ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 309911
به گزارش پايگاه اطلاع رساني زنگ خبر:
انتخابات شوراي شهر و روستا ،انتخاب هوشمندانه با رويکرد تخصصي
تاریخ انتشار : 1395/12/15
نمایش : 1180
با نزديک شدن به انتخابات شوراي شهر ،آرام آرام فضاي عمومي شهر ها رنگ و بوي انتخاباتي به خود ميگيرد و عواملي مانند اشتغال مردم،مسائلي مربوط به پايان سال و شب عيد و انتقاد گسترده به عملکرد شوراي محلي باعث شده موجي از نا اميدي و نارضايتي در اين حوزه ايجاد شود.


 

 

 

به گزارش خبرنگار زنگ خبر ، با نزديک شدن به انتخابات شوراي شهر ،آرام آرام فضاي عمومي شهر ها رنگ و بوي انتخاباتي به خود ميگيرد هر چند عواملي مانند اشتغال مردم،مسائلي مربوط به پايان سال و شب عيد و انتقاد گسترده به عملکرد شوراي محلي باعث شده موجي از نا اميدي و نارضايتي در اين حوزه ايجاد شود و در لايه هاي زيرين جامعه نگاه چندان مثبتي نسبت به اين مسئله وجود نداشته باشد .

اما  وجه ديگر اين موضوع آن است که انديشه انتخاب آگاهانه را در بين جوانان ايجاد کرده است بدان معنا که ساختار فرآيند انتخابات فاميلي بايد فروريخته شود و انتخاب هوشمندانه با رويکرد تخصص هاي مورد نياز در حوزه مديريت شهري جايگزين اين مسئله شود .

هر چند نيل به اين مقصود دشوار و دور از دسترس به نظر ميرسد اما شکل گيري اين نگرش دربين مردم ميتواند موجب مرتفع شدن بخشي از مشکلات شهر باشد .

در يک نگاه آسيب شناسانه به انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستا ها  موارد زير را ميتوان به عنوان مسائل و مشکلات اين فرآينده بررسي قرار داد:
1-انتخابات فاميلي: معمولا در طي چند دهه اخير شوراي اسلامي شهر و روستا  فرآيند انتخاب بر اساس قوميت گرايي و طايفه گري اتفاق افتاده است ،يعني هر کانديدي که طايفه بزرگ تري داشته در اين عرصه موفق به تصدي کرسي شده است و اين امر موجب عدم توفيق ديدگاه شايسته سالاري در انتخابات مردم بوده است.

2-عدم حضور نيروهاي متخصص و کارآمد در عرصه انتخابات :متاسفانه عامل ديگري که بايد به عنوان يک آسيب جدي در عرصه انتخابابت شوراها به آن توجه کرد عدم حضور نيرو هاي متخصص و کارآمد در اين عرصه مي باشد چنانچه طي ادوار اخير هرگز شاهد نامزدي افراد تحصيل کرده در سطح کارشناسي ارشد و دکترا نبوده ايم و نيرو هاي داراري تجربه و توانمدي مناسب علي رغم مراجعات مردمي حاضر به کانديتوري نشدند و اين امر موجب پايين آمدن سطح تخصصي و علمي شوراها در ادوار گذشته بوده است.
 
3-عدم آگاهي و کافي نسب به وظايف و اختيارات شوراها: اين امر موجب گرديده تا سطح توقعات مردم از شورا ها بالا رود و همين عدم آگاهي در نامزدها شورا باعث شده شعار هاي انتخاباتي و وعده هاي غيرمرتبط و عجيب توسط کانديداها گردد که در نهايت به عدم رضايت شهروندان به دليل عدم تحقق وعده هاي اعضاي شورا مي شود.

4-نداشتن وقت کافي برخي از اعضاي شورا براي رسيدگي و پيگيري وظايف مربوطه:در ادوار گذشته در بسياري از موارد مشاهده شده برخي از اعضا به دليل چند شغله بودن يا اشتغالات متعدد وقت کافي براي رسيدگي به امورات محوله را نداشته اند.
 
5-عدم سنخيت و هماهنگي اعضاي شورا :بروز اختلاف بين اعضاي شورا که در اکثر ادوار شاهد آن بوده اين يکي ديگر از عوامل کار آمدن دوره نارضايتي مردم بوده است که در واقع تفاوت ديگاه ها و عدم همسويي سياسي يا انديشه اي موجب بروز اين مشکلات بوده است و شايد انتخاب بر اساس ليست بتواند از بروز مجدد اين چنين مشکلي جلوگيري نمايد.

عوامل ديگري را ميتوان به مواد موفق افزود اما هر چه باشد به نظر ميرسد انتخابات پيش رو را با تفاوت هاي ساختاري قابل توجهي در ديدگاه ها و شاخص هاي انتخاب مردم پشت سر خواهيم گذاشت مسئله اي که بارقه ها اميد براي رشد و توسعه بيش ار پيش شهر  را روشن ميکند و ملاک هاي انتخابات را در مردم تغيير خواهد داد ،  هرچند متغير هاي بسياري براي يک انتخاب ايده آل بايد تحليل و برسي شود اما اميدواريم خروجي انتخابات سال 96 منجر به رشد همه جانبه شهر ها شود.

حميدرضا مرزبان

انتهاي پيام/520ز
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن