ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 299828
در چهارمحال و بختياري
واکسيناسيون بيش از ۱۱ هزار قلاده سگ عليه بيماري هاري
تاریخ انتشار : 1395/11/04 08:39:14
نمایش : 583
مديرکل دامپزشکي چهارمحال و بختياري گفت: براي پيشگيري از هاري در نه ماهه سال جاري ۱۱ هزار و ۱۹۶ قلاده سگ صاحبدار واکسينه شدند.
 
 
 
 
 










به گزارش زنگ خبر به نقل از  جهانبين نيوز؛ هاري بيماري ويروسي است که موجب التهاب مغزي حاد مي‌شود؛ اين ويروس در تمام حيوانات خون‌گرم از جمله انسان مي‌تواند ايجاد بيماري کند؛ ويروس از بزاق حيوان مبتلا به هاري و محل گازگرفتگي وارد بدن شده در ماهيچه‌ها به سمت اعصاب انتهايي مي‌رود و شروع به تکثير مي‌نمايد. مرگ در صورت ابتلاء به هاري تقريباً قطعي است.

دکتر عبدالمحمد نجاتي مديرکل دامپزشکي چهارمحال و بختياري در گفت و گو با جهانبين نيوز، اظهار داشت: ويروس هاري در حرارت ۵۰ درجه سانتي گراد در مدت ۱۵ دقيقه، در حرارت ۶۰ درجه در مدت ۳۵ ثانيه و در حرارت ۱۰۰ درجه سانتيگراد در مدت چند ثانيه از بين مي‌رود؛ بنابراين براي ضدعفوني وسايل آلوده کافي است چند دقيقه آنها را جوشاند يا با فنل و الکل شستشو داد.

نجاتي گفت: پرندگان، ماهيها، خزندگان و دوزيستان مبتلا نخواهند شد و بيشتر مواقع هاري در حيوانات وحشي ظاهر مي شود.

وي خاطرنشان کرد: مهمترين راه انتقال هاري به انسان گاز گرفته شدن توسط حيوان هار است؛ بنابراين لمس و نوازش، ضربه زدن، ليس زدن پوست سالم، بوسيدن و يا هر روش ديگر، امکان انتقال هاري وجود نخواهد داشت.

مدير کل دامپزشکي چهارمحال و بختياري تاکيد کرد: افرادي که به دليل شغلي، با حيوانات در تماس هستند بايد عليه بيماري هاري واکسينه شوند.

 نجاتي گفت: کسي که توسط حيواني مشکوک به هاري گاز گرفته شود بايد فوراً محل گارگرفتگي را با آب و صابون به مدت حداقل ۱۵ دقيقه شستشو دهد و سريعاً به يک مرکز درماني مراجعه کند تا با واکسيناسيوين هاري درمان شود. شست‌وشوي زخم مربوط به گازگرفتگي حيوان و بخيه نکردن و بازبودن زخم بسيار مهم است و اساس پيشگيري و درمان هاري است.

وي افزود: به صورت معمول واکسيناسيون تا ۶ روز پس از گازگرفتگي و قبل از بروز علائم بيماري هاري مي‌تواند ۱۰۰ درصد بيماري را از بين ببرد. اما پس از بروز علائم، درمان، ديگر امکان‌پذير نيست.

مديرکل دامپزشکي چهارمحال و بختياري گفت: در همين راستا جهت پيشگيري از اين بيماري در نه ماهه سال جاري ۱۱ هزار و ۱۹۶ قلاده سگ صاحبدار واکسينه شدند.

نجاتي گفت: زنده گيري سگ هاي ولگرد در دستور کار متوليان آن است و با همکاري شهرداري ها انجام مي شود.

وي از کساني که سگ در خانه نگهداري مي کنند خواست تا با مامورين دامپزشکي در جهت واکسيناسيون آن ها همکاري لازم را داشته باشند.

انتهاي پيام/520ز
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن