ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 289760
زنگ خبر گزارش مي دهد؛
بي توجهي مسئولان ميراث فرهنگي به تخريب بافت فرسوده امامزاده سَیّد محّمد بارده
تاریخ انتشار : 1395/10/22
نمایش : 513
تربت خانه ي امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام در قسمت بالاي ضريح بافت قديم در حال ريزش مي باشد و تا به حال چندين بار نامه ي کتبي و شفاهي به ميراث فرهنگي استان ارسال نموده ايم که متاسفانه هيچگونه اقدامي صورت نگرفته است
به گزارش خبرنگار  زنگ خبر زيارتگاه امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام روستاي بارده که  در ضلع شرقي روستاي بارده از توابع شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختياري ( در 48 کيلومتري جنوب غربي شهرکرد : مرکز استان ) قرار گرفته است.


 بقعه متبرکه حضرت امامزاده سيد محمد ابن حمزه ( مکني به ابوالقاسم ) بن علي ابن حسين بن احمد بن محمد بن اسماعيل بن ابراهيم الاصغر ( ملقب به مرتضي ) بن حضرت باب الحوائج؛ امام موسي اين جعفر الکاظم ( عليه السلام ) ميان دو کوه نسه و برآفتاب، واقع گرديده و با توجه به مناظر بسيار زيبا و دلنواز کوهستاني و چشمه هاي خنک اطراف و آب و هواي مطلوب منطقه، سالانه پذيراي هزاران زائر و گردشگر از نقاط مختلف مي باشد
 


اين امامزاده فرزند بلافصل امام موسي کاظم (عليه السلام) اس و  شجره نامه  اين امامزاده که اصل آن بر روي پوست آهو و به املاء شيخ طوسي و ممهور به مهر شيخ بهايي بوده است  و تاييديه  و معرفي اين امامزاده به تائيديه آستان قدس رضوي رسيده است.


 وضعيت بيروني و داخلي امامزاده در شرايط نامناسبي قرار داشت
ابولقاسم کريمزاده عضو هيئت امناي امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام روستاي بارده در گفت و گو با خبرنگار زنگ خبر با  بيان اينکه خوشبختانه طي دو سال اخير اقدامات خوبي در راستاي معرفي امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام  صورت گرفته است، اظهار کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته در راستاي معرفي اين بقعه متبرکه ، اميد است جهت شناخت اين نوادگان پيامبر (ص) تلاش‌هاي تخصصي‌تري انجام شود

.

وي تاکيد کرد: وضعيت بيروني و  داخلي امامزاده نيز در شرايط نامناسبي قرار داشت که در اين راستا با هزينه‌ي 700 ميليون توماني کف امامزاده ،ديوارهاي امامزاده و ايوان بيروني امامزاده سنگ‌فرش و کاشي کاره شده اند و همچنين جداکننده بين زنان و مردان  نيز نصب شدو تقريبا 110ميليون تومان هنوز به استاد کاشي کار بدهکار هستيم.
 


کريمزاده  در ادامه گفت:  اقدامات که در اطراف امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام روستاي بارده در سال 95 انجام شده است،درخت کاري حدود 700  اصله نهال در تپه مجاور امامزاده که نهال ها را منابع طبيعي شهرستان بن بدون دريافت هزينه اهدا نموده است.
 

امامزاده سيد محمد احتياج مبرم به يک زائرسرا يا شبستان دارد 
عضو هيئت امناي امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام گفت : طي سال 94 و95 آسفالت ريزي  محوطه ي امامزاده تقريبا 8000متر مربع و حدود 700عدد سکو  جهت رفاه حال زائرين محترم در جوار امامزاده اجرا شده است.
 
وي افزود: در ايام عيد امامزاده بيش از  11000 هزار زائر داشته که از تمام امکانات امامزاده براي پذيرايي از آن ها استفاده شد  و در حال حاضر امامزاده سيد محمد احتياج مبرم به يک زائرسرا يا شبستان دارد چرا که در هوا هاي سرد و باراني زائران در مضيقه قرار مي گيرند و به ما مراجعه مي کنند و ماهم شرمنده آن ها مي شويم؛در ايام تعطيلات هم همه روزه در امامزاده سيدمحمدنماز جماعت برگزار مي گردد و کساني هم که سوالات شرعي داشته باشند هميشه روحاني براي پاسخ گويي حاضر است.

وي ضمن اشاره به مبلغ جمع آوري شده از داخل ضريح مطهر امامزاده  اظهار کرد: نذورات جمع‌آوري شده از امام‌زاده‌ها در مسير هزينه‌هاي عمراني و جاري خود امام‌زاده هزينه مي شود و  کمک هاي مردمي که سال گذشته از داخل ضريح جمع آوري شده است در حدود 170 ميليون تومان بوده است.
 


اشتغالزايي مستقيم و غيرمستقيم 50 نفر در غرفه هاي امامزاده بارده
کريمزاده با اشاره به اشتغال زايي توسط غرفه هاي مجاور امامزاده گفت : از طريق غرفه هاي موجود در اطراف امامزاده و با اجاره دادن اين غرفه ها به جوانان روستا بطور مستقيم باعث اشتغال زايي 10نفرشده وبطور غير مستقيم براي 40نفر به صورت فصلي اشتغال زايي کرده است و با همکاري و همراهي هاي خادمين امامزاده سيد محمد بارده که دونفر هستند امامزاده همواره به صورت شبانه روزي براي زيارت زائرين عزيز باز است.


وي ضمن ابراز ناراحتي از ميراث فرهنگي استان افزود : تربت خانه ي امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام در قسمت بالاي ضريح بافت قديم در حال ريزش مي باشد و تا به حال چندين بار نامه ي کتبي و شفاهي به حضورشان ارسال نموده ايم که متاسفانه هيچگونه اقدامي صورت نگرفته و بار ها شده است که زائرين در حال ريزش سنگ گچ از بافت قديم به ما مراجعه نموده و درخواست مرمت و بازسازي رابراي حفظ امنيت زائرين داشته اند،  اما هنوز هيچ گونه اقدامي صورت نگرفته است.
 وضعيت فعلي گنبد امامزاده ناراحت کننده است

عضو هيئت امناي امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام  با اشاره به هزينه زياد ساخت گنبد و گلدسته هاي امامزاده گفت : وضعيت گنبد و گلدسته ها به اين صورت کمي ناراحت کننده است و اين گنبد از ورقه هايي که از همان قديم قرار گرفته ساخته  و تا به حال تعويض نشده  و گلدسته هم تيرآهن هاي آن کار گذاشته شده، اما پولي وجود ندارد که خود گلدسته هم ساخته شود و پولي در اختيار ما نيست و هزينه ي برآوردي براي تکميل گنبد و گلدسته 600ميليون تومان است. 
وي با تاکيد براينکه در راستاي مرمت يا ساخت و ساز در امام‌زادگان هيچگونه بودجه‌ي دولتي صرف نمي‌شود، تاکيد کرد: با توجه به اينکه امام‌زادگان بودجه‌ي دولتي ندارند و تنها از طريق نذورات مردمي مورد مرمت و ساخت‌وساز قرار مي‌گيرند، از اين رو مجبور هستيم که به تدريج اقدام به ساخت و ساز و مرمت امامزاده کنيم.


کريمزاده  با اشاره به اهميت حضور مسئولان درآستان مقدس امامزاده سَیّد محّمد عليه السلام بيان کرد: مسئولان با حضور در امام‌زاده‌ها از نزديک با مشکلات و مسائل موجود در امام‌زاده‌ها و مسير رفت و آمد زائران آشنا شده و مي توانند موارد را در حيطه کاري خود و يا به مسئولان ديگر برسانند.
 
وي افزود : بنده نيز به نوبه ي خود از زحمات استاندارمحترم،فرماندارشهرستان بن،فرماندهي  نيروي انتظامي ،رئيس دادگستري شهرستان ،اداره منابع طبيعي شهرستان ،اداره اوقاف شهرستان شهرکرد و.. تمامي افرادي  و اداراتي که در راستاي هرچه بهتر و زيباتر شدن اين امامزاده تلاش کرده اند،تقدر و تشکر ميکنم.
 
وي در پايان ضمن اشاره به حضور نيروي انتظامي در ايام تعطيلات که بطور منظم هميشه در امامزاده حضور دارند گفت : هيئت امناي امامزاده هم کمال تقدير و تشکر را از نيروي انتظامي دارد  که امنيت را بطور کامل برقرار است.
 
روستاي بارده در47كيلومتري شهركرد و 25 كيلومتري شهر بِن قرار دارد و امامزاده سيد محمد نيزدر مجاورت همين روستا واقع شده است.
 
انتهاي پيام /520ز
 
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن