و اين کشور مي دانند.

انتهاي پيام/1028
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن