ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 320008
اهميت انتخابات از ديدگاه مقام معظم رهبري
تاریخ انتشار : 1396/02/16
نمایش : 963
مردم ما هميشه در صحنه حاضر بوده‌اند؛ ما به طور ميانگين تقريبا هر سال يک انتخابات برگزار کرده‌ايم که مردم در آن حضور خوبي داشته‌اند مشارکت حداکثري مصونيت و اقتدار براي کشور ايجاد مي‌کند که زمينه دست‌اندازي دشمنان به جمهوري اسلامي ايران را کم مي‌کند


 


 

 
به گزاش خبرنگار زنگ خبر ، مردم ما هميشه در صحنه حاضر بوده‌اند؛ ما به طور ميانگين تقريبا هر سال يک انتخابات برگزار کرده‌ايم که مردم در آن حضور خوبي داشته‌اند مشارکت حداکثري مصونيت و اقتدار براي کشور ايجاد مي‌کند که زمينه دست‌اندازي دشمنان به جمهوري اسلامي ايران را کم مي‌کند

يکي از شاخصه‌هاي مهم دموکراسي در دنيا بحث انتخابات است به طوري که در هر کشوري به تناسب افزايش ميزان مشارکت مردم رونق دموکراسي افزايش پيدا مي‌کند.
حضور مردم در اين انتخابات، سرنوشت‌ساز است چون شرايط نظام و کشور به گونه‌اي است که نگاه همه دنيا به آن نگاه ويژه‌اي است حضور پرشور مردم در انتخابات، اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران را بيش از پيش افزايش مي دهد.
 
حماسه از شور، اراده و وحدت يک ملت نشات مي‌گيرد که همه اين‌ها مختصات خلق يک حماسه هستند.
 
تأکيدات مکرّر بنيانگذار نهضت، حضرت امام خميني (ره) در زمان حيات خويش و نيز مقام معظم رهبري، حضرت آيت­الله خامنه­اي (مدّ ظله العالي) نسبت به لزوم حضور مردم در انتخابات و اثرات آن در پيشبرد نهضت، در پيش، هنگام و پس از برگزاري هر انتخابات، بيانگر اهتمام جدّي رهبران نظام به اين نقش و تکيه نظام اسلامي به مردم در هميشه دوران بوده است.

حال به چند نکته و  برگزيده هاي  بيانات مقام معظم رهبري پيرامون انتخابات مي پردازيم:

هم حق است؛ هم تکليف شرعي است؛ هم تکليف عقلي!
همه بروند، همه رأى بدهند، طبق تشخيص خودشان عمل کنند و سهم خودشان را در اداره‏ى کشور و در تعيين مديريت عالى اجرائى کشور، به عهده بگيرند. اين يک حق و در عين حال يک تکليف است. حق آحاد مردم ماست که نظر بدهند؛ تکليف آن‏ها هم همين است. به اعتقاد من، اين هم تکليف شرعى و هم تکليف عقلى- يعنى عقلائى- است که اين کار را انجام بدهند.

مسئله اول اين شخص يا آن شخص نيست؛ حضور است!
همه بايد اصرار داشته باشيد که در انتخابات شرکت کنيد. به نظر من مسئله‏ى اول در انتخابات، مسئله‏ى انتخاب اين شخص يا آن شخص نيست؛ مسئله‏ى اول، مسئله‏ى حضور شماست.
حضور شماست که نظام را تحکيم مى‏کند، پايه‏هاى نظام را مستحکم مى‏کند، آبروى ملت ايران را زياد مى‏کند، استقامت کشور را در مقابل دشمنى‏ها زياد مى‏کند و دشمن را از طمع ورزيدن به کشور و از فکر ضربه زدن و توسعه و فساد و فتنه منصرف مى‏کند. اين يک مسئله‏ى بسيار مهم است؛ پس مسئله‏ى اول، شرکت در انتخابات است
در اقتصاد؛ امنيت؛ استقلال؛ در همه‏چيز تأثيرمي‏گذارد
در درجه‌ي اول، گسترش مشارکت و حضور گسترده‌ي مردم در انتخابات اهميت دارد.
شور انتخاباتي در کشور و حضور مردم پاي صندوقهاي رأي ميتواند تهديدهاي دشمنان را بي‌اثر کند؛ ميتواند دشمن را نااميد کند؛ ميتواند امنيت کشور را تأمين کند.
ملت عزيز ما در همه‌ي نقاط کشور اين را بدانند؛ حضور گسترده‌ي آنها در پاي صندوق رأي، در آينده‌ي کشور تأثير دارد؛ در امنيت، در استقلال، در ثروت ملي، در اقتصاد، در همه‌ي مسائل مهم کشور تأثير ميگذارد. اين نکته‌ي اول؛ که انتخابات بايد به توفيق الهي، به کمک پروردگار، با همت ملت ايران، با مشارکت گسترده تحقق پيدا کند.
يک رأي هم مهم است!
يک رأى هم اهميت دارد. هرچه انتخابات‏ پرشورتر باشد، عظمت ملت ايران بيشتر در چشم مخالفان و دشمنانش ديده خواهد شد؛ براى ملت ايران حرمت بيشترى خواهند گذاشت؛ دوستان شما هم در دنيا خوشحال مى‏شوند. عظمت ملت ايران را حضور مردم در انتخابات‏ نشان مى‏دهد؛ انتخابات‏ اين است.
کسي نگويد رأي من يک نفر چه اثري دارد؟!
ما مردم در اين زمينه تصميم‏گيريم. هيچ کس هم نگويد که رأى من يک نفر چه اثرى دارد. ميليونها از همين يک نفرها تشکيل ميشود. همه احساس وظيفه کنند و ان‏شاءاللّه وارد ميدان شوند. به توفيق پروردگار، همين جور هم خواهد شد. مسلّماً امنيت کشور، مصونيت کشور، پيشرفت کشور، با حضور همگانى و حداکثرى مردم افزايش پيدا خواهد کرد و اين کشور به توفيق الهى خواهد توانست يک گام ديگر به سمت اهداف والاى انقلاب اسلامى پيش برود.
يک سپرده سرمايه گذاري بلندمدت و پرسود!
انتخابات‏ سرمايه‏گذارى عظيم ملت ايران است؛ مثل اينکه شما سرمايه‏ى سنگين و عظيمى را در بانک مى‏گذاريد، بانک با آن کار مى‏کند و شما از سودش استفاده مى‏کنيد؛ انتخابات‏ يک چنين چيزى است.
ملت ايران سرمايه‏گذارى عظيمى را مى‏کند، سپرده‏گذارى بزرگى را انجام مى‏دهد و سود آن را مى‏برد. آراء يکايک شما مردم سهمى است از همان سرمايه‏گذارى و سپرده‏گذارى. هر رأيى که شما در صندوق مى‏اندازيد، مثل اين است که يک بخشى از پول آن سپرده را داريد تأمين مى‏کنيد.
 
آزموني در برابر چشم دشمنان
انتخابات‏ يکى از آزمونهاى بزرگ ملت ايران در مقابل چشم دشمنان است؛ به همين جهت روى انتخابات‏ ما حساسند... هدفشان اين است که انتخابات‏ سبک و سرد برگزار بشود. مى‏خواهند ملت ايران حضور فعالى در انتخابات‏ نداشته باشد. ملت عزيز ايران! من به شما عرض مى‏کنم، درست در نقطه‏ى مقابل خواست دشمنان، همه‏ى ما بايد در انتخابات حضور فعالى داشته باشيم.

 بخصوص انتخابات رياست جمهوري
بنده همواره در درجه‏ى اول در انتخابات‏ سعيم بر اين است که به مردم عرض کنم حضور شما در اين انتخابات‏ مهم است. اين، تصديق و تأييد و مستحکم کردن نظام جمهورى اسلامى است. مسئله فقط يک مسئله‏ى سياسى و فردى و اخلاقىِ محض نيست؛ يک مسئله‏ى همه‏جانبه است.
انتخابات‏ با سرنوشت مردم سروکار دارد؛ بخصوص انتخابات‏ رياست جمهورى که سپردن قوه‏ى اجرائيه‏ى کشور به دست يک نفر و يک مجموعه است که کشور را براى مدت چند سال اداره کنند؛ اين‏قدر انتخابات‏ اهميت دارد.
جمهوري اسلامي يعني ملت ايران
در جمهورى اسلامى اگر مردم در صحنه نباشند، جمهورى اسلامى چيزى نيست. جمهورى اسلامى که چهارتا مسئول از قبيل بنده نيستند؛ جمهورى اسلامى يعنى حضور همگانى ملت ايران و حرکت عمومى به سمت آرمانها و آرزوهاى بزرگ و عملى؛ اين معناى جمهورى اسلامى است.
 
رمز حرکت تمدني ملت ايران: اتحاد؛ حضور؛ آگاهي
ملت ايران اين حرکت عظيمى را که موجب حيرت بينندگان جهانى شد، به کمک سه عنصر اساسى انجام داد: يکى اتحاد؛ يکى، حضور و يکى آگاهى.
ملت ايران با اتحاد خود، با حضور خود، با آگاهى خود اين گام بلند را برداشت و تمدنى جديد، حرکتى جديد، جريانى نو در انديشه‏ى سياسى دنيا به وجود آورد. ملتهاى مسلمان احساس هويت کردند، شخصيت پيدا کردند. احساس کردند مى‏توانند عقب افتادگى هايشان را که بر امت اسلامى تحميل شده بود، جبران کنند. لذا شما مى‏بينيد حرکت ملت ايران بر روى ملتهاى مسلمان- از شمال آفريقا تا شرق آسيا- اثر گذاشت، ملتها را بيدار کرد. در قضيه‏ى فلسطين، در قضيه‏ى لبنان، در مسائل عراق و افغانستان جابه‏جا و قدم‏به‏قدم، تأثير نفَس شما ملت ايران محسوس است. اين کار بزرگ به برکت اين سه عنصر بود:
 
تا امروز در آزمونهاى گوناگون، همين وحدت ملت ايران بوده است که سخن آخر را به گوش دشمنان رسانده است و دشمن را از اينکه بتواند در صفوف ملت ايران رخنه کند، مأيوس کرده است. اين وحدت را بايد حفظ کرد.

حضور مردم در صحنه‏ها توانست دشمن را مأيوس کند. اگر مردم در اين سى سال در انتخاباتها شرکت نمى‏کردند، در راه‏پيمائى‏هاى بيست و دو بهمن و روز قدس شرکت نمى‏کردند، در مراسم گوناگون، حضور خودشان و اين حجم عظيم ملت ايران را به رخ دشمن نمى‏کشيدند، مسلماً هيبت ملت ايران، آن‏چنان که امروز هست، نمى‏بود. اين حضور را حفظ کنيد.
اينکه ما در همه‏ى انتخاباتها تأکيد مى‏کنيم که مردم در صحنه‏ها حاضر باشند و در صحنه‏هاى گوناگون حضور داشته باشند، به خاطر اين است. اين حضور فقط در عرصه‏ى سياست نيست، فقط در انتخابات‏ نيست؛ در عرصه‏هاى سازندگى، در عرصه‏ى اقتصادى، مردم حضور داشته باشند. همانطور که گفتم، اين سخن مربوط به همه‏ى ملت ايران است‏.

مسئله‏ى آگاهى، يعنى آن سومين عنصر، نقش بسيار مهمى دارد. مثل نقش اتحاد و وحدت و مثل نقش حضور در صحنه. ملت ايران نشان دادند ملت آگاهى هستند.

آن‏هائى که نشان مى‏دادند که متمايل به نرمش و تذلل و تواضع در مقابل قدرتهاى بزرگند، اگر بنا بود در رأس کار بمانند، امروز ملت ما مسير و وضع ديگرى داشت و از اين عزت، از اين پيشرفت، از اين ابهت جهانى براى ملت ايران خبرى نبود. امام بزرگوار ما محکم ايستاد و مردم به خاطر آگاهى، به برکت آگاهيشان پشت سر امام ايستادند. اين آگاهى به مردم کمک کرد.

من مى‏خواهم عرض کنم عزيزان من! اين آگاهى هميشه لازم است. امروز هم لازم است، فردا هم لازم است. نسل جوان ما خوشبختانه امروز يک نسل غالب در سرتاسر کشور است. جوانها بهوش باشند، بيدار باشند. معيارها مشخص است. در انتخابات، اين آگاهى بايد اثر کند؛ در بيان خواسته‏هاى ملت اين آگاهى بايد تأثير بگذارد؛ در حضور گوناگون، در مسائل مختلف، اين آگاهى بايستى اثر بگذارد.


پي نوشت ها :
 

بيانات در ديدار دست اندرکاران برگزارى انتخابات،‌ 16/2/1392
 بيانات در حرم مطهر رضوي (عليه السلام)، 1/1/1388
 مصاحبه رهبر انقلاب پس از شرکت در دهمين دوره انتخابات رياست جمهورى،‏ 22/ 03/ 1388
 بيانات در حرم مطهر رضوي (عليه السلام)، 1/1/1388
 بيانات در ديدار دست اندرکاران برگزارى انتخابات،‌ 16/2/1392
 بيانات در حرم مطهر رضوي (عليه السلام)، 1/1/1388
 بيانات در حرم مطهر رضوي (عليه السلام)، 1/1/1392
 بيانات در جمع مردم استان کردستان در ميدان آزادى سنندج،‏ 22/ 02/ 1388
 بيانات در ديدار مردم بيجار، 28/ 02/ 1388
 
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن