ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 299771
ماست و سلامتي دستگاه گوارش
تاریخ انتشار : 1395/10/27 08:07:49
نمایش : 627
هيچ کس تمايلي به مصرف مواد غذايي حاوي باکتري ندارد اما ماست استثنا مي باشد. ماست همانند تمام محصولات لبني منبع کلسيم و پروتئين و باکتري هاي خوب است که براي دستگاه گوارش مفيد هستند.

باکتري هاي مفيد ماست براي دستگاه گوارش

شنيدن نام باکتري همه را ياد ميکروب هاي بيماري زا مي اندازد. با اين حال بدن ما حاوي ميليون ها باکتري مفيد است که براي کنترل باکتري هاي مضر به کار مي روند. نوعي از باکتري ها وجود دارند که به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک مي کنند. امروزه اکثر کارخانجات توليد کننده ماست اين باکتري هاي مفيد موسوم به پروبيوتيک ها را به محصولات خود اضافه مي کنند.

ماست براي افرادي که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند

افرادي که بدنشان فاقد يک نوع آنزيم خاص است نمي توانند لاکتوز (قند شير) را هضم کنند و با مصرف ميزان اندکي شير، دچار گاز، نفخ يا اسهال مي شوند. با وجود اينکه ماست حاوي لاکتوز است اما در عين حال پادزهر آن يعني لاکتاز را نيز دارا مي باشد. به گفته محققان افرادي که نمي توانند لاکتوز را تحمل کنند ماست مصرف کنند.

ماست براي مقابله با اسهال

پروبيوتيک هاي موجود در ماست باعث تسکين علائم سندرم روده تحريک پذير مي شود که شامل دل درد و نفخ مي شود. ماست براي مقابله با بيماري هاي التهابي روده مانند کوليت زخمي و بيماري کرون نيز مفيد است

خيلي از افراد بعد از مصرف آنتي بيوتيک ها دچار اسهال مي شوند چون اين داروها علاوه بر باکتري هاي بد باعث نابودي باکتري هاي خوب نيز مي شوند و اين باکتري هاي خوب براي سلامتي دستگاه گوارش لازم هستند. در نتيجه اسهال و ديگر مشکلات مربوط به معده بروز مي کند. توصيه مي شود در اين مواقع اقدام به مصرف پروبيوتيک ها کنيد که در ماست وجود دارند. نتايج يک پژوهش جديد که روي 135 بيمار بستري و تحت درمان با آنتي بيوتيک ها انجام شده آشکار کرده است که فقط 12 درصد افرادي که پروبيوتيک دريافت کرده اند دچار اسهال شده اند. اين در حالي است که 35 درصد افرادي که پروبيوتيک دريافت نکردند اسهال گرفتند. ماست همچنين به تسکين اسهال ناشي از عفونت ها و مسموميت بخصوص در بين کودکان بسيار مؤثر است.

تأثير ماست بر زخم معده و دوازدهه

اکثر زخم هاي گوارشي به دليل وجود نوعي باکتري به نام هليکوباکتري است. درمان با آنتي بيوتيک ها و داروها مي تواند باعث درمان زخم‌هاي معده و دوازدهه شود. مصرف نخستين بار اين داروها فقط هليکوباکتري را از بين مي برند. پژوهش ها نشان داده اند که ماست حاوي پروبيوتيک باعث کاهش و رفع فعاليت اين باکتري مي شود.

ماست براي برطرف کردن ديگر مشکلات گوارشي

نتايج تحقيقات زيادي نشان داده است که پروبيوتيک هاي موجود در ماست باعث تسکين علائم سندرم روده تحريک پذير مي شود که شامل دل درد و نفخ مي شود. ماست براي مقابله با بيماري هاي التهابي روده مانند کوليت زخمي و بيماري کرون نيز مفيد است. تحقيقات نشان مي دهد که مصرف ماست حاوي پروبيوتيک به مدت يک ماه باعث کاهش ميزان التهاب در بيماران مبتلا به اين بيماري ها مي شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن