ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 299785
شب ها کمتر از 7 ساعت نخوابيد
تاریخ انتشار : 1395/10/28 11:53:41
نمایش : 942
اگر هر شب کمتر از 7 ساعت بخوابيد، مغزتان در طول روز راندمان درستي نخواهد داشت و اگر اين کمبود خواب به طور مدام ادامه داشته باشد، بي شک سلامتي بدن تان به خطر خواهد افتاد


متخصصان بر اين عقيده هستند که بدن هر فرد نيازهايي دارد و بدون شک نياز بدن يک کودک با يک فرد بزرگسال يا سالمند متفاوت است. با اين حال لازم است که همه هر شب 7 ساعت خواب مستمر و باکيفيت داشته باشند. 

بدون شک ما از بيخوابي هاي گاه به گاه حرف نمي زنيم. منظورمان افرادي است که به طور مکرر هر شب بين 4 تا 6 ساعت مي خوابند. اين افراد بايد با پزشک مشورت کرده و اصلاحاتي در برنامه زندگي شان داشته باشند. چون لازم است که افراد به طور متوسط بين 7 تا 9 ساعت خواب شبانه داشته باشند. اگر شما نيز جزو افرادي هستيد که در خوابيدن مشکل داريد و يا به طور مکرر بيخوابي مي کشيد، اين مطلب را مطالعه کنيد.

بهداشت خواب در بين فضانوردان

شايد برايتان جالب باشد که بدانيد فضانوردها بهداشت خواب را به خوبي بلد بوده و ارزش آن را مي دانند. واقعيت زندگي کردن در فضا به مدت طولاني ، فضانوردان را مجبور مي کند تا به ريتم خواب خود پايبند باشند و اجازه ندهند نظم بيولوژيک بدن شان به هم بريزد. 

فضانوردان در طول اقامت شان در ايستگاه هاي فضايي، مي توانند زمين را در چرخه آرام خود و طول خورشيد را در گوشه اي از جهان و در همان زمان غروب آن را در گوشه اي ديگر نظاره کنند. 

اين افراد در فضا تماس خود را با نور و تاريکي از دست مي دهند و اين مسئله روي سيکل خواب و بيداري شان تاثير دارد. اثرات از دست دادن ريتم خواب مشکلات جدي براي سلامتي دارد. 

براي داشتن خوابي باکيفيت و خوب بايد يک ساعت قبل از خواب تلفن همراه، رايانه و تلويزيون را خاموش کنيد

به همين دليل نيز ناسا پژوهش هاي زيادي روي ساعت بيولوژيکي بدن انجام داده و توصيه هاي مفيدي را براي حفظ سلامت و بهداشت خواب فضانوردان ارائه کرده است. در اين مطلب به اين توصيه هاي علمي اشاره مي کنيم.

ساعت بيولوژيکي بدن را حفظ کنيد

بدن ما يک ساعت دروني دارد که به ساعت بيولوژيکي بدن معروف است. لازم است که نظم اين ساعت حفظ شود. اين ساعت باعث کنترل تغييرات فيزيولوژيکي لازم در طول 24 ساعت شبانه روز مي شود. 

پيروي کردن از يک برنامه منظم براي خوردن و رفتن به رختخواب در ساعت مشخص باعث حفظ نظم ساعت بيولوژيکي بدن مي شود. هر چه بيشتر به اين ريتم احترام بگذاريد بدن تان سالم تر و شاداب تر مي ماند. 

بدون شک نمي شود هر روز سر ساعت مشخص به رختخواب رفت. بخصوص در اين زمان که با ظهور تکنولوژي و تلفن هاي هوشمند، خواب بر خيلي ها حرام شده است. اما با اين حال تا حد ممکن بايد به اين ساعات مشخص پايبند ماند و بين 7 تا 9 ساعت در شب خوابيد.

محيط را آماده خوابي راحت کنيد

براي خوابيدن، محلي تاريک را انتخاب کنيد. در اين صورت است که مغزتان مي تواند پروسه خواب و بيداري را کنترل کند. اگر مجبور هستيد در طول روز بخوابيد، پرده ها را بکشيد و چراغ ها را خاموش کنيد. 

حواستان به دستگاه هاي برقي باشد. براي داشتن خوابي باکيفيت و خوب لازم است که يک ساعت قبل از خواب تلفن همراه، رايانه و تلويزيون را خاموش کنيد. درست است که کمي دشوار به نظر مي آيد، ولي بهتر است براي سلامت بدن تان اين کار را انجام دهيد.

گل و گياه داخل خانه

دماي مناسب و بوي مطبوع لازمه خوابي راحت

شايد به نظرتان کم اهميت بيايد، اما دماي اتاق خواب مهم است. دماي ايده آل براي اتاق خواب بين 15 تا 22 درجه است. 

يادتان باشد که بوي نامطبوع و هواي کثيف در اتاق خواب باعث اختلال در خواب شده و حتي کابوس ايجاد مي کند. بهتر است براي خوشبو کردن اتاق خواب تان از رايحه  وانيل يا اسطوخودوس که آرام بخش هستند استفاده کنيد.

يک ساعت استراحت قبل از خواب را تجربه کنيد

اگر شب ها کمتر از 7 ساعت مي خوابيد، يک ساعت قبل از رفتن به رختخواب، خودتان را آماده کنيد. قبل از هر کاري نيز لوازم برقي را خاموش کنيد. در وضعيت راحتي قرار بگيريد. کتابي بخوانيد. فکر خودتان را درگير خواب و ترس از بيخوابي نکنيد. 

چرت هاي کوتاه 15 تا 20 دقيقه اي به تنظيم ساعت دروني بدن کمک مي کند

سعي کنيد مغزتان را از مشغله هاي فکري، نگراني هاي فردا و کارهاي ناتمام خالي کنيد و خودتان را در آرامش غرق کنيد. کم کم بدون اينکه متوجه باشيد خواب مغزتان را فرا مي گيرد و خواب تان مي برد.

چرت هاي کوتاه ميان روز براي مقابله با بي خوابي

شايد به نظرتان تناقض آميز بيايد. اما بهتر است بدانيد که چرت هاي کوتاه 15 تا 20 دقيقه اي مفيد است و بدن را شارژ مي کند. يادتان باشد که چرت زدن بيش از اين ميزان برعکس عمل کرده و باعث ايجاد کسالت و مشکل در خواب شبانه مي شود. چرت هاي کوتاه بين روز همچنين به تنظيم ساعت دروني بدن کمک مي کند.

حرف آخر

در نهايت اينکه براي جبران خواب کمتر از 7 ساعت بايد به دنبال کنترل مغزتان باشيد. اگر با رعايت نکات ذکر شده نيز نمي توانيد بر مشکلات خوابتان غلبه کنيد، حتما به پزشک مراجعه کنيد. 

بهتر است عامل اصلي که مانع از خواب راحت و استراحت شما مي شود را شناسايي کنيد. پزشک متخصص کمک زيادي در جهت مقابله با بي خوابي هاي مزمن مي کند.

انتهاي پيام/520ز

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن