ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 330025
به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر و در حسينيه امام خميني (رحمه‌الله) برگزار شد؛
مراسم شب خاطره دفاع مقدس با حضور رهبر انقلاب
تاریخ انتشار : 1396/03/04
نمایش : 456
به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر و در حسينيه امام خميني (رحمه‌الله) مراسم شب خاطره دفاع مقدس با حضور رهبر انقلاب برگزار شد؛
 

 

به گزارش خبرنگار زنگ خبر به نقل از ، پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمي سيدعلي خامنه‌اي (مد‌ظله‌العالي)؛حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر  (چهارشنبه) در ديدار جمعي از فرماندهان، رزمندگان و هنرمندان و دست‌اندرکاران برنامه‌هاي شب‌هاي خاطره‌ي دفاع مقدس، بيان خاطرات دوران هشت سال جنگ تحميلي و استفاده از شيوه‌هاي هنري، ادبي و نو را براي انتقال آن‌ها به نسل جديد، کاري بسيار باارزش و مهم برشمردند و تأکيد کردند: يکي از درس‌هاي ماندگار دوران دفاع مقدس اين بود که اگر توکل بر خدا به‌صورت عملي با پذيرش از اعماق جان باشد، قطعاً مي‌توان بر همه‌ي موانع و چالش‌ها، مؤمنانه غلبه کرد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه دوران دفاع مقدس در کنار خسارت‌هاي مادي و انساني، آثار مهمي براي امروز و آينده دارد، گفتند: حفظ و تقويت روحيه‌ي انقلابي در جامعه و ماندگاري انقلاب يکي از آثار آن دوران است و اگر آن حرکت جهادي و فداکارانه نبود، قطعاً روحيه‌ي انقلابي در معرض تهديد قرار مي‌گرفت.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بيان يکي ديگر از آثار دفاع مقدس، آن دوران را صحنه‌ي «توکل عملي به خدا» و «نهراسيدن از قدرت‌ها» و «فائق آمدن بر موانع به‌واسطه‌ي اين توکل عملي» دانستند و افزودند: هر جامعه‌ي در حال حرکت به سمت پيشرفت، به‌طور طبيعي با موانع و چالش‌هايي مواجه است و اگر اين جامعه داراي آرمان‌هاي معنوي و ضد قدرت‌طلبي و ضد دنياطلبي باشد، قطعاً موانع بيشتر خواهد بود و در چنين جامعه‌اي، توکل عملي به خدا و احساس توانايي براي غلبه بر موانع، بسيار مهم است.

ايشان خاطرنشان کردند: جمهوري اسلامي اکنون مي‌تواند مدعي پيروزي بر همه‌ي چالش‌هاي پيشِ روي خود شود، زيرا تجربه‌ي غلبه بر موانع فراوان و سخت را در دوران دفاع مقدس دارد.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: اگر ايمان در دل و توکل بر خدا در عمل وجود داشته باشد، کوه‌ها نيز در مقابل چنين اراده‌اي هموار خواهند شد و قدرت مقاومت نخواهند داشت.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به شرايط بسيار سخت در آغاز جنگ تحميلي گفتند: از نيمه‌ي دوم سال ۱۳۵۹ تا اوايل سال ۱۳۶۱، شرايط بسيار سختي در عرصه‌ي جنگ وجود داشت و ما از لحاظ تجهيزات نظامي و نيروي مسلح آماده و منسجم، در بدترين شرايط بوديم و دشمن بعثي در ۱۰ کيلومتري اهواز مستقر شده بود.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اما فرماندهان و رزمندگان با توکل بر خداوند متعال و شناخت قدرت و توانايي‌هاي خود و اتکاء بر آن‌ها، توانستند شرايط را دگرگون کنند و در نيمه‌ي اول سال ۱۳۶۱، دو عمليات بزرگ فتح‌المبين و بيت‌المقدس انجام شد که نتيجه‌ي آن، گرفتن هزاران اسير از متجاوزان بعثي و بازپس‌گيري بخش وسيعي از سرزمين و آزادسازي خرمشهر بود.

ايشان با اشاره به اينکه در دوران جنگ تحميلي، همه‌ي قدرت‌هاي دنيا اعم از آمريکا، ناتو، شوروي سابق و مرتجعين منطقه، در مقابل جمهوري اسلامي قرار داشتند، افزودند: در چنين شرايطي توانستيم بر همه‌ي اين قدرت‌ها فائق بياييم؛ آيا اين تجربه‌هاي عملي براي اطمينان و آرامش قلبي ما کافي نيست؟

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به آيه‌ي قرآن کريم مبني بر اينکه نبايد به دل خود، اندوه و سستي راه دهيم، تأکيد کردند: اگر به خدا ايمان واقعي داشته باشيم و به او توکل کنيم، مي‌توانيم بر همه‌ي سختي‌ها و چالش‌ها، مؤمنانه فائق بياييم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با بيان اينکه گسترش اين روحيه و اين توکل عملي به‌واسطه‌ي پاسداشت خاطره‌هاي دوران دفاع مقدس امکان‌پذير خواهد بود، افزودند: کتاب‌هايي که در مورد خاطرات دفاع مقدس نوشته و يا فيلم‌هايي که در اين خصوص ساخته مي‌شوند، فراتر از يک اثر هنري و يا ادبي صرف هستند و اين آثار در واقع تزريق سيمان به پايه‌هاي انقلاب و هويت ملي و پيشرفت کشور است تا اين پايه‌ها مستحکم‌تر و ماندگارتر شوند.

ايشان خاطرات دوران دفاع مقدس را يک ثروت ملي خواندند و با تأکيد بر لزوم استمرار جمع‌آوري اين خاطرات و همچنين استفاده از شيوه‌هاي هنري جذاب براي انتقال آن‌ها به نسل جديد و پرهيز از اغراق در بيان آن‌ها، افزودند: انتقال اين خاطرات به جامعه، يک صدقه و حسنه و يک انفاق بزرگ معنوي است و کساني که در اين عرصه فعاليت مي‌کنند در واقع واسطه‌هاي رزق معنوي و الهي به کشور هستند.

رهبر انقلاب اسلامي، راهيان نور را نيز از جمله‌ي اين صدقات و حسنات برشمردند و با اشاره به وجود انگيزه‌هايي براي تضعيف آثار و درس‌هاي دوران دفاع مقدس، خاطرنشان کردند: همان انگيزه‌هايي که به کشورهاي اسلامي فشار مي‌آورند تا موضوعات جهاد و شهادت را از کتاب‌هاي درسي حذف کنند در داخل نيز استمرار پيدا مي‌کنند و خود را به‌صورت خرده‌سياست‌هاي فرهنگي نشان مي‌دهند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه به‌هيچ‌وجه نبايد غفلت کرد، گفتند: بايد دفاع مقدس و جهاد و شهادت زنده نگه داشته شوند تا نسل امروز به همان نسلي که اوج تاريخ دفاع مقدس را آفريد، ملحق شود.

ايشان، الحاق نسل امروز به نسل دوران دفاع مقدس را، الحاق اين نسل به صالحين دانستند و افزودند: اکنون نيز همانند دهه‌ي شصت، جواناني را مي‌بينيم که با اشک و اصرار به‌دنبال حضور در عرصه‌ي دفاع از حرم هستند و انتقال روحيه و ارزش‌هاي دوران دفاع مقدس به نسل امروز نتيجه‌ي تلاش‌ها و زحمات مجموعه‌هايي است که براي انتقال خاطرات آن دوران فعاليت کردند.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه خاطرات دوران دفاع مقدس سرشار از روحيه و منطق است، گفتند: اگر تا پنجاه سال آينده هم براي جمع‌آوري حقايق و خاطرات و گنجينه‌هاي آن دوران، کار و تلاش شود، باز هم به انتها نخواهيم رسيد.

در ابتداي اين ديدار آقايان:
- مرتضي سرهنگي، مسئول دفتر ادبيات مقاومت حوزه‌ي هنري
- ابوالفضل کاظمي، نويسنده‌ي کتاب «کوچه‌ي نقاش‌ها»
- اصغر نقي‌زاده، رزمنده و بازيگر فيلم‌هاي دفاع مقدس
- مهدي طحانيان، رزمنده و راوي کتاب «سرباز کوچک امام»
- ماشاءالله شاهمرادي، رزمنده و کارگردان تلويزيوني مجموعه‌ي «روژان»
- ماموستا ملاقادر قادري، امام جمعه‌ي پاوه
- علي خوش‌لفظ، رزمنده و راوي کتاب «وقتي مهتاب گم شد»
- عليرضا مرادي، سرهنگ بازنشسته‌ي ارتش
- ابراهيم حاتمي‌کيا، کارگردان فيلم‌هاي دفاع مقدس
- و خانم مريم کاتبي، از امدادگران دوران دفاع مقدس و هم‌رزم جاويدالاثر متوسليان
به بيان خاطراتي از رشادت‌ها و حماسه‌آفريني‌هاي رزمندگان و ايثارگران پرداختند.

در اين مراسم همچنين نوجوانان گروه سرود نسيم قدر، سرود «ارغوان» را درخصوص مدافعان حرم اجرا کردند.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن