ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289756
جزئيات تازه از قاچاقچي تجهيزات پيشرفته رايانه‌اي/باز هم پاي "کارت بازرگاني يکبارمصرف" درميان است
تاریخ انتشار : 1395/10/19 08:58:20
نمایش : 295
شخصي به نام (م.ف) قاچاقچي تجهيزات کامپيوتري که توسط وزارت اطلاعات دستگير شد، پيش از اين نيز سابقه قاچاق اين تجهزات را در سابقه خود داشته است.
 

به گزارش زنگ خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران تسنيم«پويا»،  صبح ديروز قاسم خورشيدي سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  از دستگيري چند نفر در ارتباط با يک محموله بزرگ حاوي 5 کانتينر از تجهيزات خاص رايانه‌اي و تصويربرداري خبر داد.

به گفته خورشيدي، پس از شناسايي اين محموله با همکاري گمرک و پس از توقيف 5 کانتينر محموله مذکور، مأموران وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي موفق به کشف مقادير بسياري «ميني کامپيوتر»، «دوربين‌هاي تصويربرداري سينمايي» که ارزش هريک بين 80 تا 100 ميليون تومان برآورد شد و تعدادي سرورهاي عظيم و بسيار پرقدرت شدند که ارزش ريالي هريک از اين سرورها بالغ بر 10 ميليارد تومان برآورد شده است.

باپيگيري‌هاي انجام آمده مشخص شد، يکي از دستگير شدگان در اين پرونده، شخصي به نام «م. ف» داراي سابقه دستگيري و پرونده در رابطه با قاچاق، مالک 3 دستگاه از اين کانتينرها است. اين شخص با اظهارات خلاف واقع بار کانتينرها را «تين کلاينت» با هزينه گمرکي 4% عنوان کرده بود، درحالي که تجهزيات مذکور تعرفه اي به مراتب بالاتر و برابر با 26 درصد را دارا هستند.

گفتني است اين شخص  پيش از اين به اتهام مشارکت و مباشرت در قاچاق کالا علاوه بر ضبط بيش از 900دستگاه نوت بوک و 5 دستگاه سرور به نفع دولت به رد بهاي مال از بين رفته به ميزان 120 ميليارد و 402 ميليون و 771 هزار و 295 ريال و پرداخت جزاي نقدي به مبلغ 255 ميليارد و 16 ميليون و 991 هزار و 790 ريال درحق صندوق دولت محکوم شده بود.

همچنين بر اساس اطلاعات بدست آمده،  چهار  ماه قبل  محموله 8 کانتينري تجهيزات رايانه‌اي طي اظهار نامه کوتاژ 27056  با استفاده  از کارت بازرگاني يک بار مصرف به نام شرکت"ت.آ.ط" به گمرک شهيد رجايي اظهار ميشود. در نتيجه بررسيهاي چند باره اين پرونده با توجه به اينکه علاوه بر قطعات، کالاي کامل  وارد کشور شده است،  گمرک شهيد رجايي  با همکاري يک نهاد نظارتي مطالبه نامه يک ميليارد و 250 ميليون توماني به نام شرکت مذکور صادر ميکند. به نظر ميرسد محموله توقيف شده در تهران بي ارتباط با محموله‌هاي ترخيص از گمرک رجايي نباشد.

در خصوص محموله 8 کانتينري گفتني است، در مراحل اوليه انجام تشريفات گمرکي با توجه به سوء سابقه فرد اصلي وارد کننده اين تجهيزات، با دخالت بازبيني گمرک ايران خروج محموله منوط به بررسي و بازبيني کامل اظهار نامه ميشود. متاسفانه مسئولان وقت مذکور بدون توجه به هشدارهاي گمرک ايران با صدور 120 ميليون تومان تفاوت، اقدام به صدور مجوز خروج محموله مي‌کنند. بدنبال اعتراض دفتر بازبيني، پس از خروج کالا مبلغ 125 ميليارد ريال مطالبه نامه صادر مي‌شود.

اگر چه صاحب کارت بازرگاني يکبار مصرف علي رغم ورود ديوان محاسبات استان اقدامي نسبت به پرداخت بدهي خود ننموده اما گفتني است، به موجب نامه دفتر بازبيني ارزش کالا و مطالبات واقعي گمرک رقمي بسيار بيشتر از مطالبه نامه صادر شده ميباشد. يک منبع اگاه به خبرنگار تسنيم گفت: رهگيري انبارهاي نهايي کالا يکي از روشهاي شناسايي محموله‌هاي قاچاق اين فرد  بوده است.

اطلاعات بيشتر در اين زمينه در روزهاي آينده منتشر ميشود.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن